Nowe życie ziemniaka, czyli nietypowe zastosowanie zwykłych przedmiotów

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nakrętki, guziki, rolki po papierze, mleko – używamy ich na co dzień, ale nie dostrzegamy ich prawdziwego potencjału. A mogą stać się podstawą dla świetnej zabawy z dzieckiem.

Chcesz spędzić miło i kreatywnie czas z maluchem i wspomóc jego rozwój? Pomysłów nie musisz szukać daleko. Twoje mieszkanie jest pełne przedmiotów, które przy odpowiednim przygotowaniu mogą zająć malucha na długie godziny i dać wam mnóstwo śmiechu i radości. By rozbudzić Twoją kreatywność i otworzyć Ci oczy na nieskończone możliwości przedmiotów codziennego użytku, przygotowaliśmy kilka propozycji zabaw, eksperymentów i zajęć plastycznych, które możesz przygotować w domu.

Zabawy rozwojowe

Przedmioty codziennego użytku mogą posłużyć jako ciekawe rekwizyty w zabawach sensorycznych stymulujących procesy rozwojowe u dzieci. W tej roli świetnie sprawdzą się produkty sypkie, takie jak ryż czy kasza, makarony, guziki, nakrętki, sztućce, pojemniki plastikowe z pokrywkami itp.

Guziki i nakrętki

Guziki lub nakrętki w różnych rozmiarach możesz wykorzystać do układania prostych szlaczków i rysunków. Ułóż wzór i poproś, by dziecko go powtórzyło. Gdy pociecha nauczy się wykonywać zadanie bez twojej pomocy, zaproponuj jej, aby wymyśliła własne wzory.

Inną opcją jest układanie prostej sekwencji kolorystycznej, którą dziecko musi powtórzyć lub – w trudniejszym wariancie – kontynuować zgodnie ze schematem.

Nakrętki (lub guziki) można też pogrupować zgodnie z kolorami. Dla ciebie to nic trudnego, ale dla malucha to może być ciekawe wyzwanie.

Sztućce

Sztućce, podobnie jak nakrętki i guziki, można układać w różne sekwencje, które dziecko musi powtórzyć. Trudniejszą alternatywą dla trochę starszych dzieciaków będzie pokazanie im konkretnego ustawienia sztućców, a następnie zakrycie ich i poproszenie, by maluch odtworzył układ z pamięci.

Sama łyżka też może dostarczyć mnóstwo zabawy – pozwól, by dziecko z jej pomocą przenosiło różne obiekty i płyny z jednego pojemnika do drugiego.

Makaron

Każdy rodzaj makaronu daje inne możliwości. Rurki można nawlekać na nitki lub patyczki, wspomagając motorykę małą dziecka. Z makaronu spaghetti i chrupek kukurydzianych można tworzyć przestrzenne konstrukcje, co doskonale wpłynie na rozwój umiejętności kreatywnego myślenia i planowania. Możesz też wymieszać w misce makarony o różnych kształtach i dać dziecku do segregowania.

Worek pełen niespodzianek

Weź nieprzezroczysty worek (lub torbę płócienną) i wrzuć do niego różne domowe przedmioty o ciekawych kształtach i fakturach. Poproś dziecko, by bez patrzenia wyciągnęło z worka konkretny przedmiot lub by dotykało rzeczy w worku i zgadywało, czym są.

Pomysły plastyczne

Typowe przedmioty codziennego użytku lub domowe odpady można wykorzystać do wykonania ciekawych i kreatywnych projektów plastycznych. Jeśli dziecko lubi zadania manualne, na pewno nie będzie się nudzić.

Lampion z pomarańczy

To pomysł na nietypowy i aromatyczny lampion z całej pomarańczy, nie tylko ze skórki. Potrzebujesz:

 • słoik
 • pomarańcze lub cytryny
 • klej na gorąco.

1. Owoce pokrój w plasterki i wysusz, np. na kaloryferze (zajmie to około dwóch dni) lub w piekarniku na minimalnej temperaturze. Pamiętaj, że po wysuszeniu kawałki muszą być nadal elastyczne.

2. Wysuszone plastry naklejamy na słoik, dopasowując je do jego kształtu. Dla ozdoby możemy dodać też suszone kwiaty, goździki, kawałki gałązek sosnowych itd.

3. Gdy lampion będzie gotowy, pozostaje włożyć do niego świeczkę i cieszyć się piękną dekoracją.

Innym pomysłem może być taki lampion:

Piankolina

Mąka ziemniaczana i pianka do golenia z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń (lub żelu do kąpieli) dadzą ciekawą alternatywę dla masy solnej i domowego piasku kinetycznego. Przepis na piankolinę jest bardzo prosty:

 1. Kilogram mąki wsyp do miski i dodaj całe opakowanie pianki.
 2. Mieszaj do całkowitego połączenia składników.
 3. Podziel masę na porcje i do każdej dodaj trochę płynu do naczyń i ewentualnie farb, jeśli chcesz uzyskać różne kolory.
 4. Ponownie wymieszaj. Masa jest gotowa do zabawy.

Eksperymenty domowe

Eksperymenty to świetny sposób, aby urozmaicić swój wolny czas i przekazać dziecku wiedzę o otaczającym nas świecie, wyjaśnić naturę różnych zjawisk, rozwijać myślenie i skupienie. Do takich doświadczeń możesz wykorzystać produkty, które bez trudu znajdziesz w swoim domu. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i odpowiedniej ochronie.

Kolorowe mleko

Bardzo prosty i efektowny eksperyment. Potrzebujesz:

 • Około 50–100 ml mleka;
 • Płytkie naczynie;
 • Farby lub barwniki spożywcze;
 • Mydło w płynie;
 • Patyczki kosmetyczne.

1. Wlej mleko do naczynia.

2. Dodaj do niego różnokolorowe barwniki lub farby.

3. Zanurz patyczek w mydle i dotykaj nim powierzchni mleka w różnych miejscach. Płyn zacznie się poruszać, a kolory będą się mieszać. Wyjaśnij dziecku, że cząsteczki w mydle reagują z cząsteczkami tłuszczu w mleku, powodując ich przemieszczanie się.

Solne kryształy

Potrzebujesz wody, soli, szklanego przezroczystego naczynia, patyczka, spinaczy do papieru, nitki.

 1. Do połowy naczynia wlej ciepłą wodę.
 2. Do wody wsypuj sól i mieszaj. Gdy przestanie się rozpuszczać, to znaczy, że roztwór jest gotowy.
 3. Przywiąż nitkę na środku patyczka, a na drugim jej końcu przymocuj spinacz. Wcześniej możesz powyginać go w ciekawe kształty.
 4. Połóż patyk na brzegach naczynia, a nitkę ze spinaczem zanurz w roztworze tak, by nie dotykały dna. Po kilku dniach sól zacznie osadzać się na nitce i spinaczu, tworząc kryształy.

Dla osiągnięcia ciekawych efektów możesz dodać do roztworu różnokolorowe barwniki. Dziecko będzie zachwycone!

Zdj. główne: Merve Sehirli Nasir/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*