Rozwój osobisty. Które książki warto przeczytać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwój osobisty ma duże znaczenie w życiu człowieka. Samodoskonalenie to kierunek coraz bardziej zgłębiany. Coraz więcej pojawia się książek, które chcą pomóc w określeniu ścieżki, jaką trzeba obrać, aby zmienić coś w swoim życiu. Lektury o rozwoju osobistym pomagają nam zrozumieć jak panować nad swoimi emocjami i być mniej krytycznym wobec siebie.

Ciężko stworzyć sztampowy ranking książek o rozwoju osobistym, które warto przeczytać. To wszystko za sprawą liczby pozycji na ten temat dostępnych na rynku. Przedstawiamy 10 książek, po które łatwo sięgnąć.

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych

Autor: Petitcollin Christel. Pozycja dla osób wrażliwych oraz dla wszystkich, którzy bez przerwy analizują swoje przeżycia. „ Jak mniej myśleć…” ukazuje w jakim położeniu znajdują się osoby, które wciąż rozpamiętują przeszłość, co z kolei zaburza wewnętrzną harmonię. W skrócie – ta lektura pomoże nam zrozumieć samego siebie.

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus

Książka autorstwa Johna Gray’a, który jest psychologiem oraz pisarzem specjalizującym się w problemach relacji miłosnych. W tej książce wyjaśnia z psychologicznego punktu widzenia różnice między kobiecą a męską wizją związku. Jednym słowy – poradnik jak dochodzić do porozumienia i dostać to, czego się mocno pragnie.

Potęga podświadomości

Murphy Joseph w swoim poradniku udowadnia, że można efektywnie przejąć kontrolę nad samym sobą. W książce tej można znaleźć praktyczne wskazówki, które pomogą uwolnić umysł, a co za tym idzie osiągnąć sukces. Lektura o wykorzystywaniu swojego potencjału.

Siła nawyku

Charles Duhigg wyjaśnia jak rozwijać swoje nawyki, aby były pozytywne. Z książki tej dowiemy się jak warunkują nas nawyki oraz jak je zmieniać.

6 filarów poczucia własnej wartości

W tej publikacji jej autor Nathaniel Branden ukazuje jak badać i analizować samoocenę. Nawet w najdrobniejszych szczegółach. Książka ta pomaga zrozumieć jak postrzegać siebie, jak działać, aby osiągać rezultaty. Znajdziemy tutaj również wiele ćwiczeń, które przy zachowaniu systematyczności budują naszą samodyscyplinę, a w konsekwencji pomagają osiągnąć pozytywne przeżycia.

źródło: pexels.com

Zacznij myśleć jak mnich

Książka autorstwa vloggera Jaya Shetty’ego – mówcy motywacyjnego. Kiedyś był mnichem, a teraz dzieli się z czytelnikami swoimi przeżyciami. Udowadnia, że porzucenie starych przyzwyczajeń pomaga osiągnąć upragniony cel. Co ważne, należy odrzucić lęk, negatywne emocje i sztucznie wykreowaną tożsamość.

Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Dzieło Dale’a Carnegiego, które koncentruje się na znaczeniu przełamania negatywnego nawyku martwienia się na zapas. Mnóstwo praktycznych przykładów, zasad oraz wzorów do naśladowania.

Magia myślenia na wielką skalę

Dr Schwartz prezentuje starannie przygotowany program uzyskania najlepszych rezultatów w pracy, życiu małżeńskim, rodzinnym i społecznym. Pokazuje, że nie trzeba posiadać wrodzonego talentu, żeby osiągnąć sukces. 

Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie

Poradnik autorstwa Aliny Adamowicz oraz Joanny Godeckiej, w którym proponują one różne strategie, pomagające zmierzyć się z wewnętrznym głosem. Zaprosiły do rozmów na te tematy: Katarzynę Cichopek, Darię Ładochę, Odetę Moro, Honoratę Skarbek, Dorotę Welman, Zofię Zborowską-Wronę.

Fenomen poranka

Książka Hala Elroda to zbiór sześciu sprawdzonych praktyk, które pomogą osiągnąć cele i wejść na wyżyny swoich możliwości. I to we wszystkich aspektach naszego życia. Poczynając od codziennego, wczesnego wstawania rano. Poradnik pomoże zmienić przyzwyczajenia i udowodni, że to co weszło nam w krew nie zawsze musi być dobre.

Jeśli próbujesz znaleźć lekturę, która pomoże zrozumieć siebie – zacznij od zadania sobie pytania „Co chcę zmienić w swoim życiu?”, „Nad czym chcę popracować?”. Właściwa analiza pomoże skutecznie sprecyzować problem oraz znaleźć książkę odpowiadającą na nasze potrzeby.

A Ty jaką lekturę dotyczącą rozwoju osobistego polecasz?

Zobacz także – Czego potrzebujesz, aby móc się rozwijać?

Zdjęcie główne artykułu: źródło: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

piętnaście + cztery =