Jeśli chcesz wprowadzać w swoim życiu zmiany, to najpierw musisz zaakceptować to, kim jesteś. W jaki sposób można pokochać siebie?
Miłość własna jest fundamentalna do tego, aby dobrze traktować i stawiać siebie na pierwszym miejscu. Pozwala na prawdziwe zrozumienie i zaakceptowanie swoich wad i zalet.
Każdy ma wady. Z ich powodu nie można przestać siebie kochać. Brak akceptacji wad może być podstawą niskiej samooceny, która może doprowadzić do wielu zaburzeń psychicznych takich jak:
Pokochanie samego siebie jest ściśle związane z podnoszeniem własnej samooceny.
Czasami przeszkadzają w tym różne cechy fizyczne np. odstające uszy czy piegi na twarzy. Ciężko pogodzić się z tym, że nie jest się idealnym. Dlatego warto obiektywnie spojrzeć na siebie i docenić to, co się ma, np. ładne oczy, szczupłe nogi – każdy ma w sobie coś, z czego powinien być dumny. Wtedy okazuje się, że cechy fizyczne, które na początku przeszkadzały, teraz stają się bardzo błahe.
Zamiast skupiać się tylko na wadach i negatywnych cechach, należy skupić się na możliwościach i samodoskonaleniu. Jest to pierwszy krok do pokochania samego siebie.
Dzisiejszy świat pędzi do przodu, każdy ma coraz więcej obowiązków i coraz więcej czynności wykonuje automatycznie. Przez to zostaje mało czasu dla siebie. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie się na chwilę i zapytanie samego siebie:
Te pytania pozwalają potraktować siebie wyjątkowo, co jest podstawą do samoakceptacji.
Nikt nie jest doskonały – każdy ma jakieś wady, nad którymi stara się pracować. Akceptacja własnych niedoskonałości jest kolejnym krokiem w pokochaniu samego siebie. Niektóre cechy są wrodzone i nie można ich zmienić np. intelekt.
Warto skupić się na tych aspektach osobowości, z których jest się zadowolonym i które można poprawić (są zależne od nas samych).
Każdy ma w sobie bezwzględnego krytyka, który przez cały czas powtarza:
Ciągły samokrytycyzm i bezpodstawne oskarżania powodują obniżenie własnej samooceny i brak miłości do samego siebie.
Jeśli Ty krytykujesz, to tylko Ty możesz przestać to robić. Zacznij postrzegać siebie jako kogoś wyjątkowego. Codziennie powtarzaj sobie afirmację: „Jestem wyjątkowa, nie ma drugiej takiej osoby na świecie”.
Wiele osób w swoim dzieciństwie słyszy, że nie może wychylać się ze swoimi potrzebami i zawsze musi ustępować. Takie osoby nie potrafią poradzić sobie w dorosłym życiu. Dlatego będąc osobą dojrzałą, należy odciąć się od tych komunikatów i przebaczyć swoim rodzicom – dzięki temu można uzyskać wewnętrzny spokój.
Zacznij samodzielnie podejmować decyzje. To jest Twoje życie i nikt go za ciebie nie przeżyje. Czasami warto słuchać rad innych osób, ale ostateczna decyzja powinna być Twoja. W podejmowaniu decyzji nie musisz sugerować się zdaniem innych osób.
Każdy ma swoją osobistą przestrzeń psychologiczną, która składa się z:
Warto nauczyć się mówić „tak” dla swoich potrzeb, pomagając przy tym innym, lecz nie dając się wykorzystywać.
Każdego dnia skoncentruj się tylko na tym, co zrobiłeś na tyle dobrze, że jesteś z siebie dumny. Zauważaj swoje osiągnięcia, nawet te drobne, i notuj je w notesie. Uwierz, że masz prawo być dumnym ze swoich sukcesów.
Gdy już sam obdarzysz się miłością, zobaczysz, jak pozytywny wpływ na życie i relacje z innymi ludźmi ma takie nastawienie. Jeśli pokochasz prawdziwie siebie, będziesz umiał też pokochać innych ludzi.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Sophie Mayanne / DigitalVision / Getty Images