Zostań managerem! Ranking kursów MBA

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nieustanny rozwój i podnoszenie swoich kompetencji – zarówno twardych, jak i miękkich – pomagają sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Rozwijać się możemy na wiele sposobów, nie tylko dzięki studiom, lecz także różnego rodzaju szkoleniom, na przykład kursom MBA.

Jeszcze do niedawna mnóstwo osób w Polsce nie miało pojęcia, co oznacza skrót MBA. Obecnie studia i kursy biznesowe cieszą się coraz większą popularnością, co wynika z zapotrzebowania rynkowego. Już nie tylko zagraniczne uczelnie i placówki edukacyjne, lecz także polskie oferują wysoki poziom kształcenia MBA i możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach, a także dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu zarządzania firmą i światowych trendów gospodarczych.

MBA – co oznacza?

MBA to skrót od angielskiego master of business administration. Jest to tytuł, który otrzymuje się po ukończeniu przez studenta jednorocznych lub dwuletnich studiów podyplomowych. Tego rodzaju zaawansowane programy zostały stworzone z myślą o osobach, które chcą piastować kierownicze i managerskie stanowiska oraz zarządzać średnimi i dużymi firmami.

Celem MBA jest przygotowanie do zaistnienia na rynku krajowym i zagranicznym oraz zdobycie praktycznych umiejętności, które pomogą odnaleźć się w biznesowej rzeczywistości. W programie znajdziemy więc ekonomię, finanse, prawo, księgowość, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie przedsiębiorstwem i korzystanie z systemów informacji czy analizę jakościową.

Możemy wyróżnić cztery rodzaje studiów i kursów MBA:

  • podstawowe MBA – dla zawodowych managerów,
  • EMBA (executive master of business) – dla najbardziej doświadczonych managerów,
  • global executives – dla managerów, którzy pracują w instytucjach międzynarodowych,
  • branżowe, tematyczne – stworzone z myślą o managerach o określonej specjalizacji (na przykład HR, IT).

Jaki kurs MBA wybrać?

Programy MBA są świetnym wyborem dla ambitnych osób, którym zależy na zdobyciu profesjonalnej wiedzy managerskiej i rozbudowaniu swojej sieci kontaktów zawodowych. Specjalistyczne studia i kursy pomagają także stworzyć nowe perspektywy zatrudnienia i zdobycia awansu. Według rankingów absolwenci takiego kierunku nie mają problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy na managerskim stanowisku, zwłaszcza po ukończeniu prestiżowej uczelni biznesowej.

W wyborze odpowiedniej uczelni mogą pomóc specjalne zestawienia. Do najbardziej wiarygodnych zalicza się międzynarodowy ranking dziennika „Financial Times”. Według autorów rankingu najlepsze programy MBA oferuje uczelnia Insead we Francji oraz London Business School w Wielkiej Brytanii. 

W Polsce ranking najlepszych programów MBA przygotowują „Perspektywy”. Według autorów zestawienia w 2021 roku za najlepsze uznano następujące uczelnie:

  • miejsce 1. Program Executive MBA prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego,
  • miejsce 2. Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony od 1995 roku przez Szkołę Główną Handlową,
  • miejsce 3. Program emba@uw – Executive MBA prowadzony przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Na czwartym miejscu znalazł się program Executive MBA Poznań-Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a na piątym – Executive MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Zdjęcie główne: Jo Szczepanska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*