Samorozwój w pandemii. Jak doskonalić się w czterech ścianach?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wyobraź sobie, że o zbudowanie domu poprosiłeś ekipę, która stwierdziła: „Nie potrzebujemy planu. Wszystkie problemy rozwiązujemy na bieżąco”. Prawdopodobnie nie spodobałoby Ci się takie podejście. Dlaczego więc tak wielu z nas żyje w ten sposób?

Mamy swoje aspiracje i marzenia, ale wciąż zbyt rzadko zatrzymujemy się i myślimy szczegółowo o naszej przyszłości. Teraz, kiedy większość czasu spędzamy w domu, warto pomyśleć o swoim rozwoju.

Przeczytaj o tym, co zamierzasz poprawić

Chcesz poprawić określoną umiejętność? Zastanawiasz się, jak medytować? Szukasz sposobów, jak pracować efektywnie? Marzysz o tym, by być bardziej pewnym siebie, towarzyskim lub spontanicznym?

Stos książek
(fot. Jeroen den Otter, źródło: unsplash.com)

Poczytaj o tym! Poszukaj książek, które skupiają się na tych konkretnych tematach, zapisz się do grup tematycznych lub zajrzyj na odpowiednie fora internetowe.

Postaw na coaching

Coaching indywidualny to najlepsze nowoczesne narzędzie do samorozwoju. Sesje składają się z bezpośrednich i dedykowanych pytań, które pomogą Ci rzucić nowe światło na daną sprawę.

Współpracując z coachem, możesz zmierzyć się z ograniczającymi przekonaniami i nawykami, ustalić realistyczne cele i osiągnąć work-life balance. Pamiętaj, by wybrać trenera, który pasuje do Twojej osobowości. Co ważne, spotkania mogą odbywać się nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet.

Notuj w dzienniku

Pisanie jest niezwykle kreatywnym i oczyszczającym zajęciem. Może być również doskonałym źródłem samorozwoju. Załóż bloga lub tradycyjny dziennik i postaraj się pisać przynajmniej kilka minut dziennie. 

Pusty notes
(fot. Kelly Sikkema, źródło: unsplash.com)

Dziennik pomoże Ci uporządkować myśli i uczynić je zrozumiałymi. Możesz w nim pisać o swoich celach, ambicjach, marzeniach i postanowieniach. Zastanów się, jak je osiągnąć. Monitoruj swoje postępy, by utrzymać motywację na odpowiednim poziomie.

Zapisując swoje uczucia, oczyszczasz mózg z negatywnych myśli. W ten sposób łatwiej też poradzisz sobie z dręczącymi Cię obawami, frustracją i bólem, co za tym idzie: wreszcie uwolnisz się od nieznośnego napięcia, a Twoje samopoczucie stanie się lepsze.  

Oddaj się medytacji

Kobieta przy oknie
(fot. Jorge Salvador, źródło: unsplash.com)

To zdrowa forma dbania o siebie. Co ciekawe, zarówno eksperci, jak i entuzjaści medytacji twierdzą, że jest to cenne antidotum na szybkie tempo naszej kultury, opartej w dużej mierze na technologii. Badania wykazały, że medytacja może zmniejszyć uczucie lęku. Dodatkowo pobudza wzrost nowych neuronów w mózgu i tworzy nowe połączenia między już istniejącymi neuronami.

Dużą popularnością cieszy się medytacja uważności, która pomaga w pełni skupić się na teraźniejszości. Pamiętaj, by wyłączyć wtedy wszystkie elementy rozpraszające, w tym telefon, telewizor i komputer. Skup się na zadaniu i na tym, jak się czujesz. W ten sposób oderwiesz się od codziennych zmartwień.

Ćwicz samoświadomość

Nic bardziej nie zmotywuje Cię do działania niż świadomość tego, kim jesteś i jakie są Twoje poglądy. Zastanów się, na czym w danej chwili zależy Ci najbardziej. Jeśli nie możesz cieszyć się chwilą obecną, przyszłość również nie sprawi Ci radości. Rozkoszuj się zapachami, widokami i smakami.

Przestań się oceniać

Nie obwiniaj się za błędy z przeszłości. Pamiętaj, że każdy ma do nich prawo. Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych wymagań, by nie odczuwać później wyrzutów sumienia. Przestań też oceniać innych. Wybaczaj nie tylko sobie, ale również bliskim. 

Ćwicz głębokie oddychanie 

Głębokie oddychanie zapewnia odpowiednią ilość tlenu, a dodatkowo poprawia aktywność mózgu i ciała. W ten sposób możesz uspokoić umysł. Usiądź wygodnie, gdziekolwiek jesteś, i weź głęboki oddech. Powtórz to kilka razy. Taka praktyka poprawi Ci samopoczucie w każdej stresującej sytuacji. 

Praktykuj afirmacje

Afirmacje poprawią Twoją samoocenę. Dzięki nim unikniesz ciągłego negatywnego mówienia o sobie. Mogą to być proste, wręcz banalne wyrażenia, takie jak „kocham siebie”, „wszystko jest w porządku”, „dałam radę”.

Kobieta patrząca w lustro
(fot. Thought Catalog, źródło: unsplash.com)

Na ten temat znajdziesz ciekawe podcasty, książki i filmy na YouTube. Zastanów się, jak reagujesz na sukcesy i porażki? Pomyśl, czy mówisz o sobie pozytywnie, czy negatywnie. Świętuj zwycięstwa, ale także wybaczaj sobie błędy.

Słuchaj audiobooków i podcastów

Świetnym ćwiczeniem na samorozwój, które przynosi szybkie rezultaty, jest słuchanie audiobooków i podcastów w wolnym czasie. Poszukaj nagrań np. o swojej branży, potencjalnych klientach lub zawodzie. Dzięki nim zdobędziesz cenne spostrzeżenia, które możesz zastosować w firmie, ale też w życiu osobistym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1 + 7 =