Studia MBA – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób na swojej ścieżce kariery chce awansować, piąć się w górę. Często, aby tak się stało wymagane, jest zdobycie dodatkowego doświadczenia, które usprawni dany proces. Chęć zostania dyrektorem, kierownikiem itp. wiąże się z ukończeniem wykształcenia związanego z kadrą menedżerską. Dobrym wyborem zatem może być postawienie na studia MBA.

Jeżeli interesuje Cię dany temat, chcesz się dowiedzieć, czym są studia MBA i z czym się wiążą, bardzo dobrze trafiłeś! Przeczytaj ten poradnik i zgłęb swoją wiedzę na temat studiów MBA.

Studia MBA – co to jest?

Studia MBA, których pełna nazwa z ang. brzmi Master of business administration są formą kształcenia przeznaczoną dla kadry zarządzającej. Są to studia podyplomowe. Kierunek ten swoje początki miał jeszcze w XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego czasu, bez przerwy się rozwija i studiować go można już w większości krajów. Okazuje się, że w Polsce, studia MBA również ciągle się rozwijają, są udoskonalane i z roku na rok decyduje się na nie bardzo wielu chętnych.

Na studia MBA najczęściej decydują się osoby ambitne, którym zależy na rozwijaniu swojej kariery. Podczas nauki zgłębiać można różne tajniki wiedzy, jak i nabywać praktyczne umiejętności, chociażby z zakresu marketingu. Co więcej, często w programie danych studiów spotkać się można z zajęciami, które w doskonały sposób mogą rozwijać umiejętności analityczne, praktyczne, zarządzające kandydata.

Ćwiczenia wykonywane podczas studiów MBA zazwyczaj oparte są na realnych przypadkach, a co za tym idzie, można skonfrontować własne działania z rozmaitymi innymi, które są alternatywne.

Nauka zdalna. Studiowanie zdalne

Rodzaje studiów MBA – dla kogo MBA

Warto poznać najpopularniejsze rodzaje opisywanych studiów dla kadry zarządzającej. Otóż wyróżnia się głównie 4 kierunki, do których należą:

  • Global Executives — kierunek przeznaczony jest dla kadr menedżerskiej pracujących w instytucjach międzynarodowych,
  • Podstawowe MBA — skierowane dla kadr menedżerskich,
  • EMBA, Executive MBA — skierowane do najbardziej doświadczonych kadr menedżerskich, gdzie wyróżnić można ład korporacyjny, marketing, zarządzanie strategiczne, zarządzanie zasobami ludzkimi i wiele innych.
  • Tematyczne, branżowe — skierowane są dla kadr menedżerskich o specjalizacjach takich jak HR, IT i inne podobnego typu.

Studia MBA – czas trwania, koszty i inne

Studia MBA trwają najczęściej cztery semestry i przeważnie odbywają się w trybie zaocznym. Aby móc na nie aplikować wymagane będzie posiadanie dyplomu ukończenia studiów I stopnia (należy posiadać minimum licencjat). Kierunek studiów I stopnia, który został ukończony, nie ma większego znaczenia. Zajęcia prowadzone na studiach MBA odbywają się w języku polskim, bądź dla chętnych w angielskim.

Jeżeli chodzi o czas zajęć, ten jest indywidualnością konkretnych uczelni, które oferują możliwość studiowania MBA. Jeżeli zaistnieje potrzeba i chęć wybrania się na studia MBA — najlepiej postawić na sprawdzoną uczelnię, której zarówno program studiów, czas nauki, jak i inne kwestie będą dla nas odpowiednie.

Jest też kilka kwestii, które szczególnie należy mieć na uwadze, wybierając się na dane studia. Otóż programy MBA często są trudnymi i trzeba naprawdę się przyłożyć, wybierając dany kierunek. Ogromnym plusem jest to, że studenci MBA mają możliwość odbywaniu zajęć zdalnie, dzięki czemu w prosty sposób można pogodzić swoje życie zawodowe, prywatne i naukę.

Ponadto warto wiedzieć, że studia MBA są płatne. Wybór studiów MBA, choć bardzo ambitny wiąże się ze sporymi kosztami. Otóż przyjmuje się, że w Polsce, aby móc studiować na najlepszych uczelniach trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet od 30 do 80 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o zagraniczne uczelnie, np. Angielskie — na Londyńskim London of business school, koszty takich studiów sięgają bagatela — nawet 100 tysięcy funtów!

Pracownik biurowy

Co daje ukończenie studiów MBA

Skoro wiemy już, jak mniej więcej wygląda program MBA, czas, aby dowiedzieć się, co można uzyskać po ukończeniu studiów MBA. Wiele kompetencji zawodowych i cenne umiejętności zdobyte podczas studiowania to ważne kwestie, które osiągają absolwenci MBA. Jednak studia MBA i ich ukończenie zwieńczone jest uzyskaniem świadectwa w dwóch językach — polskim i angielskim, jak i dyplomu MBA. Czasami istnieje również możliwość zdobycia dyplomu partnera kierunku — jednak program MBA musi być wówczas realizowany w partnerstwie.

Zdobyty dyplom MBA i świadectwo ukończenia, daje pewnego rodzaju przepustkę dla dalszej kariery zawodowej na wysokich szczeblach.

Studia MBA kluczem do sukcesu zawodowego

Czy warto zdecydować się na studia MBA

Jest to kwestia, na którą indywidualnie powinna sobie sama odpowiedzieć każda zainteresowana osoba. Aczkolwiek, jeżeli chcemy awansować — pracować np. na stanowisku kierowniczym, mieć większą wiedzę na temat prowadzenia własnego biznesu, czy zechcemy poszukać ciekawych ofert na rynku pracy — zdecydowanie warto rozważyć dane studia. Co prawda, jest to drogi i wymagający kierunek, lecz warty poświęceń.

Podsumowanie

Każde studia w pewnym stopniu otwierają furtkę dla kariery. Są jednak kierunki, których ukończenie daje ogromne nowe możliwości zawodowe. Zdecydowanie do takich należą studia Master of business administration, które przeznaczone są głównie dla osób na stanowiskach menedżerskich. Skoro wiesz, czym są studia MBA, zdecydujesz się na nie?

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*