Podpowiadamy, jak dobrze zaplanować swój tydzień

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planowanie tygodnia krok po kroku pozwala na lepsze zarządzanie czasem. Możemy go podzielić tak, aby maksymalnie wykorzystywać chwile przeznaczone na pracę, naukę, ale też rozrywkę. Oto kilka zasad skutecznego planowania tygodnia.

Plan na nadchodzący tydzień 

Lepsze planowanie swojego tygodnia warto rozpocząć nieco wcześniej, czyli w weekend. Najpierw powinniśmy ustalić priorytetowe zadania, które musimy wykonać w pierwszej kolejności.

Droga do celu

Planowanie tygodnia warto traktować jako pośrednią jednostkę pomiędzy codziennymi realizacjami a większymi celami, które nam przyświecają. Mogą być to przedsięwzięcia w życiu zawodowym, nauce, ale też samorozwoju lub relacjach z innymi ludźmi. 

Optymalne rozwiązanie

Dlaczego warto przyjmować taką strategię? Powody są dwa:

  • planując każdy dzień osobno, tracimy perspektywę na większe cele, co negatywnie odbija się na naszej motywacji,
  • z kolei planowanie długofalowe może sprawiać, że stracimy motywację, bo trudne do osiągnięcia, odległe cele, będą nas przytłaczać. 

Podział zadań 

Organizacja swojego czasu
(źródło: pexels.com)

Myśląc o kolejnym tygodniu, musimy z góry zaplanować różne rodzaje naszej aktywności. Dzięki temu najwięcej energii poświęcimy najważniejszym zadaniom.

Zadania stałe

Prowadzenie listy stałych aktywności sprawia, że łatwiej jest nam prowadzić tygodniowy terminarz. Czynności, które i tak musimy zrobić, niekoniecznie muszą zawsze mieć oznaczony czas. Przykładem może być długi spacer, który zwykliśmy wykonywać trzy razy w tygodniu. Jest dla nas ważny, ale nie na tyle, żeby odbywał się np. zawsze w piątki o 18. Jeśli więc mamy w tym czasie zaplanowane spotkanie z przyjaciółmi, to spacer możemy przełożyć na następny dzień. 

Lista zadań do zrobienia
(źródło: pexels.com)

Pamiętajmy, że planując stałe czynności, możemy też wpływać na listę naszych priorytetów. Jeśli np. chcemy zadbać o formę, to możemy potraktować trening na siłowni jako stałą czynność, pomimo tego, że wcześniej tego nie robiliśmy.

Zadania szczególne: pilne i możliwe do przełożenia

Wśród zadań szczególnych, które musimy wykonać w ciągu tygodnia, trzeba wyodrębnić zadania pilne i możliwe do zrobienia później. Skąd taki podział? To oczywiste, że nasza doba ma tylko 24 godziny i nie jesteśmy w stanie zrealizować całego naszego planu w jeden dzień.

Musimy też brać pod uwagę możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, na które będziemy musieli poświęcić dodatkowy czas. Może to być np. wizyta u lekarza lub drobna naprawa nagłej usterki. Dzieląc szczególne zadania na pilne i możliwe do przełożenia, zmniejszamy szansę własnej porażki w najbardziej dla nas istotnych sprawach. To rodzaj minimalizowania ryzyka. 

Prowadzenie kalendarza

Kalendarz na nadchodzący rok
(źródło: pexels.com)

Jakie korzyści daje prowadzenie terminarza?

Prowadzenie kalendarza dla niektórych może być niepotrzebne i staroświeckie. W rzeczywistości jest to doskonały sposób na to, aby niczego nie przeoczyć i nie obciążać bezsensownie swojej głowy (na której wszyscy i tak mamy dziś sporo). Można też skupiać się na drobnych celach dziennych lub wyznaczać sobie większe cele, które planujemy osiągnąć w danym tygodniu.

Jak prowadzić kalendarz?

Sposób prowadzenia kalendarza powinien być dla nas przejrzysty i zrozumiały, aby szybko można było odszukać w nim konkretne zadania na dany dzień. Jest kilka możliwości prowadzenia takiego kalendarza, a wybór „tej jedynej” zależy tylko od nas samych:

  • planner – może to być nawet zwykły notatnik z odpowiednim podziałem na poszczególne dni. Możemy też skorzystać z bardziej profesjonalnego plannera, który już posiada potrzebne udogodnienia, ułatwiające organizowanie czasu. Jego zaletą jest przejrzystość, często ma bowiem rozbudowane systemy identyfikacji wizualnej poszczególnych zadań, a niektóre z nich ucieszą Cię na wybranych stronach np. motywacyjnymi cytatami lub obrazami ulubionego artysty,
  • programy do zarządzania czasem – dla tych, którzy idą z duchem czasu. Wybór na rynku jest spory, propnujemy zajrzeć np. do Backlog, Calendarscope czy Chandler.

Podsumowanie minionego tygodnia

Każdy tydzień należy zakończyć podsumowaniem dotyczącym osiągniętych wyników. Wyszczególnienie negatywów i pozytywów pracy w ciągu tygodnia pozwoli Ci na ulepszenie kolejnych tygodniowych planów, a stąd już tylko krok do organizacji idealnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*