Nie daj się zwariować. Jak okiełznać high need baby?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre dzieci mogą mieć większe wymagania niż inne. Zazwyczaj wynika to z temperamentu, środowiska i wielu innych czynników. Rodzicielstwo jest trudne, zwłaszcza wtedy, gdy maluszek wysoko stawia poprzeczkę. 

Tendencje behawioralne, takie jak lęk przed separacją, niechęć do drzemek lub przejażdżek samochodem czy problemy z samodzielnym zasypianiem sprawiają, że opieka nad maluchem jest wyczerpująca. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Jak rozpoznać wyjątkowo wymagające dziecko?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać dziecko o wysokich potrzebach? Taki maluszek ma często

trudności z zasypianiem, a także może być nieprzewidywalny w zakresie wzorców jedzenia i wypróżniania. Bywa bardzo aktywny, nawet podczas snu porusza się w łóżeczku. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka cech typowych dla wyjątkowo wymagających dzieci. Zastanów się, czy możesz przypisać je swojemu maleństwu.

  • nie lubi być izolowane lub zamykane w łóżeczku, foteliku samochodowym lub nosidełku,
  • jest bardzo wrażliwe na dotyk i trzymanie; nie lubi, gdy jest kładzione lub pozostawione samo sobie – potrzebuje fizycznego kontaktu związanego z byciem trzymanym (z drugiej strony, niektóre dzieci nie lubią być dotykane – powijanie jest dla nich nieobecne),
  • niezbyt elastyczne; nie lubi, gdy opiekuje się nim ktoś inny niż rodzic,
  • nie potrafi się uspokoić, jeśli jest zdenerwowane,
  • nie lubi dużego hałasu ani stymulacji; dzień w ruchliwym centrum handlowym może spowodować noc płaczu, ponieważ dziecko próbuje dojść do siebie po zbyt dużej stymulacji,
  • niektóre wymagające dzieci wydają się potrzebować dodatkowej stymulacji i są szczęśliwsze poza domem,
  • dużo płacze, często się wybudza.

Naucz się czytać bodźce wysyłane przez dziecko

Ważne jest, aby reagować na sygnały dziecka i być elastycznym w stosunku do jego potrzeb. Dostosuj się do swojego dziecka. Nie próbuj przy tym spełniać nierealistycznych oczekiwań, które mogą być postawione przez przyjaciół lub członków rodziny. 

Zadbaj o siebie

Młodzi rodzice z łatwością rozpoznają się w scenariuszu: „Moje dziecko tak bardzo mnie potrzebuje, że nie mam nawet czasu na prysznic”. Naturalne jest stawianie potrzeb dziecka na pierwszym miejscu, ale nie oznacza to, że zawsze powinieneś stawiać swoje potrzeby na ostatnim.

Nie możesz wychować szczęśliwego dziecka, jeśli jesteś wyczerpany. Ważne jest, aby być dla siebie miłym, gdy opiekujesz się dzieckiem o wyjątkowych potrzebach. Pamiętaj, by zadbać również o siebie.

Doświadczasz intensywnego rodzicielstwa, napotykasz więcej wyzwań, niż rodzice śpiącego małego dziecka z sąsiedztwa, ale masz prawo do odpoczynku. Pogódź się z tym, że Twoja pociecha ma większe wymagania niż inne. Zaakceptuj fakt, że maluch jest bardziej aktywny, wrażliwy lub wytrwały niż inne.

Spełniaj potrzeby malucha

Dowiedz się, co sprawia, że ​​Twoje dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej.

Jeśli przestaje płakać, kiedy bierzesz je z łóżeczka, to zapewne daje Ci znać, że potrzebuje przytulania.

Czasami maluchy nie lubią niektórych tkanin. Być może będziesz musiał wypróbować kilka nosidełek, aby znaleźć takie, które Twoje dziecko polubi. Poświęć trochę czasu, aby poznać jego upodobania i awersje.

Poproś o pomoc

Nie wstydź się prosić o pomoc. Potrzebujesz odpoczynku i towarzystwa. Znajdź kogoś, komu ufasz. Pamiętaj, że dziecko może płakać, gdy wychodzisz z domu. Dlatego znajdź opiekuna, który poradzi sobie z nim i je pocieszy.

W miarę możliwości zachowaj spokój. Pomimo tego, że czujesz się przytłoczony, bądź cierpliwy i pozytywnie nastawiony do życia. Dbaj o siebie, odpoczywaj, kiedy dziecko śpi, dobrze się odżywiaj i staraj się ćwiczyć, kiedy możesz. Zastanów się, kto może Ci pomóc w opiece nad maluszkiem.

Skonsultuj się z pediatrą

Jeśli Twoje dziecko dużo płacze, a Ty nie wiesz dlaczego, powinieneś poprosić lekarza o wykluczenie przyczyn zdrowotnych. Maluch z kolką ma tendencję do płaczu przez cztery godziny dziennie przez pierwsze cztery miesiące – potem dolegliwość zaczyna ustępować.

Dziecko z infekcją ucha może zasnąć na Twoim ramieniu, ale budzi się z krzykiem, gdy leży poziomo w łóżeczku z powodu zmiany ciśnienia w jego uchu. Jeśli maluszek płacze w nocy, pamiętaj, by zawsze do niego wstać. Dotknij go, aby zobaczyć, czy nie ma gorączki.

Zdjęcie główne: Helena Lopes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

4 × 2 =