Czy kreatywności da się nauczyć?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów. Dzięki niej jesteśmy w stanie wyjściu z każdej sytuacji obronną ręką. Pamiętaj, że nie jest to umiejętność przypisana tylko do artystów, muzyków czy pisarzy. Tak naprawdę przydaje się w każdym zawodzie. Zastanawiasz się, jak ją rozwinąć? Skorzystaj z naszych pomysłów!

Burza mózgów

Burza mózgów jest popularną techniką stosowaną zarówno w środowisku akademickim, jak i zawodowym. Co ciekawe, może być też świetnym narzędziem do rozwijania kreatywności. Unikając surowego osądu i samokrytyki, zacznij zapisywać swoje pomysły i możliwe rozwiązania. Postaraj się wpaść na jak największą liczbę pomysłów w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu łatwiej dokonasz ostatecznego wyboru. 

Burza mózgów
(źródło: pixabay.com)

Następnym razem, gdy będziesz miał do rozwiązania jakiś problem, spróbuj poszukać kilku rozwiązań. Zamiast podążać za pomysłem, który pierwszy przyjdzie Ci do głowy, pomyśl, jak możesz wybrnąć z danej sytuacji w inny sposób. Wyzwól swoją kreatywność!

Mapy myśli i schematy blokowe

Mapa myśli to świetny sposób na zanotowanie pomysłów i poszukiwanie innowacyjnych odpowiedzi na pytania. Utwórz ją, zapisując główny temat lub słowo. Następnie połącz go z powiązanymi terminami lub pomysłami. 

Jeśli przystępujesz do realizacji nowego projektu, przyda Ci się schemat blokowy. Pozwoli on dobrze wizualizować poszczególne etapy przedsięwzięcia, a to sprawi, że nic Ci nie umknie! Poszukaj różnych ścieżek lub sekwencji zdarzeń, które mogą się wydarzyć. Schemat blokowy pomaga wyeliminować potencjalne problemy.

Ćwicz codziennie

Ćwiczenie czyni mistrza. Pamiętaj, że poprawa kreatywności nie polega wyłącznie na znajdowaniu nowych technik. Jeśli jesteś pisarzem, pisz codziennie coś nowego. Zobaczysz, że prędzej czy później wpadniesz na ciekawy pomysł. A może lubisz projektować? W takim razie poświęć chociaż kilka minut dziennie na pracę twórczą. Nie musisz od razu zabierać się za zupełnie nowe rzeczy, spróbuj np. przearanżować już istniejące pomysły.

Odpręż się i medytuj

Odpoczynek nad wodą
(fot. Simon Migaj, źródło: unsplash.com)

Pamiętaj, by codziennie poświęcić chwilę na relaks. Dzięki temu odblokujesz kreatywność i odmłodzisz umysł. Odpocznij od technologii. Wyłącz telefon, zamknij laptop i wybierz się na krótki spacer, posłuchaj spokojnej muzyki lub ćwicz głębokie oddychanie. Jak pokazują badania, medytacja odblokowuje twórczy potencjał pomysłu. Porządkuje myśli i zwiększa produktywność, dzięki czemu łatwiej wpadniesz na świetny pomysł.

Przestań się krytykować

Świadomość, że robisz wszystko najlepiej jak możesz, usuwa bariery stojące przed Twoimi kreatywnymi pomysłami. Nigdy nie bądź zbyt szorstki i krytyczny w stosunku do siebie. Naucz się akceptować siebie takim, jakim jesteś. 

Znajdź czas na czytanie

Relaks z książką
(fot. Nathan Dumlao, źródło: unsplash.com)

Jeśli chcesz się zrelaksować i pobudzić umysł, sięgnij po książkę. W ten sposób otworzysz się na nowe sposoby myślenia, a jednocześnie pobudzisz kreatywność. Jeżeli nie lubisz czytać, nie zmuszaj się do tego. Zacznij od małych rzeczy. Spędź 30 minut dziennie nad książką na temat, który naprawdę Cię wciągnie. Dzięki temu przeczytasz jedną lub dwie książki miesięcznie przy niewielkim wysiłku.

Podziel się swoją pracą z innymi

Czasami trudno jest wyjść ze swojej strefy komfortu i podzielić się wynikami swojej pracy z innymi. Możesz się bać, że Cię skrytykują i wyśmieją. Warto jednak się przełamać, by otrzymać konstruktywne informacje zwrotne. Potraktuj opinie bliskich jako cenne źródło inspiracji i wskazówki na przyszłość.

Zbuduj coś

Znajdź stary zestaw klocków LEGO i przynieś go do salonu. Zacznij składać poszczególne elementy, jednocześnie pozwól umysłowi błądzić. Postaw pudełko lub miskę klocków i za każdym razem, gdy czujesz, że brakuje Ci pomysłów, zatrzymaj się i zacznij budować. W ten sposób uwolnisz się od codziennych zmartwień i wyzwolisz swoją kreatywność.

Klocki lego
(fot. Xavi Cabrera, źródło: unsplash.com)

Pamiętaj, że ta umiejętność nie ogranicza się tylko do znalezienia rozwiązania w danym momencie. Oznacza też stworzenie czegoś z niczego, co może się przydać teraz lub w przyszłości. Kluczem jest to, by nie czuć się pokonanym, gdy natrafisz na przeszkodę.

Zmień otoczenie

Rutyna jest doskonała dla produktywności, ale czasami może zabić kreatywność. Twój mózg przyzwyczaja się do tego, co masz. Zmiana rodzi nowe myśli i pomysły. Co ciekawe, nawet natężenie hałasu może wpłynąć na Twoją kreatywność. Jeśli szukasz inspiracji, spróbuj zmienić otoczenie i zobacz, jak zareaguje na to Twój umysł!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*