Radość o poranku. Najlepsze poranne rytuały, które dadzą Ci energię na cały dzień cz. 2

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kontynuujemy naszą listę zwyczajów, które warto wprowadzić do porannych rytuałów!

Część pierwszą tekstu znajdziecie tutaj.

Afirmacje i podziękowania

Mogą to być twoje własne napisane myśli lub gotowe powiedzenia, które są Ci bliskie i odzwierciedlają Twoje pragnienia. Pomyśl o tym, czego chcesz najbardziej i określ, co musisz zrobić, aby to osiągnąć. Zapisz to na osobnej kartce, w notatniku lub na komputerze. Możesz dołączyć do tego dowolne cytaty, które Cię inspirują. Rano wracaj do swoich zapisków i odczytuj je głośno, emocjonalnie, przepuszczając każde słowo przez siebie. Poczuj to. Rób to każdego ranka – regularność jest kluczem do „zaprogramowania” świadomości.

Afirmacja opiera się na przekonaniu, że myśli są materialne i aby zmienić życie we właściwym kierunku, należy przede wszystkim pracować nad swoim stanem psychicznym.

Wśród porannych rytuałów warto znaleźć czas także na podziękowanie za to, co już masz, co osiągnąłeś i jakie jeszcze masz możliwości. Uświadomienie sobie tego, za co jesteśmy wdzięczni, pomaga czerpać radość z najmniejszych rzeczy i odnaleźć motywację.

Medytacja i wizualizacja

Po przebudzeniu usiądź wygodnie, zamknij oczy i oddychaj równomiernie i spokojnie. Możesz całkowicie wyłączyć myśli, skoncentrować się na ciszy i własnym oddechu lub powtarzać specjalną mantrę. Medytacja niesie za sobą wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu, o czym pisaliśmy tutaj. Nie tylko obniża stres, ale polepsza jakość snu i nasze zdolności poznawcze. Dlatego, zanim rozpoczniesz codzienny maraton życiowy, zatrzymaj się i odetchnij, zajrzyj w głąb siebie.

Możesz też spróbować zwizualizować sobie to, czego pragniesz. Wyobraź sobie, jak pomyślnie wykonujesz jakieś trudne zadanie, które Cię czeka, jak zdobywasz awans czy zasłużoną nagrodę. W ten sposób przejmujesz kontrolę nad własną podświadomością i kształtujesz świat wokół siebie. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces lub po prostu mieć dobry dzień, wyobraź to sobie i poczuj wszystkie emocje, które będą temu towarzyszyć – radość, zachwyt, dumę, wzruszenie itd.

Zjedz śniadanie

Nie bez powodu śniadanie jest nazywane najważniejszym posiłkiem dnia. Nie tylko daje nam pierwszy zastrzyk energii, ale rozpoczyna proces metabolizmu po okresie nocnego odpoczynku. Jakość i ilość jedzenia spożywanego rano wpływa na to, jak produktywny będzie Twój dzień.

Wielu ludzi ma w zwyczaju w ogóle nie jeść śniadania, a jedynie napić się rano kawy lub herbaty. Dietetycy ostrzegają, że taki nawyk należy zmienić. Jeśli zaniedbujesz śniadanie, sam pozbawiasz swój organizm niezbędnych substancji i witamin.

Zaplanuj dzień i nie tylko

Ustal priorytety i zadania na konkretny dzień lub po prostu zapoznaj się z listą rzeczy do zrobienia, którą przygotowałeś wieczór wcześniej. Wyznaczanie sobie większych i mniejszych celów pomaga nastroić się na działanie, a spisanie ich w formie przejrzystej listy motywuje i daje możliwość lepszego zarządzania czasem.

Poranek to idealny czas na ustalenie celów. Kiedy wszyscy wokół są jeszcze pogrążeni we śnie, możesz spokojnie, bez pośpiechu myśleć o przyszłości i planować kolejne kroki.

Jak zaczynają dzień ludzie sukcesu – kilka przykładów

Wstawanie o 6 rano, ćwiczenia, medytacja, prysznic – to nie wszystko, co ludzie sukcesu lubili i lubią robić rano. Karol Darwin i Zygmunt Freud wstawali o siódmej rano. Darwin ćwiczył, jadł śniadanie i siadał do pracy, poświęcając trochę czasu na czytanie w przerwach, a Freud pracował nieprzerwanie od ósmej rano do południa. Benjamin Franklin uwielbiał długie kąpiele rano i spokojne śniadanie. Zawsze poświęcał też czas na ćwiczenia duchowe i ustalał jedną dobrą rzecz do zrobienia na dany dzień. Margaret Thatcher zaczynała dzień o 5 rano od relaksu przy ulubionej audycji radiowej.

Bill Gates łączy poranną gimnastykę z oglądaniem programów edukacyjnych i dokumentalnych. Z kolei Mark Zuckerberg zawsze rano zakłada szary T-shirt, żeby w ten sposób maksymalnie ograniczyć ilość decyzji do podjęcia. CEO Apple Tim Cook wysyła e-maile do pracowników o 4.30 rano, a pół godziny później jest już na siłowni. Oprah Winfrey zaczyna dzień od 20-minutowej medytacji, po której idzie na siłownię. Barack Obama budzi się o 5 rano i ćwiczy, potem pije zieloną herbatę, czyta New York Times i ogląda wiadomości sportowe.

Poranny rytuał może składać się z jednego działania, ale jeśli jest ich kilka, efekt będzie bardziej widoczny. Takie czynności pomagają nam się obudzić i nastroić odpowiednio ciało, myśli oraz emocje. Dają energię, motywację i dobre samopoczucie na resztę dnia. Oprócz tego to skuteczny sposób na zwiększenie produktywności i prowadzenie uważnego życia.

Zdj. główne: Aaron Burden/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*