Wysoko wrażliwi w pracy. Jak sobie radzą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby wysoko wrażliwe odznaczają się wysokim poziomem empatii i mają delikatniejszy system nerwowy oraz wrażliwszy charakter, intensywniej odbierają wszystkie bodźce ze świata zewnętrznego. Jak przekłada się to na ich życie zawodowe?

Według psychologicznej terminologii osoby wysoko wrażliwe (highly sensitive person) przetwarzają informacje „bardziej wrażliwie” i sensorycznie niż przeciętni ludzie. Badania, które zostały przeprowadzone przez dr Elaine Aron, psycholożkę kliniczną, wykazały, że nawet co piąta osoba może być wysoko wrażliwa ze względu na odziedziczone geny.

Osoby wysoko wrażliwe, poza wrażliwszym charakterem i delikatniejszym systemem nerwowym, charakteryzują się również wysokim poziomem empatii i współczucia. Przejmują się problemami innych o wiele bardziej niż swoimi. Często są zmartwione, a także zestresowane czy zawstydzone. Nie potrafią być agresywne i mogą mieć trudności z asertywnym stawianiem granic, gdyż bardzo zależy im, aby inni mieli o nich jak najlepsze zdanie. Przejmują się opiniami innych osób w każdym środowisku – wśród rodziny, znajomych, w szkole, na uczelni czy w pracy.

Wbrew pozorom osoby wysoko wrażliwe potrafią doskonale radzić sobie w życiu zawodowym, a ich szczególnie wrażliwa osobowość nie przeszkadza im w podejmowaniu codziennych wyzwań. Wręcz przeciwnie – pewne cechy je wyróżniające bywają niezwykle pożądane w miejscach pracy.

Wysoka wrażliwość w pracy

Osoby wysoko wrażliwe zauważają rzeczy, które umykają innym. Umieją wychwytywać drobne różnice i dostrzegać szczegóły. Są przy tym skłonne do refleksji i analizowania, a zadania, których się podejmują, wykonują ostrożnie i dokładnie. Wyróżniają się także silną intuicją. Takie cechy w niektórych zawodach bywają niezastąpione. Wysoka wrażliwość więc wcale nie musi być brzemieniem utrudniającym rozwijanie zawodowej kariery. Szereg cech wysoko wrażliwców można przekuć w zalety, dzięki którym łatwiej będzie się odnaleźć takim osobom w pracowniczym środowisku.

Wysoko wrażliwe osoby, dzięki swojemu empatycznemu podejściu, potrafią tworzyć lojalne i pełne zaufania relacje. Potrafią wyczuwać czyjeś nastroje i emocje, okazywać wsparcie i zrozumienie. Unikają konfliktów, a jeśli takowe się pojawią – będą umiały rozwiązać je na spokojnie, bez szkody dla którejś ze stron. Nie da się ukryć, że takie osoby są potrzebne w każdym zespole, a dobre relacje między pracownikami wpływają na lepsze wyniki w firmie.

Kolejną pozytywną cechą, którą osoby wysoko wrażliwe mogą wykazać się w pracy, jest kreatywność. Umiejętność dostrzegania tego, co umyka innym, wiąże się często z oryginalnym patrzeniem na świat. Przekłada się to na kreatywne podchodzenie do zadań i problemów. Wysoko wrażliwcy przedstawiają zazwyczaj nieznaną większości ludzi perspektywę, którą warto wykorzystywać w działaniach zawodowych.

Musimy jednak pamiętać, że osoby wysoko wrażliwe często czują się przebodźcowane, są zmęczone hałasem i obecnością innych osób. Choć mogą realizować się na wielu polach, to powinny pamiętać o tym, aby dbać o swoje samopoczucie. W ich grafiku nie może zabraknąć miejsca na wysypianie się, odpoczynek, wyciszenie i techniki relaksacyjne. Dobrym pomysłem jest planowanie wszystkich zadań. Uporządkowana codzienność pomoże ograniczyć zbędną stymulację.

Zdjęcie główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*