Kluczowe umiejętności rozwijane podczas studiów EMBA i ich znaczenie w biznesie

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Executive Master of Business Administration jest kierunkiem studiów podyplomowych, które poszerzają zakres wiedzy i rozwijają umiejętności osób na stanowiskach kierowniczych. Program studiów obejmuje szereg zajęć i projektów, mających na celu zwiększenie kompetencji z zakresu zarządzania, finansów, psychologii i marketingu. Zainteresowany? Dowiedz się, jak wiele możliwości czeka na Ciebie po ukończeniu studiów EMBA!

Czym są studia EMBA?

Na początek warto wyjaśnić, że EMBA to skrót od Executive Master of Business Administration. W tłumaczeniu na język polski MBA oznacza magistra zarządzania biznesowego, zaś dodatkowy człon – Executive – oznacza, że jest to kurs przeznaczony dla osób z wieloletnim stażem tudzież doświadczeniem zawodowym. EMBA jest więc kursem dla menadżerów wyższego szczebla. 

Studia EMBA to studia interdyscyplinarne, które kładą nacisk na praktyczne podejście. Program Executive MBA pozwala lepiej zrozumieć funkcjonowanie biznesu, uczy skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, a także rozwija umiejętności ściśle związane m.in. z prawem gospodarczym, ekonomią, rachunkowością, marketingiem, a nawet psychologią. 

Zajęcia prowadzone są głównie przez praktyków biznesu i menadżerów dzielących się wiedzą opartą o własne doświadczenie zawodowe. Studenci budują swoją pewność siebie, uczą się podejmowania szybkich i konkretnych decyzji oraz doskonalą swoje umiejętności taktyczne i strategiczne. 

kobieta przy biurku
Fot.: choreograph/elements.envato.com

Studia Executive MBA – dla kogo?

Jako że studia EMBA to studia podyplomowe, zapisać się na nie mogą tylko i wyłącznie osoby z wykształceniem wyższym. Kandydaci aplikujący na kurs muszą przedstawić dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych oraz otrzymanie tytułu licencjata bądź magistra. Ponadto trzeba mieć kilkuletnie doświadczenie zawodowe w branży biznesowej na stanowisku kierowniczym – jeśli Twój staż pracy na stanowisku kierowniczym liczy dwa lata to zdecydowanie za mało; w takim wypadku możesz aplikować na studia niższego szczebla, czyli MBA.

Wieloletnie doświadczenie zawodowe i aktywność na rynku pracy to warunek konieczny do tego, aby móc starać się o miejsce na studiach EMBA, same studia będą zaś idealną ścieżką rozwoju dla menadżerów na średnim lub wyższym szczeblu. Program EMBA jest przeznaczony także dla właścicieli firm oraz startupowców, chcących poszerzyć swoją wiedzę biznesową oraz nauczyć się przedsiębiorczości, strategii i marketingu pod okiem specjalistów. 

Studia EMBA kierowane są zarówno do menadżerów posiadających kompetencje miękkie (czyli cechy i umiejętności psychospołeczne, np. komunikatywność), jak i do tych, którzy mogą się pochwalić kompetencjami twardymi (czyli umiejętnościami bardziej konkretnymi, np. znajomością języka francuskiego). Zajęcia na kierunku Executive MBA pozwalają na rozwój menadżerów z różnych branż, szczególnie gdy decydują się oni na znaczącą zmianę zawodową lub chcą zawalczyć o awans. 

Ponadto są to studia przeznaczone dla menadżerów chcących zasiadać w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa (zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. – o zasadach zarządzania mieniem państwowym). 

 student przed laptopem
Fot.: vadymvdrobot/elements.envato.com

Jakie umiejętności zyskują absolwenci studiów podyplomowych EMBA?

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych EMBA daje bardzo wiele korzyści w świecie biznesu, zanim jednak do tego dojdzie, warto pochylić się nad wszystkim tym, co spotka nas na kursie. Jak już wiemy, możliwość uczestnictwa mają tylko osoby z wykształceniem wyższym i wieloletnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych. Z tego względu szkolenia obejmują zagadnienia dobrze znane studentom, jednak w dużo bardziej poszerzonej formie. 

W zależności od uczelni organizowane są różnego rodzaju zajęcia, wśród których wyróżnić możemy: case studies, prawo gospodarcze, prawo handlowe, marketing, rachunkowość, team building, nowe technologie, psychologia, zarządzanie zasobami ludzkimi i wiele innych. Zajęcia prowadzą praktycy biznesu, którzy pokazują m.in. jak rozwinąć sieć kontaktów biznesowych, jak mierzyć się z problemami w firmie, jak radzić sobie z brakiem motywacji i wypaleniem zawodowym, a także jak najlepiej wykorzystać swoje mocne strony. 

Studenci EMBA mają okazję uporządkować i ugruntować swoją wiedzę, poszerzając ją o nowe treści. Ponadto mają okazję w praktyce poznać nowe narzędzia, technologie oraz techniki i wykorzystać je na przykładzie własnej firmy. Uczestnicy kursu zyskują szerszą perspektywę w kontekście swojej branży i rynku pracy w ogóle; lepiej rozumieją i analizują procesy zachodzące w biznesie, dzięki czemu mogą rozwijać swoją karierę w innym niż dotychczas kierunku lub kontynuować to co robili dotychczas, jednak bogatsi o nową wiedzę i umiejętności. 

grupa pracowników w biurze
Fot.: BGStock72/elements.envato.com

Studia podyplomowe EMBA – dlaczego warto?

Studia EMBA pozwalają menadżerom wyższego szczebla oraz właścicielom firm poszerzyć wiedzę na temat szeregu zagadnień, z którymi związane jest prowadzenie biznesu. 

Na zajęciach studenci mają okazję czerpać z wiedzy osób bardziej doświadczonych i wykwalifikowanych w danej dziedzinie. Ponadto spotykają się z grupą ludzi o podobnych celach, co tylko pomaga w budowaniu społecznych relacji, a te są jednym z kluczowych czynników na ścieżce rozwoju zawodowego. Uczestnicy kursu rozwijają swoje umiejętności taktyczne, strategiczne i analityczne. Uczą się jak lepiej zarządzać, a także, w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi. 

Podsumowując, absolwenci studiów EMBA zyskują wiele korzyści: od uporządkowania i poszerzenia swojej dotychczasowej wiedzy, aż po zapoznanie się z niezawodnymi metodami i technikami przydatnymi w prowadzeniu firmy. Dyplom ukończenia studiów EMBA jest też dużym skokiem w kierunku kariery międzynarodowej. 

W świecie biznesu każde doświadczenie jest na wagę złota, a studiowanie na kierunku EMBA jest jednym z tych doświadczeń, które realnie przybliży Cię do odniesienia sukcesu, o jakim marzysz!

Zdjęcie główne:seventyfourimages/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*