Notatki – dlaczego warto umieć je robić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W szkole, na studiach czy też w codziennym życiu – wszędzie tam większość z nas dba o sporządzanie różnych notatek, które w późniejszym czasie mogą znacząco nam się przydać. Istnieją natomiast ludzie nie do końca przepadający za taką formą nauki. Ich zdaniem brak notowania kosztem całkowitego skupienia na lekcjach, przyniesie lepsze efekty. Nie jest to do końca prawda – odpowiednio sporządzane notatki z pewnością przyczynią się do lepszego zapamiętywania, a w razie umknięcia czegokolwiek z głowy, pozwolą na swobodne powtórzenie. Warto natomiast posiadać umiejętność robienia notatek tak, by mając zapisane w zeszycie niezbędne informacje, być również myślami obecnym na zajęciach.

Dlaczego warto sporządzać notatki?

Zanim przejdziemy do kilku porad związanych z samym sporządzeniem notatek, postaramy się przedstawić kilka zalet związanych właśnie z tą czynnością. Dobre notatki w szkole bądź na studiach pozwalają w pełni wrócić myślami do lekcji i pomimo braku zapisanych niektórych informacji, przypomnieć sobie słowa nauczycieli czy wykładowców. To bardzo ważne w kontekście późniejszej nauki do egzaminów czy sprawdzianów. Drugą sprawą jest wyrobienie w sobie swego rodzaju nawyku. Jeśli zauważamy, że czynność sporządzania notatek przekłada się na nasze wyniki w szkole, śmiało tak samo będziemy postępować w domu. Notatki zaczną nam towarzyszyć przy planowaniu dnia, tworzeniu list zakupowych, czy nawet okażą się przydatne w późniejszej pracy.

Fot.: elements.envato.com / gstockstudio

Najlepszy sposób na robienie notatek

Wiele osób zastanawia się jak robić notatki z książek bądź sporządzać je na podstawie wykładów na studiach. Odpowiedź na to jest banalnie prosta. Nie starajmy się usilnie podążać za zapisywaniem wszystkich rzeczy, jakie ma do przekazania źródło. Szczególnie istotne jest to na studiach, gdzie wykładowca nie dyktuje nic do zeszytu jak w szkole podstawowej, a to zadaniem studenta jest wyłapanie najważniejszych informacji. Nie musimy pisać całkowitej definicji danego zagadnienia – od tego mamy internet i książki. Warto jednak zapisać wszystkie najważniejsze pojęcia, ażeby podczas nauki wiedzieć, czego dokładnie szukać. Ważne jest natomiast, aby zostawiać sobie pewną ilość miejsca po każdym zagadnieniu, aby przy okazji nauki ją uzupełnić. Samo przepisywanie do zeszytu znacznie pomaga zapamiętywać różne informacje, co powinniśmy wziąć pod uwagę mając problem z płynnym nauczaniem.

Estetyka notatek – czy ozdabianie coś daje?

Zaopatrzenie się w różnego rodzaju kolory i zakreślacze może okazać się niezbędne. Niemniej jednak, nie zawsze znajdziemy czas na przyozdabianie treści, a wtedy lepiej zadbać o zapisanie wszystkich ważnych informacji z wykładu. Pod uatrakcyjnianie notatek można podciągnąć również pewne znaki specjalne, którymi tworzymy pewną hierarchię rzeczy ważnych i mniej przydatnych. Należy pamiętać przede wszystkim o niemarnowaniu miejsca, ale też dobrze rozplanować sobie rozkład treści na stronie. Nadmierny ścisk również nie jest wskazany, z uwagi na fakt zlewania się tekstu ze sobą.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / Rawpixel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*