Temat z rumieńcem. Jak (i czy) walczyć z nieśmiałością?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nieśmiałość nie jest zła i w żadnym razie nie jest wadą. Gdy jednak znacząco utrudnia nam życie, warto podjąć z nią walkę.

Wiele osób w różnych sytuacjach traci pewność siebie i zaczyna odczuwać wstyd i skrępowanie. Jednak nieśmiałość nieśmiałości nierówna. Dla jednych będą to jednorazowe sytuacje, niewiele znaczące. Dla drugich to chroniczna przypadłość, która nie pozwala normalnie funkcjonować i powoduje dużo stresu.

Dlaczego jesteśmy nieśmiali? 

Nieśmiałość najczęściej swoje korzenie ma w dzieciństwie. Gdy dziecko ciągle jest krytykowane lub tłamszone przez rodziców nadmierną troską, wyrasta na dorosłego z zaburzonym poczuciem własnej wartości i skupionego na własnych niedoskonałościach. Niektórzy odczuwają wstyd i niezręczność z powodu doświadczonej traumy psychicznej. Chcąc chronić się przed sytuacjami powodującymi stres, zamykają się w sobie. Inny częsty powód silnej nieśmiałości to lęk przed potępieniem lub ośmieszeniem się.

Nieśmiali ludzie są silnie uzależnieni od opinii innych. Mają zaniżoną samoocenę, więc elementarna komunikacja z innymi często jest dla nich źródłem ogromnego stresu. Nieśmiałość często włącza się w kontaktach z osobami płci przeciwnej, autorytetami, nieznajomymi, osobami starszymi. 

W niekomfortowych dla siebie sytuacjach osoby nieśmiałe mogą czuć przyspieszone bicie serca, drżenie kończyn, mdłości, a w skrajnych przypadkach nawet zawroty głowy. Twarz może się rumienić, język zaczyna się plątać i pojawia się nadmierna potliwość.

Jak walczyć z nieśmiałością?

Kluczem do podjęcia skutecznej walki z własną nieśmiałością jest zrozumienie siebie i innych. Pomóc w tym mogą konkretne i praktyczne wskazówki, ale powinniśmy stosować je regularnie, by przyniosły efekty.

Zaakceptuj i poznaj siebie!

Każdy człowiek ma wady i zalety. Musisz to sobie uświadomić i nauczyć się podkreślać swoje mocne strony i pracować nad słabymi. Nie czekaj na pochwały od innych. Zamiast tego pochwal sam siebie, patrząc w swoje odbicie i powiedz głośno, co w sobie lubisz. Nie wstydź się swoich wad i kompleksów – samoakceptacja jest pierwszym krokiem do zmiany na lepsze. 

Naucz się popełniać błędy!

Błądzić jest rzeczą ludzką. Ważne jest, aby nauczyć się ze spokojem przyjmować swoje błędy i porażki. Gdy upadłeś, nie poddawaj się. Wstań i spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj, że każde doświadczenie jest cenne, a porażka uczy więcej niż zwycięstwo. Przeanalizuj przyczyny swojego niepowodzenia, wyciągnij wnioski i skorzystaj z nich następnym razem. I nie rozpamiętuj bez końca tego, co poszło źle. Znajdź w tym pozytywy i skup się na nich.

Zmień nastawienie!

Nieśmiałość to pewnego rodzaju blokada w Twojej głowie. Gdy nastawiasz się negatywnie, ludzie z twojego otoczenia to czują i tak będą Cię traktować. Po prostu uwierz w swoje możliwości. Zamień „nie uda mi się” na „wszystko się uda” i „będzie dobrze”. Uśmiechaj się i chodź z podniesioną głową, a od razu poczujesz różnicę. Nie zakładaj też z góry, że inni będą się z Ciebie śmiać lub Cię osądzać. Wbrew temu, co myślisz, nie stanowisz centrum wszechświata. Ludzie nie mówią tylko o Tobie i nie patrzą tylko na Ciebie. 

Zrozum innych!

Wszyscy jesteśmy ludźmi i miewamy swoje humory. Pamiętaj, że reakcje innych ludzi są mocno zależne od ich nastroju w danym momencie. Nieprzyjemne słowa, które możesz od nich usłyszeć, odzwierciedlają tylko ich własne problemy i złe nastawienie. Nie bierz wszystkiego zbyt mocno do siebie i nie chowaj uraz. Zawsze też znajdzie się ktoś, kto nie będzie cię lubił lub akceptował. To nie znaczy, że jesteś gorszy. Tak po prostu jest.

Naucz się znosić krytykę i przyjmować pochwały!

Nikt nie lubi być krytykowany i poprawiany, ale konstruktywne uwagi są zwykle bardzo przydatne i warto nauczyć się je przyjmować. Nie czuj się zawstydzony tym, że ktoś grzecznie zwrócił Ci uwagę. Wysłuchaj go i wyciągnij wnioski. Z drugiej strony, musisz nauczyć się przyjmować pochwały. Gdy zrobiłeś coś dobrze, bądź z siebie dumny i pozwól, by inni Cię docenili. Nie umniejszaj sobie i swoim osiągnięciom.

Opuść strefę komfortu!

Małymi kroczkami i bez skoków na głęboką wodę, ale wyjdź czasem ze swojej strefy komfortu. Zrób coś, co sprawia Ci problem, co Cię stresuje. Na przykład, zamów pizzę przez telefon lub kup coś w sklepie, a potem to zwróć. Im silniejszy się poczujesz, tym bardziej będziesz mógł te granice przesuwać. 

Zmień coś w swoim wyglądzie!

Mała metamorfoza pomoże Ci się wczuć w nową rolę osoby, która jest pewna siebie i nie boi się ludzi. To nie musi być nic spektakularnego. Zmiana fryzury, makijaż, nowe ubrania – cokolwiek, co sprawi, że poczujesz się pięknie i pewnie. Wyglądaj tak, jak chcesz się czuć.

Pokonanie nieśmiałości znacząco wpływa na polepszenie komfortu życia. Łatwiej budować relacje romantyczne, rozmawiać z ludźmi, a nawet starać się o awans w pracy i spełniać własne marzenia. W tej walce z własnymi wewnętrznymi ograniczeniami każdy nawet najmniejszy sukces ma znaczenie. Dlatego daj sobie czas i stosuj metodę małych kroczków.

Zdj. główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwa + 4 =