Mowa ciała odnosi się do komunikacji niewerbalnej, a więc przekazywania emocji i nastrojów za pomocą gestów, mimiki, spojrzenia, postawy ciała i poruszania się, a nie słów. Wiedza o tym, co naprawdę pokazuje nam mowa ciała rozmówcy, pozwala odczytać jego prawdziwe intencje i nastawienie do naszej osoby.
Każdego dnia komunikujemy się werbalnie i niewerbalnie. Z pewnością wielu z nas twierdzi, że bez słów trudno cokolwiek przekazać, tymczasem w procesie komunikacyjnym język ciała może stanowić aż 55% przekazu, siła głosu, jego wysokość i dźwięk – 38%, a słowa tylko 7%. Oczywiście, to, co i w jaki sposób mówimy, ma ogromne znaczenie, jednak to komunikaty niewerbalne z jednej strony wzmacniają przekaz, a z drugiej – informują o aktualnym stanie psychofizycznym rozmówcy, jego nastawieniu i charakterze.
Do podstawowych elementów komunikacji niewerbalnej zalicza się:
Podczas interpretacji mowy ciała nie powinnyśmy skupiać się na pojedynczych gestach. Musimy spojrzeć całościowo na postawę rozmówcy, by właściwie odczytać, co kryje się za jego słowami.
Możemy wyróżnić sześć podstawowych emocji, które często zauważamy zarówno u siebie, jak i innych: radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie, złość. Tego typu emocje łatwo odczytać, bo trudno się je kryje. Twarz cechuje się także bogatą mimiką. Podczas rozmowy obserwujmy oczy drugiej osoby. Jeśli patrzy nerwowo na boki, prawdopodobnie kłamie albo jest zdekoncentrowana. Z kolei jeśli kieruje wzrok w jedną stronę lub patrzy w jakiś punkt, jest nieufna i podejrzliwa wobec rozmówcy. Osoby nieśmiałe czy wystraszone mają w zwyczaju opuszczać wzrok.
Wiele mogą nam powiedzieć również usta rozmówcy i wcale nie mamy na myśli słów. Półuśmiech wyróżnia osoby, które chcą kogoś przechytrzyć albo zakamuflować kłamstwo. Niektórzy przykrywają twarz półuśmiechem także w chwilach zdenerwowania. Uśmiech z zamkniętymi ustami traktuje się jako przejaw uległości, a lekki uśmiech połączony z bezpośrednim kontaktem wzrokowym i powolnym odwracaniem wzroku oznacza uwodzenie.
Sygnały płynące z gestów wykonywanych rękami i ramionami często wydają się trudne do zinterpretowania. Przyjrzyjmy się kilku ułożeniom rąk i ramion.
Ręce ułożone na szyi, biodrach lub z tyłu oznaczają pewność siebie i chęć dominacji. Uległość i napięcie będą objawiać się w zakrywaniu twarzy rękoma, pocieraniu szyi i zaciskaniu palców.
Skrzyżowane ramiona, zaciśnięte pięści, wskazywanie palcem czy zaciskanie dłoni na blacie stołu mogą wyrażać gniew i brak zgody na coś. Z kolei bawienie się różnymi przedmiotami, bębnienie palcami po stole, stukanie nogą i przekładanie papierów najczęściej oznaczają znudzenie i brak zainteresowania.
Według badaczy mowy ciała mniej kontrolujemy ruchy tych części ciała, które są bardziej oddalone od mózgu. Zazwyczaj potrafimy odczytać mimikę twarzy, ale nie zawsze zauważamy, że ruch i ułożenie nóg również mogą być reakcją na daną sytuację.
Nieskrzyżowane nogi wyrażają otwartość, ale też dominującą postawę. Z kolei skrzyżowane nogi świadczą o zamknięciu lub niepewności. Wymachiwanie i szybkie poruszanie stopą sygnalizują, że ktoś chce uciec od tego, czego w danej chwili doświadcza.
Zdj. główne: HuyNgan/pixabay.com