Rozwój siebie. Od czego najlepiej zacząć?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nowy Rok jest czasem wielu postanowień. Jednym z nich może być samorozwój, czyli dążenie do bycia coraz lepszym. Czym jest samorozwój i dlaczego jest taki ważny?

Czym jest samorozwój?

Każdy słyszał o samorozwoju, który jest działaniem mającym na celu doskonalenie własnych umiejętności, charakteru i osobowości. Maslow w swojej piramidzie potrzeb podzielił je na ważne i mniej ważne. Na samym dole piramidy znajdują się potrzeby fizjologiczne, a na samej górze znalazła się potrzeba samorozwoju, czyli działania, dzięki któremu można dotrzeć do wyznaczonego celu.

Dlaczego rozwijanie siebie jest takie ważne?

Rozwijanie osobowości jest dla psychiki tak ważne, jak sport dla zdrowia. Dzięki rozwojowi osobistemu można odkrywać swoje umiejętności, o których nierzadko nie miało się pojęcia, a które mogą przynieść bardzo wymierne korzyści, czyli:

  • odnalezienie życiowej równowagi,
  • pokonywanie życiowych przeszkód,
  • pomoc w odnalezieniu siebie.

Jakie są niezbędne warunki do samorozwoju?

Aby samorozwój był możliwy do wykonania musi zostać spełnione kilka czynników:

  • człowiek musi mieć zapewnione minimalne warunki do rozwoju – nie może martwić się o zaspokajanie fizjologicznych potrzeb;
  • cel powinien być jasno sprecyzowany;
  • należy mieć odpowiednią motywację.

Samorozwój w 7 krokach

1. Poznaj siebie

Aby poszerzać swoje horyzonty, należy najpierw poznać samego siebie. Dlatego warto znaleźć chwilę w codziennym biegu i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Bez czego nie wyobrażam sobie życia?
  • Co sprawia mi przyjemność?
  • Co mnie porusza?
  • Co jest dla mnie istotne?
  • Jak radzę sobie z emocjami? Jak chciałbym reagować?
  • Co mnie motywuje?
  • Co mnie denerwuje?
  • Z czego jestem najbardziej dumny?

Kiedy znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania, to powinieneś zastanowić się, co zrobić, aby było to spójne z Twoimi przekonaniami. Należy zmodyfikować swoje życie tak, aby móc bez problemu osiągnąć najważniejsze cele.

2. Określ swoje cele krótko- i długoterminowe

Kolejnym ważnym krokiem jest wyznaczenie swoich celów krótko- i długoterminowych. Należy wypisać je na kartce i pogrupować od najważniejszych do tych mniej ważnych.

Cele powinny być wyznaczane na każdy dzień, miesiąc, rok. Wyznaczając cele, należy bardzo skrupulatnie rozliczać się z ich realizacji – z sukcesów i porażek, z których należy wyciągać wnioski na przyszłość.

Aby realizacja celów była skuteczniejsza, warto mieć jasno sprecyzowany obraz samego siebie za kilka lat. Jeśli jakiś z wyznaczonych celów nie jest spójny z tym obrazem, to należy z niego zrezygnować.

3. Akceptuj zachodzące zmiany

Zmiany są nieodłącznym elementem życia. Czas biegnie i nikt ani nic nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa na lata. Akceptacja tych zmian wymaga wyjścia poza strefę własnego komfortu, dotarcia do sedna problemu.

Każdy nowy cel wymaga wdrożenia nowych nawyków i przyzwyczajeń, które należy w pełni zaakceptować.

4. Ucz się

Stare porzekadło mówi „nauka to potęgi klucz”. Aby się rozwijać, należy czytać, uczyć się m.in. poprzez uczestniczenie w różnych szkoleniach. Dzięki temu można rozwijać posiadane już umiejętności i zdobywać nowe.

Poprzez ciągły rozwój umysł staje się bardziej chłonny i lepiej przyswaja nową wiedzę. Dzięki nowym umiejętnościom można z łatwością wspinać się po szczeblach kariery zawodowej.

5. Znajdź swój autorytet

Najlepsze pomysły w historii były wypadkową wielu innych wcześniejszych pomysłów. Dlatego ludzie sukcesu mają kilka wspólnych cech, a są to:

  • duża pomysłowość,
  • nowoczesność,
  • kreatywne myślenie,
  • upór w realizacji wyznaczonych celów.

Każdy, kto odniósł sukces, okupił go ciężką pracą i popełnieniem dużej ilości błędów. Dlatego warto uczyć się na cudzych błędach, dzięki temu można uniknąć takich samych błędów u siebie.

6. Znajdź czas na przyjemności

Sposób spędzania wolnego czasu ma ogromy wpływ na efektywność pracy. Dlatego tak ważne jest posiadanie hobby, które odpręża i pomaga w walce ze stresem i codziennymi problemami. Równowaga między pracą, odpoczynkiem i snem ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania całego układu nerwowego.

7. Zaakceptuj własne słabości

Nie ma człowieka idealnego, każdy ma mocne i słabe strony. Niestety ludzie mają tendencje do wyolbrzymiania swoich słabości i negowania mocnych stron. Osoby, które nie akceptują swoich słabości takich, jakimi naprawdę są, nie akceptują w pełni samych siebie i innych osób.

Samorozwój jest możliwy dopiero wtedy, gdy człowiek zaakceptuje siebie w pełni, ze wszystkimi swoimi wadami i niedociągnięciami.

Zdjęcie główne: Mikel Parera/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

19 − 2 =