Co robić, aby w pełni wykorzystać własny potencjał?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Czasami mamy wrażenie, że jesteśmy przeciętni w tym, co robimy i nie czujemy spełnienia w swoim zawodzie. Być może źle ulokowaliśmy talenty i możliwości i nie odkryliśmy pełni swojego potencjału.

Zdarza się, nawet nierzadko, że człowiek nie robi nic, by wykorzystać swoje zasoby i rozwinąć się. Mówimy wtedy o zmarnowanym lub niewykorzystanym potencjale. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, np. brak wiary w swoje możliwości, strach przed porażką czy niezrozumienie swoich potrzeb. Rzadko jest tak, że nasz potencjał marnuje się przez czynniki kompletnie od nas niezależne, często są one tylko pozornie poza naszą kontrolą. Co możemy więc zrobić, aby odkryć i wykorzystać swój potencjał?

Czym jest potencjał?

Kiedy mówimy o ludzkim potencjale, zwykle oznacza to zestaw umiejętności, które pozwalają człowiekowi wykonywać użyteczną pracę, angażować się w twórcze działania, skutecznie uczyć się i rozwijać we właściwym kierunku. Pojęcie to obejmuje m.in. zdolności intelektualne i poznawcze osoby, jej umiejętności komunikacyjne, zdolność kreatywnego myślenia i znajdowania niestandardowych rozwiązań, talenty twórcze, budowę fizyczną.

Z psychologicznego punktu widzenia potencjał osobisty jest zbiorem ukrytych możliwości danej osoby, które mogą zostać wykorzystane do osiągnięcia sukcesu w określonej dziedzinie życia. Każde produktywne zastosowanie tych umiejętności jest małym krokiem w kierunku uwolnienia pełnego potencjału.

Jak zrealizować swój pełny potencjał?

Odkrywanie potencjału jest trudnym zadaniem. Warto jednak poświęcić na to swój czas i energię, ponieważ dobrze ulokowany potencjał przyniesie nam sukces, samorealizację i szczęście.

Zdecyduj, w czym chcesz się realizować

Chcesz zostać pisarzem albo prawnikiem? Marzysz o karierze sportowej? A może zawsze myślałeś o zajęciu się fotografią? Wskaż te dziedziny, które zawsze były bliskie Twojemu sercu i wartościom, które Cię interesowały i inspirowały. Pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność, w czym czujesz się dobrze i do czego masz predyspozycje. Nie inwestuj energii w coś, co Cię męczy i unieszczęśliwia. Jeśli nie czujesz sensu ze swojej pracy lub działania, to znaczy, że marnujesz swój prawdziwy potencjał.

Określ swoje cele

Przy ustalaniu celów ważne jest, aby pamiętać o trzech rzeczach:

  •  muszą być konkretne i jasne. Zamiast „chcę w pełni wykorzystać swój potencjał”, zdecyduj „chcę sprzedawać swoje obrazy” albo „chcę zdobyć międzynarodowy certyfikat językowy”;
  •  powinieneś być w stanie zmierzyć swoje postępy w osiąganiu celu. Im konkretniejszy będzie Twój cel, tym łatwiej będzie ocenić, ile brakuje Ci do jego pełnej realizacji;
  •  zapisz swoje cele. W ten sposób wynosisz je ze sfery myślenia życzeniowego i sprawiasz, że stają się bardziej realne. Może to również służyć jako motywacja, jeśli umieścisz cel w zasięgu swojego wzroku.

Nie pozwól, aby opinie innych Cię zniechęciły

Przez lata uważano, że człowiek z powodu naturalnych ograniczeń własnego ciała nie może przebiec mili w czasie krótszym niż 4 minuty. Tak było do 6 maja 1954 r., kiedy Roger Bannister przebiegł milę w 3 minuty i 59,4 sekundy. Zrobił to, co w świadomości społecznej było niemożliwe, i udowodnił, że „4-minutowa mila” była tylko barierą psychologiczną.

Nie opieraj swojej motywacji na opiniach innych i nie słuchaj osób, które mówią, że czegoś nie można zrobić, bo same kiedyś odniosły w tym porażkę. Każdy z nas jest inny i ma inne możliwości. To, że komuś przed Tobą się nie udało, nie oznacza, że Tobie też się nie uda.

Trenuj samodyscyplinę i silną wolę

Nie ulegaj chwilowym potrzebom i zachciankom. Zamiast tego staraj się je kontrolować. Stawiaj przed sobą większe i mniejsze wyzwania, np. ogranicz jedzenie ulubionych niezdrowych przekąsek albo spróbuj wypracować nawyk wczesnego wstawania.

Zaplanuj swój dzień lub tydzień i postaraj się zrealizować wszystkie założenia planu – nie odkładaj niczego na później, trzymaj się ram czasowych i postanowień. Dobrym treningiem silnej woli i samodyscypliny jest sport, dlatego znajdź jakąś aktywność fizyczną i regularnie poświęcaj na nią czas.

Zdobywaj wiedzę i doświadczenie

Najlepiej zacznij od wiedzy – czytaj książki i artykuły z danej dziedziny, bierz udział w kursach, szkoleniach i webinarach, znajdź nauczyciela, który weźmie Cię pod swoje skrzydła. Gdy skupisz się na wiedzy, doświadczenie przyjdzie samo, otworzą się przed Tobą możliwości i będziesz mógł wypróbować w praktyce to, o czym wiesz w teorii. Nie bój się popełniać błędów. To w końcu na nich najlepiej się uczymy.

Naucz się akceptować niepowodzenia

Nikt nie osiąga wyżyn swoich możliwości w jeden dzień. Porażka jest częścią sukcesu, dlatego za każdym razem powinieneś podejść do niej analitycznie, a nie emocjonalnie. Jeśli chcesz odkryć swój potencjał, zaakceptuj swoje przeszłe i przyszłe porażki, pogódź się z tym, że nie zawsze wszystko Ci się uda. Nie traktuj niepowodzeń osobiście, nie definiują tego, kim jesteś i nie obniżają Twojej wartości.

Bądź cierpliwy i pamiętaj o odpoczynku

Rozwijanie swojego potencjału może trwać miesiące, a nawet lata i pochłaniać ogromne pokłady energii. Najważniejsze jest, abyś dał sobie tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie spiesz się tylko dlatego, że ktoś innych osiągnął to samo szybciej. Każdy powinien znaleźć swoją ścieżkę i podążać nią bez porównywania się z innymi.

Zdjęcie główne: Carl Heyerdahl/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*