Jak dbać o zawodowy rozwój?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Praca jest niezwykle ważnym elementem naszego codziennego życia. Dzięki niej możesz się rozwijać oraz zbierać doświadczenia, co bez wątpienia daje poczucie spełnienia oraz gwarantuje stabilizację w kontekście finansowym. Jak jednak zadbać o swój rozwój zawodowy? Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, aby Twoja kariera rozwijała się z roku na rok.

Czym jest rozwój zawodowy?

Warto na początku zdefiniować, czym tak właściwie jest rozwój zawodowy.  Jest to nic innego jak poszerzanie przez pracowników ich wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne do optymalnego wykonywania zadań na danym stanowisku lub na stanowisku wyższym w przypadku awansu. Zdobywanie nowych kompetencji oraz rozwijanie posiadanych już umiejętności jest nie tylko podstawą rozwoju zawodowego, ale także nieodłączną częścią rozwoju osobistego. Działania zawodowe i pozazawodowe często się przenikają, dlatego też rozwój na którejś z tych płaszczyzn z pewnością wpłynie również na tę drugą.

Sposoby na rozwój kariery

Jak więc zadbać o rozwój swojej kariery? Jest kilka kroków, o których należy pamiętać.

Przede wszystkim jasno określ swoje cele zawodowe. Zadaj sobie pytanie, jakie są Twoje oczekiwania zawodowe, co chcesz osiągnąć, na jakim stanowisku chcesz się znaleźć. Mierz wysoko, ale pamiętaj przy tym, że cele muszą być realne. Jeśli postawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko, szybko się zdemotywujesz. Dobrym pomysłem jest też podzielenie drogi do głównego celu na kilka mniejszych celów. Dzięki temu będziesz w stanie dokładnie zobaczyć swój progres, co z pewnością doda Ci wiatru w żagle. Warto także określić dokładne ramy czasowe i deadline, które dodatkowo będą motywowały Cię do działania. 

Aby zadbać o rozwój swojej kariery, musisz koniecznie poznać swoje mocne i słabe strony. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy, w jakich dziedzinach radzisz sobie świetnie, a jakie wymagają od Ciebie więcej pracy w przyszłości. Możesz na przykład zdecydować się na test psychometryczny. Test ten polega na zbadaniu osobowości zawodowej.   

Dla rozwoju kariery bardzo ważne jest także ciągłe poszerzanie swoich kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich. Warto więc regularnie brać udział w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach branżowych oraz warsztatach. Świetną propozycją będą na przykład grupowe warsztaty rozwojowe, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią ścieżkę dla siebie.

Dlaczego rozwój zawodowy jest ważny?

Rozwój zawodowy bez wątpienia wymaga sporo czasu, energii i zaangażowania. Dlaczego więc warto tak bardzo się o niego starać? Przede wszystkim dlatego, że rozwój zawodowy niesie za sobą wiele korzyści. Najczęściej wiąże się on z awansem, podwyżką lub zdobyciem atrakcyjnego stanowiska w innej firmie. Ponadto dzięki rozwijaniu swojej kariery budujesz także swoją pewność siebie oraz zyskasz mnóstwo satysfakcji.

Zdjęcie główne: pexels.com/Christina Morillo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Jurant 27.09.2022

    Trzeba iść na programistę. Będzie łatwiej