Czego potrzebujesz, aby móc się rozwijać?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Stały rozwój jest niezbędnym elementem do osiągnięcia sukcesu i bycia spełnionym. To proste: kto się nie rozwija, ten koniec końców zacznie się cofać. To stwierdzenie dotyczy nie tylko życia zawodowego, lecz również prywatnego. Co jest niezbędne, aby móc się rozwijać?

15 praw rozwoju Johana Maxella

W każdym człowieku jest potencjał, lecz bez odpowiedniej pracy najprawdopodobniej zostanie on zmarnowany, a sama osoba utkwi w stagnacji.

John C. Maxell to amerykański coach i trener rozwoju osobistego, mówca i autor kilku bestsellerów o sukcesie. Wskazał on 15 praw rozwoju osobistego każdego człowieka, które pomogą Ci zmotywować się do działania i odkryć w sobie nowe pokłady możliwości.

Rozwój osobisty to jedyny sposób na zrealizowanie w pełni potencjału człowieka

Jonh C. Maxwell

1. Prawo świadomego rozwoju

W stwierdzeniu, że „rozwój nie pojawia się sam z siebie (..)” John C. Maxwell ma rację. Gdy kończy się obowiązkowa edukacja, dalszy rozwój zależy już tylko od chęci danej osoby. Każdy, kto chce być lepszy, musi nad sobą pracować, a doskonalenie siebie jest obowiązkiem każdego, kto chce odnieść sukces.

2. Prawo samozaparcia

Tarcza do gry w darta
(źródło: pexels.com)

Aby się rozwijać, musisz poznać samego siebie, zrozumieć, dokąd dążysz i jaki masz swój osobisty cel. Jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie? Na czym Ci zależy? Aby móc realizować siebie, należy najpierw określić swoje cele, a następnie podejść do nich z uporczywą konsekwencją.

3. Prawo zwierciadła

„Aby podnosić swoją wartość, musisz cenić samego siebie” – nie da się ukryć, że negatywny obraz samego siebie hamuje rozwój. Ważne jest, aby stawiać sobie ambitne cele, które będą jednocześnie wyzwaniami. Jeśli Twoje są ograniczone tylko do tego, co możesz osiągnąć bez problemu, oznacza to, że zbyt nisko postawiłeś sobie poprzeczkę. Uważaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę. Jak zwykle potrzebne będzie odnalezienie złotego środka. Albo przynajmniej srebrnego.

4. Prawo refleksji

Zamyślona dziewczyna
(źrodło: pexels.com)

Chwila na odpoczynek często wydaje się nam nieproduktywna, ale jest to świetna okazja do spokojnej oceny, czy podejmowane przez nas działania są efektywne.

Krótki relaks jest również świetną okazją do dostrzeżenia nowych możliwości i oczyszczenia umysłu.

5. Prawo do konsekwencji

Wizja świetlanej przyszłości może zmotywować do działania, lecz najczęściej jest ona skuteczna tylko na krótką metę. Aby się rozwijać, oprócz odpowiedniej motywacji, potrzebna jest samodyscyplina w codziennym działaniu.

6. Prawo środowiska

„Intensywny rozwój wymaga sprzyjającego otoczenia”. To stwierdzenie Maxwella precyzyjnie ukazuje, że to, kim i czym się otaczamy, ma ogromny wpływ na nas samych.

Grupa ludzi
(fot. Nick Abrams, źródło: unsplash.com)

Od nas samych również zależy jednak, czy ruszymy z miejsca i zmienimy swoje środowisko, jeżeli obecne nie wpływa na nas zbyt korzystnie.

7. Prawo projektowania

Planowanie zawsze powinno poprzedzać działanie. Warto wyznaczać sobie cele krótko- i długoterminowe. Dzięki temu można sprawdzić, czy rozwój zmierza w dobrym kierunku. Od początku należy określić także swoje wartości, które wpływają na codzienne decyzje.

8. Prawo bólu

To strach powstrzymuje większość ludzi przed działaniem. To naturalne, jednak takie myślenie ogranicza nasz potencjał  i zaburza prawidłowe określanie ryzyka. Rozwijając się, należy wyjść z własnej strefy komfortu – bez bólu nie ma rozwoju. Nie mówimy tu, oczywiście, o zadawaniu sobie bólu fizycznego. Chodzi raczej o to, że każda porażka i niepowodzenie mogą być stopniem do sukcesu.

9. Prawo drabiny

Drzewo z drabiną
(fot. Simon Berger, źródło: unsplash.com)

W rozwoju osobistym należy skupić się nie tylko na rozwoju kompetencji, ale też na rozwoju charakteru. Silny, spójny charakter i uczciwość to podstawowe fundamenty rozwoju osobistego. Kiedy działasz, jednocześnie rozwijasz swój charakter i stajesz się odporniejszy na wpływy zewnętrzne.

10. Prawo gumowej taśmy

Większość osób, które ma ustabilizowane życie, rzadko wychodzi poza strefę własnego komfortu. Jest to błąd, bo rozwój odbywa się zawsze poza nią. Musimy pamiętać, że rozwój wymaga poświęceń i przełamywania własnych barier. 

11. Prawo zmiany

„Chcąc się rozwijać, musisz z czegoś zrezygnować” – w tym stwierdzeniu John Maxwell przekazuje, że aby w pełni się rozwijać, należy zrezygnować z niektórych spraw na rzecz innych. To nic innego jak zmiana życiowych priorytetów i zrozumienie, czego tak naprawdę chcemy od życia.

12. Prawo ciekawości

Motorem do rozwoju osobistego jest ciekawość, stawianie pytań poszerzających horyzonty, a także głód wiedzy. Poszukiwanie nowych, lepszych metod i sposobów działania, zawsze prowadzi do doskonalenia osobowości.

13. Prawo wzorca

Zawodowy mentor
(źródło: pexels.com)

„Trudno się doskonalić, gdy nie masz nikogo, za kim mógłbyś podążać”. Samodzielna nauka jest wyjątkowo trudną sztuką. Korzystanie z wiedzy i doświadczenia mentora, pobudza i motywuje ucznia do rozwoju. Dzięki temu uczeń szybciej się rozwija i dochodzi do upragnionego celu. Warto znaleźć w najbliższym otoczeniu osobę, którą moglibyśmy podpytać o to, co nam samym sprawia trudności.

14. Prawo ekspansji

Dzięki rozwojowi osobistemu człowiek staje się lepszą wersją samego siebie, podnosi swoje kompetencje, ale też staje się lepszy moralnie. Rozwój potęguje samodyscyplinę, produktywność i pozwala pozbyć się złych nawyków. Poprzez sukcesy odnoszone dzięki rozwojowi wzmacniana jest nasza pewność siebie. 

15. Prawo wsparcia

W rozwoju osobistym człowiek koncentruje się głównie na sobie, lecz z czasem odkrywa, że radość i satysfakcję przynosi mu także pomoc wobec innych osób, co tylko bardziej motywuje go do dalszego działania. To świetny przykład pozytywnego perpetuum mobile, które napędzane jest wzajemną życzliwością

Słyszeliście wcześniej o 15 prawach rozwoju Johna C. Maxwella? Jeśli macie z nimi jakieś doświadczenia, chętnie poczytamy Wasze historie w komentarzach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*