Zaskakujący mózg. Czego o nim nie wiedziałeś?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Mózg pozwala nam przetwarzać świat, zrozumieć wszystko, co dzieje się wokół nas. Dodatkowo umożliwia uczenie się nowych rzeczy i, paradoksalnie, nadal niewiele wiemy na jego temat. 

Współczesna neuronauka i nauki kognitywne poczyniły jednak ogromne postępy w zrozumieniu wpływu naszego mózgu na nasze codzienne funkcjonowanie. 

Mózg a mikroflora jelitowa

Według naukowców, ludzie mają pierwszy atak lęku lub depresji zaraz po chorobach żołądka. Korzystając ze skanów mózgu odkryto, że u pacjentów, którzy jedli probiotyki, bakterie miały bezpośredni wpływ na mózg. Wszystkie badania sugerują, że zdrowie mikrobiologiczne żołądka ma znacznie większy wpływ na wspomnianą część ciała, niż podejrzewaliśmy.

Męcząca czkawka

Mężczyzna w Wielkiej Brytanii cierpiał na przewlekłą czkawkę przez 2,5 roku swojego życia i powiedziano mu, że jest to prawdopodobnie spowodowane zgagą. Po tym, jak japoński program telewizyjny zainteresował się dziwnym zjawiskiem i zapłacił za badania medyczne, odkryto guza mózgu. Po usunięciu guza mężczyźnie chroniczna czkawka ustąpiła na dobre.

Kobieta z czkawką i lampką wina
(fot. nicoletaionescu / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Stan upojenia alkoholowego

Osłabienie spowodowane piciem jest w rzeczywistości spowodowane wpływem alkoholu na hipokamp, ​​część mózgu odpowiedzialną za pamięć. Fizycznie niczego nie zapominasz, raczej twój mózg staje się niezdolny do przechowywania i rejestrowania nowych wspomnień.

Silne emocje

  • Płaczemy, kiedy jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ podwzgórze w naszym mózgu nie jest w stanie odróżnić silnego szczęścia od silnego smutku.
  • Kiedy słuchamy muzyki, odczuwamy dreszcze, ponieważ mózg wydziela dopaminę. Kiedy piosenka cię „porusza”, oczekiwanie ulubionego momentu utworu wyzwala ten hormon.
  • Osadzenie w warunkach izolacyjnych może w rzeczywistości powodować ekstremalne uszkodzenia neurologiczne. Mózgi osadzonych w odosobnieniu mają te same wskaźniki,​​ co osoby, które doznały urazów. Można to zobaczyć na skanach EEG (elektroencefalogramach).
  • Kiedy po raz pierwszy śpisz w nowym środowisku, mózg interpretuje to jako zagrożenie i pozostaje na wpół przytomny, aby być bardziej świadomym.
  • Podczas snu płyn rdzeniowy przepływa przez mózg na zewnątrz naczyń krwionośnych mózgu. W ten sposób pozbywa się odpadów z komórek mózgowych, szczególnie nagromadzenia białka amyloidu beta, które wiąże się z większym ryzykiem choroby Alzheimera. Dzieje się tak tylko podczas snu.

Budowa mózgu

Mózg jest największą częścią mózgowia, stanowiącą 85 procent jego wagi. Potrzebuje tego rozmiaru, aby sprostać wielu zadaniom związanym z przetrwaniem (ruch, zmysły, temperatura i osąd). Mózg zajmuje się również operacjami wyższego rzędu – rozwiązywaniem problemów, rozumowaniem, emocjami i uczeniem się. Z kolei móżdżkowi możesz dziękować za swoją postawę i równowagę. 

Pień mózgu, kolejny element mózgowia, obsługuje wiele procesów, które wykonujesz bez myślenia, a które utrzymują Cię przy życiu, np. oddychanie i praca serca. Pień przenosi również informacje z narządów zmysłów, pomaga w połykaniu i kaszlu.

Nauka dzieli mózg właściwy na cztery płaty: czołowy, ciemieniowy, potyliczny i skroniowy. Każdy płat wykonuje określone zadania. Płat czołowy radzi sobie z zadaniami myślowymi, a także z ruchem i pamięcią krótkotrwałą. W płacie ciemieniowym przetwarzane są informacje sensoryczne dotyczące dotyku i smaku. Twój płat potyliczny skupia się na przetwarzaniu i przechowywaniu informacji, które przyjmują twoje oczy. Płat skroniowy działa na pamięć, zapach, smak i dźwięk.

Puzzle przedstawiające ludzki mózg
(fot. PM Images / DigitalVision / Getty Images)

Czy mózg boli?

Czy boli cię głowa? Jeśli tak, możesz założyć się, że tak naprawdę nie odpowiada za to mózg. Narząd ten interpretuje sygnały z całego ciała, ale sam nie odczuwa bólu.

Wpływ diety i aktywności fizycznej na pracę mózgu

Możesz poprawić swoją pamięć, jeśli zdecydujesz się regularnie jeść owoce morza. Kwasy tłuszczowe zawarte w tych produktach poprawiają funkcje pamięciowe mózgu. 

Ćwiczenia spowalniają pogorszenie funkcji poznawczych naszego mózgu. Badacze twierdzą, że zwiększona aktywność fizyczna może spowolnić starzenie się naszego mózgu o 10 lat.

Badania naukowe

W każdej sekundzie w ludzkim mózgu zachodzi 100 000 reakcji neurochemicznych. Bada się je za pomocą EEG – to nieinwazyjna technika obrazowania, stosowana do rejestrowania niewielkich zmian aktywności elektrycznej w mózgu. Wykorzystując elektrody powierzchniowe na skórze głowy, naukowcy mogą badać wiele aspektów mózgu. Drobne fluktuacje sygnałów EEG wskazują, czy dana osoba śpi, jest pobudzona lub znajduje się gdzieś pomiędzy.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Andriy Onufriyenko / Moment / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*