W sieci dostępnych jest wiele różnych testów osobowości, jednak najczęściej wyniki są mało trafne i wiarygodne. Pod tym względem 16Personalities może nas mile zaskoczyć.
Według socjoniki, czyli teorii skupiającej się na działaniu ludzkiej psychiki w kontekście przetwarzania i odbierania informacji, istnieje 16 typów osobowości. Podstawą dla ich wyodrębnienia są cztery kategorie cech charakteru. Różne kombinacje tych cech składają się na każdą z osobowości, które możemy poznać dzięki darmowemu i ogólnodostępnemu testowi 16Personalities. Czego możemy się z niego dowiedzieć i czy wynik będzie wiarygodny?
Test składa się z serii stwierdzeń, z którymi możemy się w pewnym stopniu zgodzić lub nie zgodzić. Odpowiedzi „Zgadzam się” i „Nie zgadzam się” mają po trzy stopnie, a pomiędzy nimi jest opcja „neutralna”, gdy nie możemy się zdecydować (choć zaleca się jej unikanie).
Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi zostaniemy przydzieleni do jednego z 16 typów osobowości i będziemy mogli zapoznać się z jego opisem, a nawet dowiedzieć się, jacy znani ludzie należeli do tej samej grupy, co my.
Typy osobowości z tej grupy wyróżnia ostry umysł, logiczne myślenie, obiektywizm, poczucie sprawiedliwości i umiejętność wyznaczania priorytetów. Są to:
Przedstawiciele tej grupy charakteryzują się łagodnym charakterem, spokojem, otwartością, równowagą i pragnieniem harmonii. Są to:
Osoby, należące do tej grupy są altruistami, spokojnie podchodzą do rozwiązywania problemów, rzadko idą na kompromisy z obcymi, łatwo wybaczają bliskim. Typy w tej grupie to:
Są wolni i kreatywni, czerpią przyjemność z negowania tradycji twórczymi próbami i impulsami. Cenią sobie swobodę działania. W tej grupie wyróżniamy typy:
Typy osobowości opracowały Isabel Myers i Katherine Briggs. Swoją teorię oparły na badaniach Carla Junga i, poszerzając idee słynnego psychologa, zaproponowały cztery podstawowe kategorie, które posłużyły im do klasyfikacji typów osobowości. Każda z cech została oznaczona inną literą:
Opierając się na teorii Myers-Briggs ustalono, że cechy człowieka sumują się do szesnastu kombinacji. Każda oznaczona została czterema symbolami, odpowiadającymi konkretnym cechom. Czyli, np. Pośrednik ma kod INFP, co odczytujemy jako: Introwertyk, intuicyjny, kierujący się zasadami i poszukujący.
Piąta litera w kodzie – A lub T – oznacza Asertywny (od Assertive) lub Czujny (od Turbulent). Asertywne osobowości są pewne siebie, zrównoważone i odporne na stres, a Czujne świadome siebie, emocjonalne i wrażliwe na sytuacje stresowe.
Po wypełnieniu testu automatycznie generuje się nasz profil, na którym zapamiętany zostanie rezultat. Z tego poziomu możemy w dowolnej chwili przejść do takich informacji jak:
O ile test można wypełnić w dowolnym języku, to już dodatkowe informacje o każdym typie osobowości są dostępne tylko w języku angielskim, co dla niektórych osób może być kłopotliwe. Dodatkowe testy na stronie można wykonać dopiero po wykupieniu konta Premium.
Rezultat może zaskakiwać trafnością i skrupulatnością, bo porusza wiele ważnych kwestii życia osobistego i zawodowego. Nawet jeśli nie zgadzamy się z opisem osobowości w 100% procentach, to odpowiadając szczerze na zadane pytania, z pewnością zyskamy wiarygodne informacje na swój temat. Inną sprawą jest, czy w ogóle wierzymy w takie testy.
16Personalities może pomóc nam zrozumieć pewne aspekty naszego zachowania i działań, ale nie rozwiąże wszystkich problemów i nie udzieli nam odpowiedzi na najbardziej trapiące pytania. Rezultat trzeba raczej traktować jako zbiór wskazówek, które mogą ułatwić nam pracę nad sobą, poszukiwanie odpowiedniej pracy i budowanie relacji z innymi.
Zdj. główne: Brett Jordan/unsplash.com