Wolny czas na emeryturze. Jak wykorzystać go z pomysłem i cieszyć się życiem?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu zawodowym często marzymy o emeryturze, ale gdy ten moment nadchodzi, wpadamy w panikę – co zrobić z całym tym wolnym czasem?

Kiedy człowiek zmęczy się odpoczywaniem na emeryturze, miejsce początkowej euforii zajmuje poczucie pustki, bezużyteczności, apatia i brak celu. Dla wielu przejście w „stan spoczynku” jest tak ogromną zmianą, że nie potrafią sobie z nią poradzić. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć nowe cele oraz pomysły na siebie i realizować je. Emerytura nie musi być początkiem końca, ale czegoś całkiem nowego i ekscytującego.

W poszukiwaniu straconego czasu

Sięgnij pamięcią wstecz i pomyśl o tych wszystkich sytuacjach, kiedy musiałeś sobie czegoś odmówić, bo brakowało Ci na to czasu. Ile osób i spraw zaniedbałeś przez pracę? Ile planów odłożyłeś na bliżej nieokreślone „później”? Ile rzeczy zawsze chciałeś spróbować? To jest ten moment, w którym musisz zrozumieć, że nigdy nie jest za późno na marzenia i naukę nowych rzeczy. Emerytura to czas, by odzyskać utraconą formę i zdrowie, odbudować relacje z bliskimi, rozwijać hobby i próbować nowych rzeczy.

Zadbaj o siebie

Ruch to podstawa. Jeśli nie chcesz, by twoje życie stanęło w miejscu, zajmij się sportem. Jest wiele form aktywności fizycznej bezpiecznych i pożytecznych dla seniorów: pływanie, nordic walking, spacery, taniec, aqua aerobik, jazda na rowerze, gimnastyka.

Ruch poprawia samopoczucie, krążenie, kondycję i koordynację ruchową, wzmacnia serce i mięśnie, pomaga utrzymać odpowiednią wagę i wyzwala produkcję hormonów szczęścia. Dodatkowo ćwiczenia grupowe pozwalają poznać nowych ludzi i zaspokoić potrzeby socjalne.

Oprócz ruchu zadbaj też o odpowiednią dietę. Jedz regularnie i zdrowo – to klucz do długiego i aktywnego życia. Wyrzuć ze swojego menu produkty tłuste, wędzone, słodkie itp. Jedz więcej warzyw, owoców, mięso chude i ryby. Dostarczaj swojemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje.

Podróżuj i zwiedzaj

Podróże, małe czy duże, są okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania ciekawych kultur i stworzenia kolejnych wspaniałych wspomnień. Dlatego nie zamykaj się w czterech ścianach. Poznaj okolicę – parki, wystawy, muzea, galerie, zabytki. Możesz znaleźć przewodnik po swoim mieście i odwiedzić opisane w nim atrakcje i miejsca. Jeśli nie masz funduszy na dalekie podróże, wybierz się na wycieczkę wirtualną i zobacz odległe zakątki świata.

Spędź czas z bliskimi

Teraz masz możliwość poświęcenia uwagi rodzinie i przyjaciołom. Zaproponuj współmałżonkowi wspólne spędzenie czasu, zaoferuj pomoc swoim dzieciom i zajmij się wnukami – przekazuj im swoje doświadczenie i wiedzę życiową. Bądź potrzebny swojej rodzinie, pomagając we wszystkim. Badania pokazują, że opieka nad wnukami znacznie przedłuża życie dziadków i czyni ich szczęśliwymi.

Pielęgnuj swój ogród

Własny ogródek ma same zalety, pod warunkiem, że lubisz to robić. Ruch na świeżym powietrzu, w słońcu i w otoczeniu zieleni to samo zdrowie i odprężenie. Jeśli do tego masz rękę do roślin, to Twoje oczy będą cieszyć piękne kwiaty, a żołądek warzywa i owoce z własnej uprawy.

Zrób coś dla innych

Jeśli chcesz czuć się potrzebny, pomóż potrzebującym. Wokół nie brakuje ludzi, którzy będą wdzięczni za twój czas i energię. Możesz zaangażować się w pomoc dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej, porzuconym zwierzętom, osobom niepełnosprawnym lub samotnym albo działać na rzecz ochrony środowiska. Telefony i adresy organizacji, które poszukują wolontariuszy, łatwo znajdziesz w Internecie.

Nic tak nie nadaje sensu życiu, jak pomaganie innym i czynienie świata lepszym. Wolontariat to doświadczenie, które rozwija nas emocjonalnie, poprawia samopoczucie i daje możliwość bycia częścią jakiejś wspólnoty związanej jednym celem.

Przekaż wiedzę i doświadczenia

Pomyśl nad spisaniem pamiętnika dla przyszłych pokoleń, powieści opartej na Twoim życiu lub profesjonalnego poradnika związanego z Twoim zawodem. Jeśli kiedykolwiek myślałeś o pisaniu, to najwyższa pora zrealizować ten pomysł. Możesz zostawić po sobie bezcenną pamiątkę.

Jeśli sam zakończyłeś karierę zawodową, pomyśl o tym, by swoją wiedzą i doświadczeniem wspomóc tych, którzy zaczynają. Dobrym i ciekawym pomysłem na spędzenie emerytury może być prowadzenie szkoleń, wykładanie na uniwersytecie, tworzenie kursów online lub udzielanie korepetycji. Zawsze to też sposób na zasilenie domowego budżetu.

Załóż swojego bloga

Doskonały sposób, by być w kontakcie ze światem i zbudować społeczność ludzi o podobnych poglądach i zainteresowaniach. Możesz pisać o hobby i doświadczeniach, dzielić się spostrzeżeniami i udzielać porad. Blog może być też tematyczny – z przepisami kulinarnymi, wskazówkami na temat robótek ręcznych, zdjęciami zwierząt domowych lub aranżacjami kwiatowymi. Możesz też po prostu dzielić się swoim dobrym nastrojem z innymi ludźmi, którzy potrzebują wsparcia i pozytywnego przykładu, jak zorganizować swoje życie w ekscytujący i różnorodny sposób, nawet gdy jesteś na emeryturze.

Naucz się czegoś nowego

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś nowego. Może znajdziesz w sobie uśpionego pisarza, malarza, rękodzielnika, stolarza albo kucharza? A może chcesz nauczyć się języka obcego, robienia na drutach, tańca lub gry na instrumencie? Lista możliwości jest nieskończona. Pomocne mogą okazać się kursy i warsztaty, które, oprócz obecności profesjonalnego nauczyciela, mają tę zaletę, że są grupowe i dzięki temu dają Ci możliwość przebywania wśród ludzi, komunikowania się z nimi i tworzenia nowych relacji.

Bezproduktywne siedzenie w domu szkodzi zarówno zdrowiu psychicznemu jak i fizycznemu. Dlatego skup się na zajęciach angażujących ciało i umysł, ale też takich, które sprawią Ci przyjemność. I nie bój się maksymalnie korzystać z tego, co najcenniejsze – czasu. W końcu życie zaczyna się na emeryturze.

Zdjęcie główne: Katarzyna Grabowska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 + szesnaście =