Znaki, które mówią, że potrzebujesz biznesowego przewodnika

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mentor biznesowy to osoba, która pomoże przedsiębiorcy w wielu patowych i trudnych sytuacjach. Czasem warto zwrócić się do osoby trzeciej po pomoc, aby móc pełną parą ruszyć do przodu.

Słysząc po raz pierwszy określenie mentor biznesowy, zastanawiamy się, kim właściwie jest taka osoba. Rozejrzyjmy się jednak wokół – może radzimy się małżonka, partnera, rodziców lub przyjaciół? Może to właśnie w rozmowach z nimi przepracowujemy zawodowe tematy, upewniamy się, czy podjęte przez nas decyzje są dobre? Taki mentoring na pewno jest potrzebny i daje nam wsparcie najbliższych. Jeżeli jednak obserwujemy u nich znużenie tematem, może warto pomyśleć o profesjonalnym mentoringu biznesowym? Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści.

Mentor biznesowy – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Osoba będąca przewodnikiem biznesowym na pewno ma większą wiedzę na temat prowadzenia firmy, marketingu, zatrudniania ludzi itd., niż nasi niezwiązani z branżą najbliżsi. Co ważne, mentor biznesowy jest osobą trzecią – stojącą z boku, zdystansowaną i patrzącą na nasz biznes trzeźwym okiem. Możemy także założyć, że zewnętrzny mentor będzie z nami bardziej szczery i bezpośredni niż rodzina. Skorzystanie z usługi profesjonalisty pozwoli nam spojrzeć na działalność z innej perspektywy i obrać konkretny kierunek dalszego działania. Może to być także uzdrawiające dla relacji z bliskimi – sprawi, że tematy zawodowe podczas rozmów zejdą na dalszy plan. 

Biznesowy przewodnik – na ratunek przepracowanym

Z usług mentora biznesowego powinny skorzystać osoby, które są przepracowane i nie potrafią ustalić priorytetów działania. Jako przedsiębiorcy tkwimy w firmie po uszy. Czasem to zbyt blisko, aby móc zobaczyć całokształt. Mentor po pierwsze spojrzy na temat z dystansem. Może pomóc nam określić priorytety i kolejność działania.

Drugą kategorią przepracowanych przedsiębiorców są ci, którzy chcą zrobić wszystko sami. Nikt przecież nie wykona zadań tak dobrze, jak moglibyśmy zrobić to my – gdybyśmy tylko, w natłoku obowiązków mieli czas. Mentor pomoże nam przepracować problem i nauczy jak delegować zadania.

Biznesowy przewodnik – z pomocą dla tych, którzy chcą coś zmienić, ale utknęli

Rolą mentora biznesowego jest pomoc w złapaniu nowej perspektywy, wyjściu z utartych schematów działania i myślenia. Z pewnością przewodnik przyda się osobom, które chcą zmienić model biznesowy, zrewolucjonizować to, w jaki sposób firma działała dotychczas, ale utknęli w kajdanach nawyków i doświadczeń z przeszłości. Biznesowy przewodnik pomoże wypłynąć na szersze wody, a także nabrać odwagi na nowe i nieznane.

Biznesowy przewodnik – gdy brakuje klientów

Bardzo często brak klientów wynika ze złego zarządzania bazą klientów lub po prostu jej nieprowadzeniem. Jest to także efekt działania na bazie własnej intuicji, a nie sprawdzonych metod, danych i liczb. Powodów jest wiele, a ich samodzielne odkrycie nie jest proste. Spójrzmy chociażby na „Kuchenne Rewolucje” – przez dziesiątki sezonów programu, problemy właścicieli restauracji są w zasadzie takie same. Jednak dopiero po wizycie Magdy Gessler i wypunktowaniu identycznych problemów, jak u dziesiątek restauratorów, właściciele dostrzegają problem. Biznesowy mentor musi powiedzieć nam czasem oczywiste rzeczy, abyśmy je dostrzegli.

Biznesowy mentor – kiedy chcesz coś zrobić, ale zwyczajnie nie wiesz jak

Przewodnik biznesowy jest także nauczycielem i encyklopedią wiedzy o tajnikach prowadzenia firmy. Taka osoba odpowie na wszystkie pytania, wyjaśni i nauczy. Biznesowy mentor podpowie jak prowadzić social media, doradzi w sprawie reklamy, nauczy efektywnej pracy z klientem, wskaże jak motywować pracowników itd.

Zdjęcie główne: Austin Distel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*