Wiatr we włosach – co daje nam w życiu pasja?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zwykło się mówić, że posiadanie pasji jest „karmą dla duszy”. Oczywiście dla każdego idealnym hobby może być co innego. Wszystkie nasze zainteresowania łączy jednak to, że są dla nas czymś ważnym i oddziałują na inne sfery naszego życia. Warto więc zastanowić się, co właściwie daje nam prawdziwa pasja.

Zadowolenie z życia

Posiadanie hobby wymaga od nas często poświęceń, ale daje nam jednocześnie energię do przezwyciężenia trudności. To właśnie nasze pasje i zainteresowania dają nam tak zwanego kopa do działania. Badania pokazują, że osoby z wielką pasją posiadają więcej energii, są generalnie bardziej zadowolone z życia i pozytywniej do niego nastawione.

Walka z codzienną szarzyzną

Zdarza nam się, szczególnie ponurą jesienią, nie mieć specjalnych chęci do pójścia na zumbę, lekcję sztuk walki czy siłownię. Za oknem jest szaro, obowiązków coraz więcej, a chęci jakby mniej. Warto się przełamać i zmotywować do wyjścia z domu.

Zapewniamy, że Wasz dzień od razu będzie lepszy. Lekcja tańca, trening czy spacer spowodują wyrzut endorfin, dzięki czemu będziecie mieli więcej energii do dalszego działania. Dni nie będą już monotonne, ponieważ będziecie robić to, co sprawia Wam ogromną przyjemność. 

Poczucie wolności

Kobieta nad brzegiem morza
(fot. Nathan McBride, źródło: unsplash.com)

Dzięki uprawianiu swojej wielkiej pasji czujemy się wolni – możemy wyrazić siebie i swoje emocje. Nie ma tam żadnego przymusu ani rygoru. Nikt nie może zmusić nas do kolekcjonowania starych monet lub pokonania słabości i wejścia na Mont Blanc. Jest to nasz własny i świadomy wybór.

Stały rozwój

Nasze pasje mają bardzo duży wpływ na naszą psychikę. Dzięki niej się rozwijamy i stajemy coraz lepsi w danej dziedzinie. Dzięki temu nasza pewność siebie wzrasta. Później bardzo często wspieramy innych w rozwijaniu ich pasji. I o to chodzi!

Większa pewność siebie

Wyluzowany mężczyzna
(źródło: pixabay.com)

Wzrost pewności siebie przekłada się na inne sfery naszego życia. Jesteśmy uśmiechnięci, przyjaźnie nastawieni do życia i innych ludzi. Jeśli osiągamy sukcesy w dziedzinie, która jest naszą pasją, nakręcamy się pozytywnie i działamy ze zdwojoną siłą, zarażając pozytywną energią wszystkich dookoła. Takie osoby są zawsze mile widziane w towarzystwie, bo inspirują i motywują pozostałe osoby.

Nowe wartościowe znajomości

Nie przypadkiem tak dużym zainteresowaniem cieszą się zloty właścicieli starych aut lub spotkania hodowców ptactwa ozdobnego. Robiąc to, co tak bardzo lubimy, możemy też zaspokajać potrzebę tworzenia relacji społecznych z innymi ludźmi. Chcemy spotkać podobnych sobie, dzielić się z nimi doświadczeniami, podpatrywać stosowane przez nich rozwiązania i wspólnie dzielić się własnymi spostrzeżeniami.

Ucieczka od pracoholizmu

Sprawy zawodowe oczywiście są niezwykle ważne, ale problem pojawia się wówczas, gdy wkraczają one w pozostałe sfery naszego życia. Pasja może pomóc nam skutecznie rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego. 

Lepsza wydajność

Dla niektórych osób pasja jest ich życiową misją. Szczęśliwcy potrafią łączyć ją ze źródłem zarobku lub nawet w pełni się z niej utrzymywać. Pobudza ich to do dalszego działania.

Napis „pasja doprowadziła nas tutaj”
(źródło: pixabay.com)

Dzięki hobby wszyscy mamy lepszy nastrój i koncentrację, dzięki czemu jesteśmy wydajniejsi i lepiej wykonujemy swoje zawodowe obowiązki – nawet te, które pasją nie są.

Pobudzenie optymizmu

Robiąc to, co kochamy, z większym optymizmem patrzymy w przyszłość. Wszelkie przeszkody dla dalszego rozwoju wydają się być łatwiejsze do pokonania, gdy w grę wchodzą marzenia o progresie w ramach ulubionego zajęcia. Nie jest przy tym ważne, czy będzie to pobicie naszego rekordu w maratonie, czy też zakup serii bezcennych znaczków. Liczy się to, aby mieć cel i zrobić wiele, aby go zrealizować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*