8 sposobów na walkę ze stresem

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Stres towarzyszy nam codziennie. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Krótkotrwały stres działa na nas mobilizująco. Jednak przedłużający się, na przykład w wyniku większych problemów, potrafi narobić wielu szkód – przede wszystkim naszemu zdrowiu. Skutkiem przewlekłego stresu może być ogólne osłabienie organizmu, a także układu odpornościowego. Stresu nie da się wykluczyć z naszego życia, ale możemy postarać radzić sobie z nim. Przedstawiamy kilka sposobów na walkę z nim.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na walkę ze stresem. Dlaczego? Wysiłek fizyczny zmniejsza w organizmie poziom hormonu stresu jakim jest kortyzol, a jednocześnie zwiększa poziom hormonu szczęścia – endorfin. Dlatego jeśli stresujesz się ważną rozmową lub egzaminem postaw na aktywność fizyczną na miarę swoich możliwości. Basen, bieganie, zajęcia fitness lub po prostu wycieczka rowerowa. Endorfiny wyzwolisz również podczas krótkotrwałego, codziennego spaceru. Nawet tak mały wysiłek pomoże walczyć ze stresem.

Sen

Żeby organizm mógł właściwie funkcjonować potrzebuje 7-8 godzin snu. Dlatego pamiętaj żeby się wysypiać. Poziom stresu zmniejszysz również jeśli będziesz kładł się spać regularnie, o tej samej porze. To pozwoli nauczyć twój organizm odczuwać zmęczenie, a co za tym idzie będzie ci łatwiej zasnąć, przespać noc, a następnie walczyć ze stresem. Korzystanie ze smartfona przed snem działa na nasz organizm rozpraszająco, dlatego warto wyrobić sobie nawyk odkładania telefonu w sypialni co najmniej pół godziny przed snem. Wywietrzenie sypialni dodatkowo wpływa na jakość snu. A co z pobudką? Jak wiele badań wskazuje poranny krótki stretching zamiast przeglądania Facebooka również wpływa na nasze samopoczucie.

Właściwe odżywianie

Zajadasz stres ulubioną czekoladą lub żelkami? Zamiast dużej ilości słodyczy, zjedz 2 kosteczki czekolady i postaw na zdrowe odżywianie. To również pomaga w walce ze stresem. Pamiętaj, żeby zawsze zjeść śniadanie, to podstawa. Jedz dużo owoców. Jeśli czeka Cię w pracy stresująca rozmowa, zabierz ze sobą z domu box z owocami. Trochę jabłka, banan, gruszki, czy winogrono i co jakiś czas sięgnij po kawałek. Pij także dużo wody w ciągu dnia.  Kiedy organizm jest odwodniony, produkuje więcej kortyzolu, wspomnianego już hormonu stresu. Również zielona herbata ma dobry wpływ. Antyoksydanty zawarte w niej są w stanie wyłapać z naszego ciała wolne rodniki odpowiedzialne za stres. Odstaw energy drinki, ponieważ zawarta w niej kofeina podnosi poziom stresu.

Muzyka relaksacyjna

Muzyka Cię uspokaja? Jeśli masz za sobą stresujący dzień odpocznij chwilę w ogrodzie lub na kanapie. Wybierz spokojną, bez wokalu muzykę. Flet, fortepian czy skrzypce to instrumenty, które pomogą Ci się odstresować. Takie gatunki muzyczne jak jazz, folk również pomagają. Na Spotify lub na YouTube znajdziesz nawet gotowe playlisty na to, np. godzinną kompilację spokojnych, instrumentalnych utworów.

źródło: pexels.com

Wypoczynek

Pamiętaj, żeby zachować balans między życiem zawodowym, a prywatnym. Da to szansę na wypoczynek. Zarówno fizyczny jak i psychiczny. W zależności od indywidualnych upodobań dla każdego wypoczynkiem będzie coś innego. Dla jednego popołudniowa chwilowa drzemka, dla drugiego wycieczka rowerowa, a jeszcze dla innego chwila z książką i ulubioną kawą.

Kolorowanki antystresowe

Książki, a również kolorowanki mają moc do walki ze stresem. Coraz częściej sięga się po kolorowanki antystresowe dla dorosłych. Kupisz je w każdej księgarni lub po prostu pobierz z internetu gotowe szablonu do kolorowania. Poświęć chociaż 15 minut na kolorowanie. To naprawdę działa odprężająco. Już słynny słynny Carl Gustav Jung mówił o terapeutycznym charakterze kolorów.

Wizualizacje

Jak wizualizacja pomoże nam walczyć ze stresem? Usiądź na podłodze, w wygodnej dla siebie pozycji, zamknij oczy i wyobraź sobie coś pozytywnego. Wyobraź sobie na przykład miejsce, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. Możesz również codziennie rano wyobrazić sobie coś miłego, co może Cię tego dnia spotkać. Wizualizacje pomagają zmienić negatywne myśli i nastawienie, a w konsekwencji przezwyciężyć stresujące chwile.

Głębokie oddychanie

Właściwe oddychanie także pomaga walczyć ze stresem. Jeśli stoisz w obliczu stresującej sytuacji weź 10 głębokich, spokojnych, miarowych oddechów. Badania pokazują, że głęboki oddech pomaga w przywróceniu równowagi i zmniejsza poczucie niepokoju.

Każdy ze stresem radzi sobie inaczej. Walka ze stresem nie jest trudna. Wystarczy jedynie zastosować i wdrożyć w codzienność metody radzenia sobie z nim. Jeśli będziesz stosował wskazówki, pokonasz stres, ale także podniesiesz jakość swojego życia i będziesz bardziej efektywny w pracy.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*