Jakie mogą być objawy depresji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost świadomości, co do przebiegu tego schorzenia i ryzyka, jakie za sobą niesie. Jakie objawy towarzyszą depresji, jak je rozpoznawać i gdzie należy zwrócić się po pomoc? Podpowiadamy.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba psychiczna, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób. Zalicza się do grona schorzeń cywilizacyjnych. Oznacza to, że jest charakterystyczna dla współczesnego społeczeństwa. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w rosnącym tempie życia i coraz większym poziomie stresu, wynikającego z problemów zawodowych, prywatnych lub finansowych. Oprócz czynników zewnętrznych, za rozwinięciem się depresji, stoją również predyspozycje genetyczne. Jeżeli członkowie bliskiej rodziny – rodzice lub dziadkowie, zmagali się z tym schorzeniem w przeszłości, warto uważniej obserwować swoje ciało i dbać o higienę psychiczną.

Jak objawia się depresja?

Nie każde obniżenie nastroju lub gorszy dzień, zwiastuje rozwinięcie się objawów depresji. Smutek jest równie naturalną emocją, jak radość czy ekscytacja i to normalne, że czasami go odczuwamy. W przypadku depresji, uczucie smutku, znużenia, niechęci do życia, utrzymuje się nieustannie. Taki stan bywa uciążliwy do tego stopnia, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i dopełnianie obowiązków. Dodatkowo osoba chora może mieć problemy z koncentracją, izoluje się od bliskich, nie odczuwa pozytywnych emocji lub odczuwa je w bardzo ograniczonym zakresie, a także z trudem oddaje się swoim pasjom i rozrywce.

Depresja to choroba nie tylko duszy, lecz także ciała. Osoby cierpiące na to zaburzenie, odczuwają uporczywe objawy, które widoczne są również z zewnątrz. Oprócz ogólnego zmęczenia, mogą pojawić się również problemy ze snem lub nadmierna senność, zaburzenia apetytu, bóle głowy i problemy z widzeniem, czy bóle mięśni i kręgosłupa.

Jak diagnozuje się depresję?

Diagnoza depresji powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego lekarza psychiatrę. Podejmowanie się diagnozowania i leczenia tego schorzenia na własną rękę, może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, lecz także doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.

Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Depresja niejedno ma imię i nie zawsze łatwo od razu ją zdiagnozować, dlatego często stosuje się również specjalne kwestionariusze. Po podsumowaniu uzyskanych informacji i wyników testów, zapada diagnoza oraz decyzja dotycząca leczenia. Pacjentom zaleca się leczenie dwutorowe: farmakologiczne oraz podjęcie psychoterapii. W przypadku występowania natarczywych myśli samobójczych lub jeśli stan pacjenta może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia, kieruje się go na oddział psychiatryczny, gdzie zostanie objęty odpowiednią opieką.

Na czym polega leczenie farmakologiczne depresji?

Mimo tego, że objawy depresji głównie uderzają w naszą psychikę i odczuwane emocje, to jej podstawy są czysto biologiczne (zgodnie z założeniami modelu biologicznego). Związane są z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Zatem stosowane w leczeniu depresji leki, należą głównie do grupy tzw. selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Efekt terapeutyczny obserwuje się już po około 2-4 tygodniach, jednak sam proces leczenia jest długotrwały i może zająć nawet kilka lat.

Kolejne porcje leków są wystawiane podczas spotkań kontrolnych. Lekarze coraz częściej korzystają z możliwości wystawienia tzw. e-recepty. Jest to możliwe za pośrednictwem takich portali jak Receptomat.pl.

Fot.: Nathan Cowley/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*