Czy warto uczyć się dwóch języków jednocześnie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że nauka języka obcego to jedna z najlepszych inwestycji. Obecnie chętnie szlifujemy nie tylko angielski, lecz także inne języki. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy warto uczyć się dwóch języków obcych jednocześnie.

Już nauka jednego języka obcego może stanowić duże wyzwanie, a co dopiero, gdy chcielibyśmy nauczyć się co najmniej dwóch i to w tym samym czasie? Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy jednoczesne przyswajanie tak dużej ilości materiału zakończy się sukcesem. Okazuje się, że tak! Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować.

Czy możemy nauczyć się dwóch języków obcych jednocześnie?

Tak, możemy nauczyć się dwóch języków obcych jednocześnie i to zarówno w wieku szkolnym, jak i dorosłym. Nasz mózg został przystosowany do tego, aby wchłaniać wiedzę z różnych dziedzin w tym samym czasie. W życiu codziennym często podejmujemy się wielu nowych wyzwań. Nauka języków obcych jest po prostu kolejnym z nich.

Decyzja o równoczesnym uczeniu się dwóch obcych języków może być podyktowana różnymi koniecznościami. Czasami jest to wymóg w naszej pracy, innym razem chcemy nawiązywać międzynarodowe kontakty lub zamierzamy dużo podróżować. Niekiedy kierujemy się własnymi ambicjami i chęciami wszechstronnego rozwoju. Każdy powód jest dobry, aby uczyć się języków obcych. Musimy tylko uważać, aby nie wpaść w pułapki takiej nauki.

Cel i plan nauki

No dobrze, to wiemy już, że możemy się uczyć (i to z sukcesem) dwóch języków obcych w tym samym czasie. Od czego powinniśmy zatem zacząć naszą naukę? Przede wszystkim unikajmy chaotycznych działań. Potrzebujemy konkretnego planu, który pomoże nam trzymać w ryzach naukę, która nie może przypominać nagłych zrywów.

Na początku określmy cele. Zastanówmy się, dlaczego chcemy nauczyć się dwóch języków obcych i dlaczego zamierzamy robić to w tym samym czasie. Pamiętajmy, że tego rodzaju wyzwania wymagają od nas wytrwałości i konsekwencji w działaniu, a także cierpliwości, efekty nie pojawią się bowiem z dnia na dzień. Przyjrzyjmy się swojej motywacji, aby mieć pewność, że nie porzucimy nauki po kilku dniach, zniechęceni brakiem widocznych postępów. Pomyślmy również, w jakim czasie chcielibyśmy osiągnąć konkretny poziom biegłości językowej.

Gdy dokładnie określimy swoje cele, będzie nam łatwiej stworzyć plan działania, bez którego nie powinniśmy nawet zaczynać nauki. Wybierzmy stałe dni tygodnia i pory dnia, które przeznaczymy na naukę. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia do szkoły językowej. To często wystarczająco silna motywacja do nauki, szczególnie gdy wiąże się z wysokimi opłatami. Możemy również uczęszczać na indywidualne korepetycje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się we własnym zakresie, w domowym zaciszu. W takim przypadku ważne jest ustalenie konkretnej pory na naukę, co pozwoli wyrobić nawyk.

W nauce o wiele ważniejsza od ilości przyswajanego materiału jest regularność. Lepiej uczyć się nawet kilka razy w tygodniu po 15 lub 30 minut, niż raz na dwa tygodnie spędzać nad książkami kilka godzin z rzędu. Jeśli uczymy się dwóch języków jednocześnie, to starajmy się każdemu z nich poświęcać tyle samo czasu. Nie faworyzujmy jednego języka, bo ten drugi będzie wydawał się trudniejszy, co sprawi, że stracimy motywację. Dbajmy także o codzienny kontakt z językami, których się uczymy. Możemy korzystać z aplikacji, czytać artykuły na zagranicznych portalach lub oglądać filmy z napisami.

Zdj. główne: Amador Loureiro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*