Jakie umiejętności powinien mieć księgowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Księgowość to branża, w której nie odnajdzie się każdy. Presja zarządzania finansami firm, obracania dużymi kwotami, a także sporządzanie sprawozdań, raportów, deklaracji oraz wycen wymaga bardzo specjalistycznych kwalifikacji i określonych cech charakteru. Oto umiejętności, które powinien opanować każdy księgowy.  

Wykształcenie księgowego   

Studia wyższe to najpopularniejsza droga do tego, aby zdobyć wszystkie potrzebne do pracy księgowego kwalifikacje. Podczas kursów na studiach oraz praktyk zawodowych księgowi zdobywają konieczną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności przydatne już w pracy. Studia licencjackie i magisterskie to jednak nie jedyna droga do tego, by zdobyć wykształcenie z dziedziny księgowości. Studia podyplomowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zdobyły już dyplom z innego kierunku, ale chcą zacząć zajmować się księgowością. Kilkuletnie kursy zawodowe również dają uprawnienia księgowego, pod warunkiem, że kończą się egzaminem zawodowym i certyfikacją. 

Ukończenie studiów lub kursu to nie wszystko, ponieważ księgowość jest bardzo dynamiczną branżą. Wiele zasad i przepisów związanych z finansowością zmienia się wraz z nowymi ustawami czy przepisami wprowadzonymi w życie. Kursy księgowości pomagają aktualizować swoją wiedzę i umiejętności oraz na bieżąco orientować się w zmianach, jakie zachodzą w zasadach i prawie. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy modyfikacje w prawie finansowym i podatkowym zachodzą w zawrotnym tempie, praktycznie z dnia na dzień, zdobywanie nowej, aktualnej wiedzy jest bardzo potrzebne. 

Umiejętności miękkie w zawodzie księgowego   

Poza twardymi kwalifikacjami, które konieczne są w zawodzie księgowego, bardzo przydatne są także umiejętności miękkie. Tym pojęciem określa się cechy charakteru oraz umiejętności nie związane stricte z zawodem, jednak które ułatwiają odnalezienie się w danej branży. 

Osoba zajmująca się księgowością musi być przede wszystkim doskonale zorganizowana. Zarówno stanowisko pracy księgowego, jak i prowadzona przez niego dokumentacja powinny być zawsze uporządkowane i zorganizowane tak, by łatwo znaleźć potrzebne papiery i informacje. Dobre planowanie pracy zapobiega także pomyłkom w pracy, które w przypadku księgowych mogą okazać się fatalne w skutkach. 

Chęć do rozwoju i nauki oraz elastyczność w pracy jest niezwykle ważna, ponieważ częstotliwość, z jaką zmieniają się przepisy i zasady w księgowości wymaga stałego aktualizowania swojej wiedzy. Elastyczność to cecha, która ułatwia dostosowywanie się do nowych sytuacji i adaptację do zmian. Aktualne i rzetelne informacje z zakresu księgowości publikuje portal księgowego

Sumienność to kolejna cecha, którą powinien posiadać każdy księgowy. Podczas wypełniania formularzy, przygotowywania pism oraz raportów i sprawozdań potrzebna jest szczególna umiejętność skupienia uwagi. Dzięki sumiennemu podejściu do pracy, wszystkie zadania księgowego będą wykonane na czas i w najdokładniejszy sposób. 

Księgowość to także kontakt z pracownikami oraz firmami zewnętrznymi. Utrzymywanie dobrych, ciepłych stosunków z przedstawicielami przedsiębiorstw, z którymi współpracuje dana firma, może pomóc w negocjacjach warunków finansowych. Z tego powodu ogromna zaletą wśród księgowych jest kontaktowość oraz łatwość w nawiązywaniu znajomości.

Zdj. główne: Christa Dodoo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*