Jak pokochać siebie? Kilka kroków do lepszego samopoczucia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz wprowadzać w swoim życiu zmiany, to najpierw musisz zaakceptować to, kim jesteś. W jaki sposób można pokochać siebie?

Pokochanie siebie – niezbędne dla zdrowia psychicznego

Miłość własna jest fundamentalna do tego, aby dobrze traktować i stawiać siebie na pierwszym miejscu. Pozwala na prawdziwe zrozumienie i zaakceptowanie swoich wad i zalet.

Każdy ma wady. Z ich powodu nie można przestać siebie kochać. Brak akceptacji wad może być podstawą niskiej samooceny, która może doprowadzić do wielu zaburzeń psychicznych takich jak:

 • depresja,
 • lęk,
 • zaburzenia jedzenia,
 • zaburzenia postrzegania swojego ciała.

Pokochanie samego siebie jest ściśle związane z podnoszeniem własnej samooceny.

Jak pokochać siebie?

Czasami przeszkadzają w tym różne cechy fizyczne np. odstające uszy czy piegi na twarzy. Ciężko pogodzić się z tym, że nie jest się idealnym. Dlatego warto obiektywnie spojrzeć na siebie i docenić to, co się ma, np. ładne oczy, szczupłe nogi – każdy ma w sobie coś, z czego powinien być dumny. Wtedy okazuje się, że cechy fizyczne, które na początku przeszkadzały, teraz stają się bardzo błahe.

Zamiast skupiać się tylko na wadach i negatywnych cechach, należy skupić się na możliwościach i samodoskonaleniu. Jest to pierwszy krok do pokochania samego siebie.

Pokochanie siebie w 8 krokach

1. Zauważ siebie

Dzisiejszy świat pędzi do przodu, każdy ma coraz więcej obowiązków i coraz więcej czynności wykonuje automatycznie. Przez to zostaje mało czasu dla siebie. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie się na chwilę i zapytanie samego siebie:

 • Czy ja na pewno tego potrzebuję?
 • Czy na pewno tego chcę?
 • Co lubię robić sam dla siebie?
 • Co lubię w sobie?

Te pytania pozwalają potraktować siebie wyjątkowo, co jest podstawą do samoakceptacji.

2. Zaakceptuj własne niedoskonałości

Nikt nie jest doskonały – każdy ma jakieś wady, nad którymi stara się pracować. Akceptacja własnych niedoskonałości jest kolejnym krokiem w pokochaniu samego siebie. Niektóre cechy są wrodzone i nie można ich zmienić np. intelekt.

Warto skupić się na tych aspektach osobowości, z których jest się zadowolonym i które można poprawić (są zależne od nas samych).

3. Wyślij swojego wewnętrznego krytyka na bezterminowe wakacje

Każdy ma w sobie bezwzględnego krytyka, który przez cały czas powtarza:

 • „Jestem beznadziejny/a”
 • „Nic nie umiem”
 • „To moja wina”

Ciągły samokrytycyzm i bezpodstawne oskarżania powodują obniżenie własnej samooceny i brak miłości do samego siebie.

Jeśli Ty krytykujesz, to tylko Ty możesz przestać to robić. Zacznij postrzegać siebie jako kogoś wyjątkowego. Codziennie powtarzaj sobie afirmację: „Jestem wyjątkowa, nie ma drugiej takiej osoby na świecie”.

4. Wybacz swoim rodzicom

Wiele osób w swoim dzieciństwie słyszy, że nie może wychylać się ze swoimi potrzebami i zawsze musi ustępować. Takie osoby nie potrafią poradzić sobie w dorosłym życiu. Dlatego będąc osobą dojrzałą, należy odciąć się od tych komunikatów i przebaczyć swoim rodzicom – dzięki temu można uzyskać wewnętrzny spokój. 

5. Weź odpowiedzialność za swoje życie

Zacznij samodzielnie podejmować decyzje. To jest Twoje życie i nikt go za ciebie nie przeżyje. Czasami warto słuchać rad innych osób, ale ostateczna decyzja powinna być Twoja. W podejmowaniu decyzji nie musisz sugerować się zdaniem innych osób.

6. Chroń swoją przestrzeń osobistą

Każdy ma swoją osobistą przestrzeń psychologiczną, która składa się z:

 • samooceny,
 • potrzeby,
 • postawy,
 • przekonania,
 • wartości.

Warto nauczyć się mówić „tak” dla swoich potrzeb, pomagając przy tym innym, lecz nie dając się wykorzystywać.

7. Ćwicz talenty i umiejętności

Każdego dnia skoncentruj się tylko na tym, co zrobiłeś na tyle dobrze, że jesteś z siebie dumny. Zauważaj swoje osiągnięcia, nawet te drobne, i notuj je w notesie. Uwierz, że masz prawo być dumnym ze swoich sukcesów.

8. Szanuj innych

Gdy już sam obdarzysz się miłością, zobaczysz, jak pozytywny wpływ na życie i relacje z innymi ludźmi ma takie nastawienie. Jeśli pokochasz prawdziwie siebie, będziesz umiał też pokochać innych ludzi.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Sophie Mayanne / DigitalVision / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*