Dlaczego warto słuchać muzyki w ciąży? Playlista dla przyszłych mam

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze do niedawna uważano, że słuchanie muzyki przez kobiety w ciąży uspokaja tylko je same. Okazuje się jednak, że jest to ważny kanał kontaktu z nienarodzonym dzieckiem. Jakiej muzyki warto słuchać w ciąży?

Odpowiedni dobór utworów korzystnie oddziałuje przede wszystkim na psychikę kobiety i cały jej organizm. Co może zdziałać muzyka?

Redukcja poziomu stresu

Problemem towarzyszącym ciąży jest wyższy poziom stresu. Odpowiednia muzyka prowadzi do redukcji tego negatywnego czynnika, a tym samym obniżenia nastrojów lękowych czy strachu.

Ochrona przed nadciśnieniem

Regularne słuchanie muzyki w ciąży, zdaniem naukowców z Instytutu Maxa Plancka w Monachium, chroni też kobiety przed częstym w tym stanie nadciśnieniem. Dzięki temu przyszłe mamy, które mają problem z tym parametrem, mogą uniknąć problemów zdrowotnych.

Gust muzyczny podczas ciąży

Kawa, telefon i słuchawki
(fot. Juja Han, źródło: unsplash.com)

Okazuje się, że gust muzyczny podczas ciąży może być bardzo specyficzny i różnić się od tego, który kobieta preferowała dotychczas. W szczególności zwiększa się jej wrażliwość na dźwięki niskie, wysokie i nieharmonijne, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy komponowaniu ciążowej playlisty. 

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Noworodek z matką
(fot. Hollie Santos, źródło: unsplash.com)

Bardziej tajemnicze są jednak relacje pomiędzy słuchaniem muzyki przez matkę a rozwojem płodowym dziecka. Najnowsze badania wskazują na ciekawe zależności!

Od kiedy dziecko słyszy muzykę?

Dziecko w łonie matki zaczyna reagować na dźwięki już w 4 lub 5 miesiącu. Błony płodowe wytłumiają większość z nich, ale i tak malec odbiera część z nich. Chodzi tu zwłaszcza o rytm i dźwięki mające niską częstotliwość. Przykładem mogą być te wydawane przez fagot. 

Czy dziecko zapamiętuje melodię?

Okazuje się, że płód nie tylko lepiej lub gorzej reaguje na poszczególne melodie podczas pobytu w łonie matki, ale też dziecko po urodzeniu jest w stanie szczególnie żywo reagować na niektóre sekwencje dźwięków, które często słyszało, będąc w brzuchu swojej mamy.

Co jeszcze daje dziecku słuchanie muzyki w okresie prenatalnym?

Słuchanie odpowiednio dobranych melodii podczas okresu prenatalnego może być narzędziem wcześnie zastosowanej muzykoterapii i przynieść korzyści w przyszłości. Dzieci poddane takiemu zabiegowi często są spokojniejsze, bardziej uważne, szybciej uczą się pierwszych słów i okazują zdolności twórcze.

Jakiej muzyki słuchać podczas ciąży?

Muzyka klasyczna

Dziewczyna ze skrzypcami
(fot. Clem Onojeghuo, źródło: unsplash.com)

Właśnie ten gatunek muzyczny zalecany jest zdecydowanie najczęściej dla przyszłych mam i rozwijających się w ich łonie dzieci. Szczególnie często polecane są:

  • utwory Sergiusza Prokofiewa,
  • nokturny Des-dur, H-dur i As-dur Fryderyka Chopina,
  • kompozycje Claude’a Debussy’ego,
  • Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta,
  • Cztery pory roku Antonio Vivaldiego,
  • Sonata księżycowa Ludwiga van Beethovena,
  • Serenade Franciszka Schuberta,
  • Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego. 

Co poza klasyką? 

Oczywiście, słuchanie przez przyszłą mamę muzyki klasycznej nie gwarantuje, że doczeka się ona dziecka-melomana. Nie zawsze zresztą taki rodzaj twórczości trafia w gust kobiety lub nawet samego dziecka, które już w brzuchu może wyrażać  swoją dezaprobatę.

Na Międzynarodowym Kongresie Stowarzyszenia Muzyki i Medycyny w Barcelonie (2018) zaprezentowano wyniki badań hiszpańskich naukowców dotyczące zachowania ponad 300 płodów (oceniano ruchy ust i języka) na 15 piosenek reprezentujących trzy gatunki muzyczne (klasyczną, tradycyjną i pop-rock). Okazało się, że:

  • 84% dzieci dobrze reagowało na muzykę klasyczną,
  • 79% podobała się muzyka tradycyjna,
  • 59% dobrze zareagowało na pop-rock. 

Zwyciężyło zdecydowanie Eine kleine Nachtmusik Mozarta, ale spośród popowych utworów całkiem dobrze wypadły też YMCA Village People i Bohemian Rhapsody nieśmiertelnego zespołu Queen. Niestety, Adele i Shakira nie znalazły fanów wśród najmłodszych. 

Zdjęcie główne artykułu: fot. Freestocks, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*