Nakrętki, guziki, rolki po papierze, mleko – używamy ich na co dzień, ale nie dostrzegamy ich prawdziwego potencjału. A mogą stać się podstawą dla świetnej zabawy z dzieckiem.
Chcesz spędzić miło i kreatywnie czas z maluchem i wspomóc jego rozwój? Pomysłów nie musisz szukać daleko. Twoje mieszkanie jest pełne przedmiotów, które przy odpowiednim przygotowaniu mogą zająć malucha na długie godziny i dać wam mnóstwo śmiechu i radości. By rozbudzić Twoją kreatywność i otworzyć Ci oczy na nieskończone możliwości przedmiotów codziennego użytku, przygotowaliśmy kilka propozycji zabaw, eksperymentów i zajęć plastycznych, które możesz przygotować w domu.
Przedmioty codziennego użytku mogą posłużyć jako ciekawe rekwizyty w zabawach sensorycznych stymulujących procesy rozwojowe u dzieci. W tej roli świetnie sprawdzą się produkty sypkie, takie jak ryż czy kasza, makarony, guziki, nakrętki, sztućce, pojemniki plastikowe z pokrywkami itp.
Guziki lub nakrętki w różnych rozmiarach możesz wykorzystać do układania prostych szlaczków i rysunków. Ułóż wzór i poproś, by dziecko go powtórzyło. Gdy pociecha nauczy się wykonywać zadanie bez twojej pomocy, zaproponuj jej, aby wymyśliła własne wzory.
Inną opcją jest układanie prostej sekwencji kolorystycznej, którą dziecko musi powtórzyć lub – w trudniejszym wariancie – kontynuować zgodnie ze schematem.
Nakrętki (lub guziki) można też pogrupować zgodnie z kolorami. Dla ciebie to nic trudnego, ale dla malucha to może być ciekawe wyzwanie.
Sztućce, podobnie jak nakrętki i guziki, można układać w różne sekwencje, które dziecko musi powtórzyć. Trudniejszą alternatywą dla trochę starszych dzieciaków będzie pokazanie im konkretnego ustawienia sztućców, a następnie zakrycie ich i poproszenie, by maluch odtworzył układ z pamięci.
Sama łyżka też może dostarczyć mnóstwo zabawy – pozwól, by dziecko z jej pomocą przenosiło różne obiekty i płyny z jednego pojemnika do drugiego.
Każdy rodzaj makaronu daje inne możliwości. Rurki można nawlekać na nitki lub patyczki, wspomagając motorykę małą dziecka. Z makaronu spaghetti i chrupek kukurydzianych można tworzyć przestrzenne konstrukcje, co doskonale wpłynie na rozwój umiejętności kreatywnego myślenia i planowania. Możesz też wymieszać w misce makarony o różnych kształtach i dać dziecku do segregowania.
Weź nieprzezroczysty worek (lub torbę płócienną) i wrzuć do niego różne domowe przedmioty o ciekawych kształtach i fakturach. Poproś dziecko, by bez patrzenia wyciągnęło z worka konkretny przedmiot lub by dotykało rzeczy w worku i zgadywało, czym są.
Typowe przedmioty codziennego użytku lub domowe odpady można wykorzystać do wykonania ciekawych i kreatywnych projektów plastycznych. Jeśli dziecko lubi zadania manualne, na pewno nie będzie się nudzić.
To pomysł na nietypowy i aromatyczny lampion z całej pomarańczy, nie tylko ze skórki. Potrzebujesz:
1. Owoce pokrój w plasterki i wysusz, np. na kaloryferze (zajmie to około dwóch dni) lub w piekarniku na minimalnej temperaturze. Pamiętaj, że po wysuszeniu kawałki muszą być nadal elastyczne.
2. Wysuszone plastry naklejamy na słoik, dopasowując je do jego kształtu. Dla ozdoby możemy dodać też suszone kwiaty, goździki, kawałki gałązek sosnowych itd.
3. Gdy lampion będzie gotowy, pozostaje włożyć do niego świeczkę i cieszyć się piękną dekoracją.
Innym pomysłem może być taki lampion:
Mąka ziemniaczana i pianka do golenia z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń (lub żelu do kąpieli) dadzą ciekawą alternatywę dla masy solnej i domowego piasku kinetycznego. Przepis na piankolinę jest bardzo prosty:
Eksperymenty to świetny sposób, aby urozmaicić swój wolny czas i przekazać dziecku wiedzę o otaczającym nas świecie, wyjaśnić naturę różnych zjawisk, rozwijać myślenie i skupienie. Do takich doświadczeń możesz wykorzystać produkty, które bez trudu znajdziesz w swoim domu. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i odpowiedniej ochronie.
Bardzo prosty i efektowny eksperyment. Potrzebujesz:
1. Wlej mleko do naczynia.
2. Dodaj do niego różnokolorowe barwniki lub farby.
3. Zanurz patyczek w mydle i dotykaj nim powierzchni mleka w różnych miejscach. Płyn zacznie się poruszać, a kolory będą się mieszać. Wyjaśnij dziecku, że cząsteczki w mydle reagują z cząsteczkami tłuszczu w mleku, powodując ich przemieszczanie się.
Potrzebujesz wody, soli, szklanego przezroczystego naczynia, patyczka, spinaczy do papieru, nitki.
Dla osiągnięcia ciekawych efektów możesz dodać do roztworu różnokolorowe barwniki. Dziecko będzie zachwycone!
Zdj. główne: Merve Sehirli Nasir/unsplash.com