Jak rozmawiać z nowo poznaną osobą? Znajdź coś, co Was łączy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć mówi się, że to milczenie jest złotem, a mowa srebrem, to nie da się ukryć, że są sytuacje, gdy czujemy się skrępowani przedłużającą się ciszą. Najczęściej ma to miejsce podczas poznawania ludzi. Podpowiadamy, jak rozmawiać z nowo poznanymi osobami.

W życiu codziennym i zawodowym często spotykamy osoby, na których chcielibyśmy wywrzeć dobre wrażenie albo z którymi chcielibyśmy zacząć budować głębszą relację. Rozmawianie z kimś, kto przed chwilą był dla nas obcy, może stanowić wyzwanie. Jak znaleźć wspólne tematy i zainteresować rozmówcę?

Sztuka konwersacji

Niektórym osobom na samą myśl o pogawędce z nieznajomym robi się słabo. Obawiamy się kompromitacji bądź tego, jak wypadniemy w oczach innych. A dobra wiadomość jest taka, że sztuki konwersacji można się nauczyć.

Przede wszystkim buduj swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dzięki temu nie będziesz się bać odezwać w nowym gronie. Dziel się swoimi opiniami i spostrzeżeniami, nie rezygnuj z kontrowersyjnych tematów. Słuchaj uważnie, bądź szczery i otwarty, wystrzegaj się wywyższającego tonu. Interesuj się swoim rozmówcą i jego doświadczeniami, zadawaj mu pytania, ale unikaj tych zbyt osobistych. Staraj się przy tym unikać sformułowań, które mogą kogoś urazić.

Zwracaj uwagę także na swoją postawę – utrzymuj kontakt wzrokowy, nie krzyżuj rąk i nóg, nie trzymaj dłoni w kieszeniach. Jeśli okażesz swojemu rozmówcy szacunek, otrzymasz go też w zamian. Lekki uśmiech (oczywiście adekwatny do tematu rozmowy!) również nie zaszkodzi.

O czym rozmawiać z nowo poznanymi osobami? Propozycje tematów

Jeśli kogoś nie znamy, może być nam trudno znaleźć wspólny temat do rozmowy. Gdy dopiero kogoś poznaliśmy, musimy się wykazać znacznie większą delikatnością i ostrożnością niż w przypadku rodziny czy długoletnich znajomych. Na szczęście istnieją uniwersalne tematy do rozmów, które uratują nas podczas poznawania nowych osób. Prezentujemy naszą listę propozycji.

Obecna sytuacja w okolicy/pogoda

Najbardziej uniwersalne tematy do rozmów mogą wydawać się także tymi najbardziej oklepanymi, ale kilka (nawet oczywistych) zdań o pogodzie czy towarzyszącej Wam sytuacji (korek w mieście, remont lub wydarzenie kulturalne, w którym uczestniczycie) pomoże przełamać pierwsze lody.

Hobby

Kolejny popularny temat, ale o dużym potencjale. Każdy z nas lubi spędzać czas w określony sposób. Niektórzy uwielbiają czytać książki i oglądać stare filmy, inni nie wyobrażają sobie dnia bez muzyki albo sportu – wszystkie aktywności, które sprawiają nam przyjemność, pomogą wzbudzić ciekawość nowo poznanej osoby. A może Ty lub Twój rozmówca macie jakieś oryginalne, zaskakujące zainteresowania? To świetny pretekst do długiej konwersacji.

Ukończone szkoły i uczelnie, wykonywany zawód

Nowo poznane osoby możemy zapytać o to, jakie ukończyły studia bądź jaki wykonują zawód. W ten sposób okażemy zainteresowanie naszym rozmówcom. Podzielmy się także własnymi doświadczeniami edukacyjnymi i zawodowymi. Omawianie takich tematów szybko pokaże Wam, czy macie coś wspólnego.

Podróże

Większość osób lubi odkrywać nowe miejsca. Podróże są dosyć bezpiecznym tematem. Możesz nie tylko opowiadać o zwiedzanych miastach, lecz także pytać swojego rozmówcę o jego podróżnicze cele i marzenia.

Zdjęcie główne: Jason Goodman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*