Udany związek? Związek dojrzały!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dojrzałość w związku nie ma nic wspólnego z wiekiem ani nadmierną powagą. To nierozerwalna więź, która tworzy poczucie szczęścia i pewności siebie na co dzień, przyjemność bycia razem i pełną wzajemną akceptację. Poznaj niektóre cechy dojrzałego i udanego związku i przekonaj się, czy Twoja relacja taka jest!

Rozwiązujecie spory na drodze dyskusji, a nie kłótni

W niezdrowej relacji każdy spór zamienia się w pole bitwy, na którym wszyscy bronią swojej opinii. Problemy często rozwiązuje się przez krzyk lub ignorowanie się nawzajem przez kilka dni. W dojrzałym związku Ty i Twój partner skupiacie się na rozwiązaniu problemu, a nie próbie udowodnienia swoich racji. Kłótnie i urazy są rozwiązywane poprzez rozmowę i opracowanie planu, który poprawi Wasze wspólne życie.

Jesteście ze sobą szczerzy

W dojrzałym związku nie ma potrzeby kłamać. Ty i Twój partner nie obawiacie się, że druga osoba będzie osądzać lub krytykować. Uczciwość sprzyja również budowaniu zaufania, które przezwycięża niezdrową zazdrość. Każde z Was jest pewne swojego zaangażowania i nie ma nieuzasadnionych obaw o niewierność lub nieuczciwość.

Umiecie spędzać czas osobno

Gdy oboje zgadzacie się spędzać czas osobno, Wasz związek dojrzewa. Oznacza to, że macie zdrowe granice i nie jesteście od siebie uzależnieni. W takim związku każdy może być sobą i się rozwijać.

Słuchacie się nawzajem

Kiedy mówisz, czujesz, że druga osoba Cię słucha. Dojrzała i zdrowa relacja wymaga otwartej i szczerej komunikacji. Wzajemnie dajecie sobie szansę bycia wysłuchanym i staracie się zrozumieć punkt widzenia drugiej strony.

Nie próbujecie zmieniać drugiej osoby

Próby skorygowania charakteru i światopoglądu partnera zwykle albo do niczego nie prowadzą, albo źle się kończą. Poproszenie go o zmianę irytujących nawyków to jedno, ale stawianie wymagań, aby osoba stała się taka, jak chcesz, to coś zupełnie innego. Dojrzałe relacje wymagają pracy nad sobą, ale nie zmieniania swojego „ja” ze względu na partnera.

Planujecie razem przyszłość

W dojrzałym związku plany układa się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, bez zastanawiania się, czy będziecie razem, czy nie. Oboje macie więc pełne kalendarze i mnóstwo okazji, na które razem czekacie.

Umiecie wybaczać dawne błędy

Możesz przyznać, że coś z przeszłości Cię niepokoi, a dojrzałym sposobem radzenia sobie z tym jest rozmowa o swoich uczuciach i praca z partnerem, aby iść dalej. Dojrzały związek oznacza, że ​​otwarcie rozmawiacie o przeszłych doświadczeniach, wybaczacie sobie nawzajem i uczycie się na błędach, aby unikać ich powtarzania.

Wspieracie się nawzajem w marzeniach

Zamiast bać się wzajemnych sukcesów i tego, jak wpłynie to na związek, chcecie, aby druga osoba spełniała swoje marzenia i realizowała się. Nawet jeśli nie rozumiesz nic z hobby swojego partnera, starasz się go wspierać, aby przynajmniej uzyskać mały wgląd w to, co robi.

Dzielicie się obowiązkami

W udanym związku oboje jesteście w równym stopniu zaangażowani w sprzątanie, zakupy i płacenie rachunków. To znak, że każde z Was szanuje związek, czas drugiej osoby i dom, który wspólnie zbudowaliście. To znak dojrzałości.

Częściej okazujecie miłość poprzez uczynki, a nie słowa

Z biegiem czasu rzadziej wypowiadamy słowa miłości do naszego partnera. Nie wynika to z faktu, że uczucia ustępują: po prostu częściej wyrażamy je czynami. Na przykład, kiedy robisz jego ulubione naleśniki na śniadanie. Miłość w dojrzałym związku jest bardziej widoczna w małych rzeczach niż w wielkich słowach, ale też nie należy zapominać o tych drugich.

Zdj. główne: Oziel Gómez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*