Co drukować cyfrowo?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Druk cyfrowy to niezwykle popularna technika druku, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Zasada działania drukarek cyfrowych polega na wykorzystywaniu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej do przetwarzania danych wysyłanych z komputera bezpośrednio na obraz.

Drukowanie książek przy wykorzystaniu druku cyfrowego

Jedną z najpopularniejszych branż, które wykorzystują druk cyfrowy, jest wydawanie książek. Zarządzanie produkcją dużych nakładów książek jest logistycznym wyzwaniem: wydrukowane egzemplarze należy przechowywać w magazynach, których wynajem kosztuje, a tak delikatne produkty jak książki często niszczą się pod wpływem nieodpowiedniego poziomu wilgoci, zbyt wysokiej temperatury czy przez dostęp do światła słonecznego. Druk cyfrowy pozwala pominąć cały proces magazynowania, ponieważ jego technika jest przystosowana do drukowania małych nakładów. Dzięki temu wydawnictwo może wypuścić tylko tyle książek, ile uzna za stosowne.

Drukowanie grafik przy wykorzystaniu druku cyfrowego

Innym sposobem na wykrozystanie drugu jest naturalnie produkcja kolorowych grafik. Uważa się, że to raczej druk offsetowy, do którego niezbędne są tonery zamienniki hp, powinien być pierwszym wyborem dla grafików czy osób, którym zależy na jakościowych obrazach. Warto jednak zauważyć, że technika druku cyfrowego poszła do przodu i dzięki temu drukarki cyfrowe również nadają się do drukowania grafik – w dodatku oferują one żywsze odwzorowanie kolorów i wyrazistszy efekt końcowy. Z drugiej strony, druk offsetowy gwarantuje wyższą rozdzielczość i wierniejsze odwzorowanie kolorów. Jeśli stoisz przed dylematem w tym zakresie, musisz po prostu zdecydować, na czym zależy Ci najbardziej.

Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy doskonale nadaje się do przenoszenia obrazów na różne powierzchnie. Stanowi się idealny środek do tworzenia naklejek, etykiet czy ulotek. W przeciwieństwie do druku offsetowego, druk cyfrowy umożliwia również wprowadzanie na bieżąco zmian w projektach przeznaczonych do druku, dzięki czemu w znaczący sposób oszczędza czas i zmniejsza zużycie materiałów. W dodatku, druk cyfrowy jest niezwykle wydajny – oferuje możliwość wyprodukowania kilkuset zadrukowanych stron w ciągu minuty.

Fot.: WangXuefei/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*