Jakiego języka, poza angielskim, warto się nauczyć? Lista jest długa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka języków obcych jest uzależniająca, a jeśli już znasz jeden (prawdopodobnie angielski), to najpewniej będziesz chciał wkrótce nauczyć się drugiego, a może nawet trzeciego lub czwartego. Na tym etapie najważniejszym pytaniem jest: jaki język wybrać? Spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Najbardziej obiecujące języki

Chiński

Chiński to najczęściej używany język na świecie. Do tego silne kontakty Chin z wiodącymi gospodarkami świata prowadzą do powstania masy międzynarodowych przedsiębiorstw, w których znajomość tego języka jest mile widziana. Chiński to co najmniej 10 radykalnie różnych dialektów, ale najlepiej uczyć się mandaryńskiego – mówi w nim prawie milion mieszkańców Chin, ale używany jest także na Tajwanie, w Malezji, Singapurze czy na Filipinach.

Hiszpański

Kraje Ameryki Łacińskiej przeżywają boom gospodarczy, a hiszpańscy monopoliści aktywnie kupują firmy na sąsiadujących terytorialnie rynkach. Dlatego warto zainteresować się właśnie hiszpańskim. Zajmuje trzecie miejsce pod względem rozpowszechnienia na świecie. Jest to również jeden z najłatwiejszych języków do opanowania. Używa się go nie tylko w Hiszpanii, ale także w wielu krajach będących niegdyś jej koloniami.

Niemiecki

Niemcy mają jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie, to jeden z najbardziej rozwiniętych i komfortowych krajów do życia. Dlatego język niemiecki od ponad wieku nie stracił na ważności. Używany nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Szwajcarii i wielu innych krajach europejskich. Całkowita liczba osób mówiących po niemiecku to ponad 130 milionów.

Arabski

Gospodarczą rolę arabskiego Wschodu określa obecność 60% światowych rezerw ropy naftowej. Arabski jest językiem urzędowym w 25 krajach świata, jednym z sześciu języków roboczych ONZ i zajmuje 4. miejsce pod względem rozpowszechnienia na świecie. Posługuje się nim ponad 240 milionów ludzi. Trudność polega na tym, że język ma wiele lokalnych dialektów, a nauka klasycznego arabskiego nie gwarantuje ich zrozumienia.

Japoński

Oficjalnie język japoński występuje tylko w Japonii, ale w różnym stopniu jest używany w co najmniej 25 krajach azjatyckich. Wielu zaczyna uczyć się języka z zamiłowania do mangi, anime i gier wideo. Inni – z powodu zainteresowania malarstwem klasycznym, literaturą czy sztukami walki. Jeszcze inni – ze względu na perspektywy zawodowe: Japonia z powodu problemów demograficznych pilnie potrzebuje pracowników z zagranicy, a język angielski nie jest tam tak popularny.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Niektóre języki obce są przydatne w konkretnych obszarach zatrudnienia. Na przykład najrzadszy specjalista ze znajomością języków skandynawskich będzie poszukiwany w telekomunikacji, IT, grach i innych zaawansowanych technologicznie obszarach, które obecnie aktywnie rozwijają się w krajach skandynawskich. Dlatego języki warto wybierać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i karierą.

Można też kierować się ogólnymi trendami i postawić na najmodniejsze języki lub pójść w zupełnie innym kierunku i nauczyć się języka niszowego, by wyróżnić się na rynku pracy. Może to być na przykład:

  • holenderski;
  • rumuński;
  • portugalski;
  • hindi.

Bardzo ważne jest, aby kierować się polityką zagraniczną swojego kraju, aby określić kraj priorytetowy gospodarczo (a w związku z tym interesujący do nauki języka). Na przykład w Polsce aktualnie wzrasta znaczenie języka koreańskiego z uwagi na coraz większą liczbę przedsiębiorstw właśnie z Korei.

Zdj. główne: Annika Gordon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

cztery × 1 =