Gdy relaks spotyka się ze sztuką. Sprawdź, czym jest malowanie po numerach

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dla jednych bezwartościowe odtwórstwo, dla innych sposób na relaks i spędzanie wolnego czasu. Malowanie po numerach cieszy się popularnością już 70 lat.

W 1951 roku Maks S. Klein, założyciel firmy Palmer Paint Company, i artysta Dan Robbins stworzyli pierwszy zestaw do malowania po numerach i zapoczątkowali trend, który podbił serca Amerykanów, a po latach zawojował cały świat. Obecnie na rynku istnieje wielu producentów zestawów do malowania po numerach: amerykańskie Palmer Paint Co, Plaid, Dimensions, niemiecki Schipper Art&Craft GmbH, angielskie KSG, Reveels, Royal&Langnickel, chińskie Menglei, Paintboy, Color Kit, Truehearted, czy rosyjski Hobbart. Każdy znajdzie coś dla siebie i bez trudu zacznie własną przygodę z malarstwem, nawet jeśli nie ma talentu.

Co zwykle zawiera zestaw?

Standardowo taki zestaw zawiera płótno lub tekturę z obrazem do malowania, pędzle, ponumerowane farby, kolorowy podgląd gotowego obrazu oraz schematy kontrolne. Niektórzy producenci dodatkowo dołączają do zestawów słoik z lakierem i elementy potrzebne do zawieszenia gotowego dzieła na ścianie. 

Schematy lub arkusze kontrolne w zestawach są zwykle czarno-białe, rzadziej kolorowe. Powierzchnia przeznaczona do malowania zawsze jest zagruntowana i są widoczne na niej kontury obrazu i liczby przypisane do odpowiednich kolorów. Takie same liczby znajdziemy na konkretnych tubkach z farbami.

Jakie farby są używane?

W zestawach zwykle są matowe lub błyszczące farby akrylowe. Dobrze układają się na większości powierzchni, szybko schną i nie wymagają utwardzania (lakierowania). Są nietoksyczne, prawie bezwonne, więc mogą z nimi pracować nawet dzieci.

Najczęściej farby są pakowane w słoiki. Jest to bardzo wygodne — można je natychmiast otworzyć i rozpocząć pracę. W otwartych słoikach akryl szybko schnie, więc trzeba pamiętać, by nie zostawiać ich tak na długo, a po skończeniu malowania koniecznie zamknąć pojemniki.

Czym kierować się przy wyborze zestawu?

Wybierając obraz do malowania, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

1. Poziom trudności

Poziomy trudności można podzielić na początkowy (obraz składa się z dużych plam kolorów), średni (obraz zawiera dużą, średnią i niewielką liczbę małych elementów) i złożony (obraz zawiera dużą liczbę małych i bardzo małych szczegółów). Ostatni poziom nie jest oczywiście zalecany dla początkujących.

2. Czytelność konturów i liczb na płótnie

Jeśli liczby są źle nałożone na powierzchnię, komplikuje to proces malowania i wymaga ciągłego zaglądania do arkusza kontrolnego. W ostateczności może być bardziej frustrujące niż relaksujące.

3. Tektura czy płótno? 

Początkujący malarze powinni zdecydować się na zestaw z obrazem na tekturze. Jest to tańszy i bardziej chłonny materiał, dzięki czemu pomoże kontrolować nadmiar nałożonej farby.

4. Wybór tematu obrazu

Lepiej zacząć od małych formatów i zrozumiałych tematów: zwierząt, ryb, ptaków, prostych krajobrazów lub martwej natury. Po opanowaniu podstaw można przejść do malowania ludzi, reprodukcji znanych dzieł lub złożonych struktur architektonicznych.

Jak malować?

Istnieją różne sposoby malowania obrazów po numerach:

  • od największych obszarów do najmniejszych. Metoda najbardziej zalecana dla początkujących;
  • od najmniejszych elementów do największych;
  • od góry do dołu, czyli od lewego górnego rogu (dla praworęcznych) lub od prawego górnego rogu (dla leworęcznych), aby nie rozmazywać już nałożonej farby. Wadą tej metody jest konieczność częstego zmieniania farby i mycia pędzla;
  • od pierwszego do ostatniego numeru lub odwrotnie, ta metoda jest wygodna przy wysokim poziomie trudności zestawu, gdy na płótnie są głównie małe i bardzo małe elementy, a farb jest więcej niż 20. Główną wadą tej metody jest marnowanie czasu na szukanie odpowiednich obszarów do malowania;
  • od jasnego do ciemnego, gdy najpierw malowane są elementy najjaśniejsze, a na końcu najciemniejsze. W tej metodzie, przy przypadkowym pomalowaniu obszaru niewłaściwym kolorem, łatwo naprawić błąd, nakładając ciemniejszą farbę, która z reguły jest bardziej kryjąca;
  • od pierwszego planu do tła lub od środka do krawędzi, jeśli główny obiekt jest umieszczony w środku. Ta metoda pozwala zobaczyć wynik już na początkowym etapie malowania, ale istnieje ryzyko rozmazania pomalowanego obszaru, a użycie kilku farb jednocześnie prowadzi do konieczności upewnienia się, że farby w otwartych tubkach lub słoiczkach nie wysychają;
  • od tła do pierwszego planu. Ta metoda jest wygodna przy zestawach łatwych i średnich. Pozwala symulować tworzenie obrazu przez prawdziwego artystę, który najpierw wypełnia tło, następnie domalowuje obiekty ze środkowego planu, i w końcu szczegóły obiektów na pierwszym planie.

Każda z tych metod ma wady i zalety. Najważniejsze to wybrać taką, która jest dla nas wygodna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać ze sobą kilka sposobów.

Gotowe dzieło można polakierować i oprawić. W przypadku akryli lakier nie jest niezbędny, ale z pewnością zapewni dodatkową ochronę, rozjaśni kolory i nada połysk naszej pracy.

Wiele osób może skojarzyć malowanie obrazów po numerach z dziecięcymi kolorowankami, jednak jest to zdecydowanie zajęcie dla dorosłych, które pozwala się zrelaksować i złagodzić napięcie nerwowe i stres. To także pierwszy krok na drodze do samodzielnej twórczej aktywności i możliwość poczucia się jak prawdziwy artysta.

Zdjęcie główne: Alice Dietrich/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*