Jak wyrobić w sobie nowy nawyk?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy wie, jak trudno jest trzymać się postanowień, dzięki którym można dotrzeć do wymarzonego celu. W osiągnięciu go pomaga wyrobienie sobie odpowiednich nawyków.

Czym jest nawyk i dlaczego jest tak ważny?

Każdy człowiek w czasie swojego życia nabywa doświadczenia i wykształca w sobie sposoby reagowania, które z czasem zmieniają się w nawyki mogące pochodzić z różnych źródeł np. naśladownictwa otaczających ludzi.

Bez względu na swoją genezę, nawyki są bardzo ważne w życiu człowieka, ponieważ przyczyniają się do życiowych sukcesów i porażek. We współczesnym świecie najbardziej pożądane są te nawyki, które podtrzymują motywację w dążeniu do osiągnięcia sukcesu.

10 kroków do wytworzenia nawyku

1. Konkretne postanowienie

Aby nawyk został przyjęty przez mózg, musi być konkretny, np. codziennie rano będę robić 30 brzuszków.

2. Motywacja

Drugim ważnym krokiem jest odpowiednia motywacja – po co i dla kogo wyrabia się nawyk. Odpowiednia motywacja i nagroda są celem dla mózgu.

3. Wyzwalacz i wskazówka

Jeden wytworzony nawyk może stać się wyzwalaczem kolejnego, dlatego wiele osób ma np. poranne rytuały, które składają się z wielu czynności.

4. Przypomnienie

W pierwszych dniach i tygodniach warto „wspomóc” wyrabianie nawyku sygnałami z zewnątrz poprzez np. przypomnienie w telefonie.

5. Nagroda

Aby mózg szybciej przyswajał nawyk, powinien mieć perspektywę nagrody, która nie musi być materialna. Dla mózgu nagrodą jest podniesienie własnej samooceny lub świadomość zrobienia czegoś ważnego dla siebie i bliskich.

6. Zobowiązanie

Podczas wyrabiania nowych nawyków nie wszystko zawsze idzie dobrze. Dlatego warto zastosować największą możliwą karę dla mózgu – poczucie wstydu. Należy poprosić bliskich o wsparcie, aby pytali, jak postępują zmiany nawyków.

7. Towarzysz w drodze

Rozliczanie z wyników jest bardzo dobrą motywacją. Dlatego tak ważne jest posiadanie wsparcia otoczenia i towarzysza, z którym zmiana nawyków jest prostsza np. poprzez motywację w codziennym ćwiczeniu.

8. Wyznaczenie konkretnej daty

Warto wyznaczyć konkretną datę, w której nastąpi początek zmian. Należy unikać stwierdzeń oddalających start zmian np. „na wiosnę”, „od nowego roku”.

9. Najważniejszy pierwszy krok

Najczęściej nawyk już po paru dniach zaczyna ciążyć, dlatego tak ważna jest zmiana sposobu myślenia np.  zamiast myśleć o ćwiczeniach, warto skupić się na rozwijaniu maty.

10. Niezbędny plan działania, gdy pojawią się problemy

Gdy będzie gorszy dzień i trudniej będzie realizować postanowienie zmian, to warto mieć gotową instrukcję, co zrobić, aby zmotywować się do działania.

7 błędów popełnianych przy wyrabianiu nawyków

  1. Wprowadzenie zbyt dużej ilości nawyków na raz – warto wprowadzać nawyki pojedynczo.
  2. Brak mierzenia postępów ─ postępy w realizacji celu powinny być np. spisywane w dzienniku.
  3. Odrzucenie myśli, że coś może się nie udać.
  4. Brak precyzji miejsca i czasu.
  5. Postawa Zosia-Samosia ─ jeśli komuś udało się wyrobić pozytywne nawyki, to warto zapytać, jak to zrobił, a nie błądzić po omacku.
  6. Brak motywacji – warto wypisać na kartce cel, który osiągniesz dzięki nowym nawykom, i powiesić ją w widocznym miejscu.
  7. Brak nagrody – warto opracować tygodniowy lub miesięczny system nagród za osiągnięcie celu.

Ile czasu wymaga wyrobienie sobie nawyku?

Według teorii psychologicznych do stworzenia nawyku potrzebne jest ciągłe i regularne powtarzanie określonej czynności, aż do momentu utworzenia nowego połączenia neurologicznego w mózgu – jest ono niezbędne, aby nawyk był wykonywany jako czynność zautomatyzowana.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat powstały różne teorie określające niezbędny czas do powstania nawyku, najpopularniejszymi z nich są:

Teoria 21 dni – stworzona przez chirurga plastycznego Maxwella Maltza, który na podstawie obserwacji swoich pacjentów po zabiegu stwierdził, że pacjentom wystarczy 21 dni do przyzwyczajenia się do zmian;

Teoria 30 dni – stworzona przez blogera Steve’a Pavlina, który na podstawie własnych doświadczeń stwierdził, że do wyrobienia nowych nawyków wystarczy 30 dni;

Teoria 66 dni – stworzona przez brytyjskich badaczy z University College, którzy na podstawie przeprowadzonych badań uśrednili czas niezbędny do wyrobienia nowych nawyków.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest niezbędny czas do wyrobienia nowych nawyków –  jest to sprawa bardzo indywidualna. Istnieją czynniki, które wpływają na ten proces, a są to:

  • determinacja,
  • pozytywne zmiany wywołane przez nawyk,
  • gotowość wyjścia poza strefę własnego komfortu,
  • atrakcyjność nowego nawyku.

Zdjęcie główne: Tegan Mierle/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

14 − dziesięć =