Po prostu tańcz! 10 korzyści, jakie daje nam taniec

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Taniec to niepozorne zajęcie, które pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlaczego warto wprowadzić taniec do swojego życia już dziś?

Taniec to poruszanie się do rytmu muzyki. Elementy tańca widoczne są już w zachowaniu małych dzieci, które podrygują, słysząc przyjemną dla siebie melodię. Skoro jest to tak pierwotne zachowanie, to nie może być trudne. Jakie korzyści płyną z tańca i dlaczego nie warto się przed nim wzbraniać?

Rodzaje tańca

Atutem tańca jest bez wątpienia łącznie w sobie kilku elementów: słuchania ulubionej muzyki, poruszanie się w jej rytm i spalanie dużej ilości kalorii. Skoncentrujmy się na pierwszych dwóch wymienionych zaletach. W tańcu najważniejsza jest dobra zabawa. Warto więc tak dobrać rodzaj tańca, aby czerpać z niego jak najwięcej przyjemności.

  • Taniec towarzyski – w tej kategorii mieszczą się takie tańce jak cha-cha, rumba, tango i wiele innych. Zasadniczo jest to taniec w parze. Uczymy się podstawowych kroków i figur, które można wykorzystać przy takich okazjach jak np. wesele;
  • Taniec współczesny – oparty na samodzielnej ekspresji, o nieco teatralnym charakterze. W dużej mierze pozwala przekazać głębokie emocje i uczucia. Tańczony do jazzu, muzyki klasycznej, spokojnego popu;
  • Breakdance – tańczony do muzyki w stylu hip-hop i rap. Wymagający i energiczny. Opiera się na wielu trikach i figurach gimnastycznych;
  • Taniec na rurze – zyskujący na coraz większej popularności ze względu na akrobatyczny charakter, wzmacnianie mięśni i rozciąganie. Możemy dobrać do niego swoją ulubioną muzykę;
  • Taniec brzucha – tańczony do orientalnej muzyki i w specjalnej chuście. Pozwala wyrazić siebie. Łączy w sobie elementy tańca i poznania innej kultury;
  • Tańce irlandzkie – bardzo skoczne i dynamiczne. Taniec do tradycyjnej irlandzkiej muzyki.

Każda kultura wiąże się z tańcem. Dzięki temu można znaleźć taki rodzaj tańca, który odpowiada naszym preferencjom muzycznym i zainteresowaniom. Inne rodzaje tanecznych ćwiczeń to np. aerobik, zumba czy fitness w wodzie. 

10 korzyści płynących z tańca

1. Ruch – taniec to ruch, a ruch to zdrowie. Zyskujemy poprawę kondycji, wydolności organizmu, a co za tym idzie poprawę odporności. Taniec spala mnóstwo kalorii, dzięki temu możemy zachować świetną sylwetkę, a nawet zrzucić zbędne kilogramy.

2. Endorfiny – czyli hormony szczęścia. Podczas każdej aktywności fizycznej zwiększa się produkcja endorfin. Dzięki temu poprawia się nastrój, wzrasta chęć do życia i wyzwala się energia. Taniec zapobiega depresji.

3. Okazja, aby kogoś poznać – kursy tańca to świetne miejsce, aby poznawać nowych ludzi. Nie tylko taniec towarzyski sprzyja zbliżeniu. Nawet indywidualne tańce mogą połączyć. W końcu to wspólna pasja.

4. Dobrze spędzony czas – dzięki połączeniu kilku czynników: otoczenia ciekawymi ludźmi, słuchania przyjemnej muzyki, ruchu. 

5. Zbudowanie poczucia własnej wartości – taniec dodaje pewności siebie. Zwyczajnie sprawia także radość. Czując, że możemy się realizować w czymś, co sprawia nam frajdę, wzmacniamy poczucie własnej wartości.

6. Poprawa wyglądu – z jednej strony spalamy ponadprogramowe kalorie. Z drugiej zmienia się sylwetka poprzez wzmocnienie mięśni i wyprostowaną postawę.

7. Zwiększona koordynacja – taniec pozwala poprawić koordynację ciała. Ruchy stają się pewniejsze. Dzięki temu unikamy ryzyka kontuzji w codziennych czynnościach.

8. Dodanie energii – z jednej strony wydawać by się mogło, że energia zostaje zużyta poprzez intensywny ruch. Organizm jest jednak tak skonstruowany, że im więcej mamy ruchu, tym więcej później w nas energii.

9. Poprawa pracy serca – a także całego układu krwionośnego. Serce w tańcu pracuje intensywniej. Dzięki temu poprawia się jego praca, uelastyczniają tętnice, reguluje ciśnienie i obniża się poziom cholesterolu.

10. Poprawa oddechu – intensywny ruch powoduje przyspieszenie oddechu. Dzięki temu płuca lepiej pracują, a w organizmie – w komórkach – pojawia się więcej tlenu.

Nieważne, czy podejdziemy do tańca profesjonalnie i zapiszemy się na kurs, czy po prostu włączymy muzykę i damy się ponieść emocjom. Najważniejsze jest to, aby taniec dawał nam radość i nie krępował. Warto wyzwolić swoją energię i pozwolić sobie na spontaniczność. Taki taniec – prosto z wnętrza nas samych – na pewno wprawi nas w dobry nastrój!

Zdjęcie główne artykułu: fot. Andre Furtado / Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*