6 rzeczy, które możesz zrobić tylko dla siebie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla własnego zdrowia psychicznego każdy powinien być rozsądnym egoistą. Jeśli człowiek jest zmęczony, robi się niespokojny i nie potrafi kochać nie tylko drugiej osoby, lecz również siebie samego. Zmęczony partner nie ma też cierpliwości ani sił na żaden kompromis. Życie w związku wymaga nie tylko dbania o relację, ale również troski o siebie samego.

Po co nam czas dla siebie?

Mówiąc najprościej: żeby nie zwariować. Każdy człowiek potrzebuje czasu i przestrzeni tylko dla siebie, żeby móc się zregenerować.

Badania pokazują, że osoby, które mają czas dla siebie:

  • resetują swój mózg – a dzięki temu są bardziej wydajne w pracy,
  • mają lepszą koncentrację,
  • prowadzą bardziej udane relacje z partnerami,
  • mają więcej możliwości, aby robić to, co naprawdę lubią i co sprawia im przyjemność,
  • posiadają bardziej optymistyczne podejście do życia,
  • nieustannie rozwijają swoją osobowość.

6 rzeczy, które możesz zrobić tylko dla siebie

Dlaczego akurat 6? A dlaczego nie! To tylko nasze luźne propozycje, a lista tak naprawdę mogłaby się ciągnąć w nieskończoność.

Kobieta z kubkiem kawy
(źródło: pexels.com)

Nie dla wszystkich osób dobrym pomysłem jest „nicnierobienie”. Wiele osób lubi aktywny wypoczynek lub taki, który wnosi coś konstruktywnego do ich życia. Niezależnie od tego, co preferujesz, warto znaleźć codziennie 30 minut na odpoczynek w swoim stylu – także wtedy, gdy jest to zwykłe poleżenie na kanapie po sytym obiedzie. A nasze pomysły?

1. Spotkaj się z kulturą 

Raz w tygodniu przeczytaj dobry tekst lub obejrzyj wartościowy film. Takie spotkanie ze sztuką wywołuje skrajne emocje, od radości po łzy, przy okazji skłaniając do refleksji nad własnym „ja”. 

Relaks przy książce
(fot. Nathan Dumlao, źródło: unsplash.com)

Dzięki temu stwierdzisz, że masz własne zdanie, które warto wygłaszać dobitnie, lecz bez ranienia drugiego człowieka.

2. Oderwij się od ekranu

Każdemu przez cały dzień towarzyszy ekran, w którym można zobaczyć idealny świat. Wirtualna rzeczywistość może być źródłem wielu kompleksów i frustracji – tam zawsze znajdzie się ktoś, kto ma lepiej, więcej zarabia i jest bardziej atrakcyjny. Dlatego wyłącz czasem telefon i przestań się frustrować. Pamiętaj, że to tylko wycinki z życia innych, które wygląda prawdopodobnie dokładnie tak, jak Twoje: ma wzloty i upadki.

3. Naucz się czegoś nowego

Bardzo często Twoim obowiązkiem, jako pracownika, jest doszkalanie się, aby być coraz lepszym w tym, co robisz. A przecież uczyć należy się przede wszystkim dla siebie.

Stosik książek
(fot. Lala Azizli, źródło: unsplash.com)

Przypomnij sobie, jaką umiejętność zawsze chciałeś posiadać? Gry na gitarze? A może znajomość chińskiego? Nowe zainteresowania poszerzają horyzonty i poprawiają naszą samoocenę. Po prostu spróbuj, nie masz nic do stracenia.

4. Wyobraź sobie, że odniosłeś sukces

Wielu coachów powtarza, że wizualizacje pozwalają szybciej osiągnąć wymarzony cel. Oczywiście, samo myślenie o czymś nie wystarczy, by magicznie zrealizować każde pragnienie. Nastawienie jednak także ma znaczenie, dlatego postaraj się wyrzucić ze swojej głowy stwierdzenia w stylu:

  • „nie mogę”,
  • „nie dam rady”,
  • „nie potrafię”.

Nawet jeśli z jakichś powodów Ci się to nie uda, to same wizualizacje są bardzo przyjemne i pomagają wzmocnić się w trudniejszych chwilach.

5. Zaopiekuj się sobą

Zmęczone i źle odżywione ciało nie wpływa dobrze na zdrowie psychiczne, dlatego zaopiekuj się sobą np. poprzez zdrowe śniadanie lub trening, który dostarczy Ci endorfin.

Zdrowe śniadanie
(fot. Brooke Lark, źródło: unsplash.com)

Świetnym sposobem na zaopiekowanie się swoim ciałem jest też wizyta w SPA, salonie masażu czy u kosmetyczki.

6. Doceń siebie

Każdy chce być doceniany. Jednak, jeśli sam się nie docenisz, mała szansa na to, że zrobi to ktoś inny. Dlatego doceń siebie! Nie musisz wszystkiego robić najlepiej. Najważniejsze, że próbujesz. Nie musisz być idealny – po prostu bądź sobą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*