Metoda pomodoro – u kogo sprawdzi się najlepiej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Metoda pomodoro to jedna z najefektywniejszych technik zarządzania czasem. Polega ona na podzieleniu swojej pracy na dwudziestopięciominutowe sekwencje pracy przeplatane pięciominutowymi przerwami. U kogo ta metoda sprawdzi się najlepiej?

Metodę pomodoro opracował Francesco Cirillo pod koniec lat 80. XX wieku. Geneza nazwy tej techniki nie jest skomplikowana – pochodzi od timera w kształcie pomidora, z którego korzystał Cirillo. Pomodoro opiera się na podzieleniu pracy na bloki – pracujemy przez 25 minut, po czym robimy 5 minut przerwy. Następnie powtarzamy cykl.

Zalety metody pomodoro

Metoda pomodoro pomaga przede wszystkim lepiej uporządkować plan dnia i podzielić duże zadania, które wymagają skupienia, na mniejsze partie. Uczymy się przy tym ustalać, które obowiązki czy zawodowe projekty są najważniejsze. Wówczas wiemy, od czego powinniśmy zacząć i na czym musimy skupić się w pierwszej kolejności.

Z pewnością ogromną zaletą pomodoro jest to, że pozwala poprawić koncentrację i zwiększyć wydajność. Kiedy pracujemy, często pozwalamy sobie na błądzenie myślami albo poddajemy się bodźcom płynącym z otoczenia. Równie często sięgamy po telefon i bezmyślnie przeglądamy media społecznościowe, które są najgorszymi pożeraczami czasu. Założenie, że przez 25 minut skupiamy się tylko na pracy, pozwala szybciej ukończyć zadania. W tej metodzie pomocna jest świadomość, że za niecałe pół godziny będziemy mogli zrobić kilkuminutową przerwę. Z jednej strony czerpiemy satysfakcję z kolejno odhaczanych zadań, a z drugiej – dzięki regularnym przerwom zachowujemy świeży umysł i nie przeciążamy się.

Etapy metody pomodoro

Zanim zaczniemy pracować według metody pomodoro, przygotujmy się. Na początku najlepiej stworzyć listę zadań do wykonania danego dnia. W tym celu możemy się posłużyć zwykłą kartką, arkuszem w Excelu czy aplikacją w telefonie. Następnie ustalamy, które zadania są najważniejsze. Dzięki temu będziemy wiedzieli, od czego zacząć. Z miejsca pracy usuwamy wszelkie rozpraszacze, szczególnie telefon, po czym ustawiamy timer na 25 minut. Przez wyznaczony czas skupiamy się tylko na zadaniu, które mamy do wykonania, a więc nie odbieramy telefonów, nie odpisujemy na wiadomości i nie sprawdzamy poczty. Gdy zadzwoni timer, sygnalizując koniec pierwszego bloku, możemy zrobić 5 minut przerwy. W tym czasie warto wstać od biurka, chwilę się porozciągać, wziąć łyk wody, skorzystać z toalety czy sprawdzić wiadomości. Po przerwie zaczynamy kolejną sekwencję – 25 minut pracy i 5 minut przerwy. W sumie cały cykl powtarzamy cztery razy, po czym robimy dłuższą przerwę, która może trwać od 15 minut do 30 minut. Po dłuższej przerwie powtarzamy schemat.

U kogo metoda pomodoro sprawdzi się najlepiej?

Choć technika pomodoro jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych, to nie sprawdzi się u każdego. Nie warto z niej korzystać, jeśli pracuje się w zawodach medycznych czy związanych z obsługą klienta – gdy pojawi się pacjent lub klient, musimy poświęcić mu uwagę, bez względu na to, czym zajmujemy się w danym momencie. U kogo za to powinna się sprawdzić metoda pomodoro? Mogą korzystać z niej szczególnie studenci podczas nauki, projektanci, freelancerzy działający w branżach artystycznych i osoby pracujące w domu w trybie zdalnym, a także prokrastynaci.

Zdjęcie główne: Mikey Harris/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*