Marzenia senne wciąż pozostają zagadką. Choć współcześnie wiemy już wiele o tym fascynującym, ale i nurtującym zagadnieniu, to niektóre kwestie pozostają niezbadane. Próbujemy wyjaśnić, skąd biorą się sny i dlaczego śnimy.
Sny fascynują od zarania ludzkości. Niektórzy doszukują się w nich przepowiedni przyszłości, dla innych są to tylko pozostałości po codziennych problemach. Zdarzali się też artyści, którzy w snach znajdowali inspirację do swoich wybitnych dzieł. Intensywnie badane przez naukowców marzenia senne wciąż nie zostały całkowicie zrozumiane i opisane. Neurolodzy wskazują, że ruchome obrazy w naszej głowie pojawiają się w fazie snu REM, która jest związana z szybkim ruchem gałek ocznych.
Sen dzielimy na dwie fazy:
W fazie NREM występują cztery stadia:
Faza NREM trwa około 80–100 minut, po niej następuje faza REM, która trwa około piętnastu minut. U dorosłych cały cykl powtarza się 4 lub 5 razy.
Marzenia senne można opisać jako wizje, które pojawiają się w naszym umyśle, gdy śpimy. Nie mamy nad nimi kontroli. Sny mogą składać się z serii niepowiązanych ze sobą obrazów lub wręcz przeciwnie – mogą przedstawiać historię z narracją i logiką zdarzeń. Często towarzyszą im silne emocje, a nawet wrażenia zmysłowe, na przykład czuciowe. Marzenia senne bywają przyjemne bądź przerażające, czasami wydają się bardzo realistyczne albo przypominają film fantasy. Mogą, ale nie muszą dotyczyć bieżących problemów osoby śniącej, a także jej pragnień czy lęków.
Obecnie naukowcy uważają, że sny powstają w hipokampie, czyli tym obszarze mózgu, który jest odpowiedzialny za pamięć i emocje. Mimo że podczas snu ciało wypoczywa i regeneruje się, to mózg cały czas pracuje. W fazie REM informacje są przetwarzane i utrwalane – i to właśnie wtedy powstają marzenia senne.
Jedna z teorii próbujących wyjaśnić, dlaczego śnimy, zakłada, że marzenia senne są reprezentacją naszych nieuświadomionych pragnień i życzeń. Mogą również stanowić interpretację losowych sygnałów z mózgu i ciała, które pojawiają się w trakcie nocnego wypoczynku, albo informacji zebranych przez mózg w ciągu dnia.
W wyniku badań naukowcy doszli do kilku wniosków. Sny z pewnością pozwalają przetwarzać procesy pamięci dzięki łączeniu tego, co już wiemy, z tym, czego się nauczyliśmy. Marzenia senne mogą również stanowić kognitywną symulację prawdziwych doświadczeń życiowych, być odbiciem naszych codziennych przemyśleń i refleksji. Ich ważną rolą jest także to, że pomagają uzyskać psychologiczną równowagę, zapewniając przestrzeń dla przytłaczających i sprzecznych informacji. Pomimo intensywnych badań prowadzonych od wielu lat badaczom nie udało się ustalić, czy sny coś znaczą i czy są potrzebne człowiekowi.
Zdjęcie główne: Lux Graves/unsplash.com