Na jaki okres można wziąć pożyczkę gotówkową?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przeglądając oferty pożyczek gotówkowych online, można łatwo zauważyć, że obecnie jest na rynku naprawdę wiele różnych instytucji finansowych, które ich udzielają. Część z nich to oficjalne banki, a część – tak zwane parabanki, czyli pozabankowi pożyczkodawcy. I choć mogłoby się wydawać, że nie ma zbyt dużego znaczenia, od kogo pożyczy się pieniądze, to w rzeczywistości jest inaczej. Oferty banków i parabanków różnią się bowiem dwiema kluczowymi kwestiami: maksymalną wysokością pożyczki oraz najdłuższym możliwym okresem jej spłaty. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy!

Kto może otrzymać pożyczkę gotówkową?

Aby móc otrzymać pożyczkę gotówkową, należy spełnić dwa podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią oraz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że poziom miesięcznych dochodów i wydatków, a także regularności spłat ewentualnych dotychczasowych zobowiązań musi potwierdzać, że zainteresowany pożyczką będzie w stanie spłacać ją terminowo. Banki oraz pozabankowe instytucje finansowe wykorzystują do oceny zdolności kredytowej następujące informacje:

  • oświadczenie o dochodachw przypadku mniejszych pożyczek wystarczy wpisać we wniosku wysokość swoich miesięcznych zarobków,
  • oświadczenie o wydatkach – takich jak koszty utrzymania czy inne miesięczne zobowiązania finansowe: obecnie spłacane pożyczki lub kredyty, alimenty lub przyznane limity kart kredytowych,
  • zaświadczenie o dochodach wymagane zazwyczaj tylko przy dużych pożyczkach; pożyczkodawca może w ich przypadku poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków: np. umowę (o pracę, zlecenie, o dzieło), wyciąg z konta bankowego, PIT 36/PIT 36L (dla przedsiębiorców) czy PIT 28 (dla osób mających dochód z najmu),
  • historię kredytową – pożyczkodawca sprawdzi ją w takich bazach danych, jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK) czy Biura Informacji Gospodarczej (BIG) takie jak Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Ile można pożyczyć?

O tym, jak dużą pożyczkę gotówkową będzie można uzyskać, decydują dwie kwestie: wybrana oferta pożyczki oraz ocena zdolności kredytowej. Zaczniemy od omówienia tej pierwszej. Górny limit kwoty możliwej do otrzymania określają same instytucje finansowe; nie jest on narzucony z góry np. ustawowo.

W praktyce można jednak zauważyć, że co do zasady banki pożyczają więcej od pozabankowych instytucji finansowych.

W przypadku parabanków maksymalna kwota pożyczki to zazwyczaj od 3000 zł (dotyczy chwilówek) do 60 000 zł (dotyczy pożyczek ratalnych). Z kolei banki pożyczają nawet kilkaset tysięcy zł, czego doskonałym przykładem jest PKO Bank Polski oferujący pożyczkę online do 255 550 zł. Sprawdź pożyczkę gotówkową w PKO BP i poznaj szczegóły propozycji.

Jak wspomnieliśmy, o maksymalnej kwocie możliwej do uzyskania decyduje również zdolność kredytowa. Ujmując najprościej: im więcej zarabiasz i im mniejsze masz aktualne miesięczne zobowiązania, na tym większą pożyczkę możesz liczyć.

Jak długo spłaca się pożyczkę?

Optymalny okres spłaty pożyczki zostaje dopasowany przez bank czy parabank do zdolności kredytowej klienta. Przy wypełnianiu wniosku zaznaczasz, na ile rat chcesz rozłożyć wybraną kwotę. Jeśli jednak instytucja uzna, że wynikająca z tego wysokość miesięcznej spłaty będzie stanowić dla Ciebie zbyt duże obciążenie finansowe, to może zaproponować inny okres kredytowania. A jaki jest maksymalny możliwy okres spłaty pożyczki gotówkowej na raty? Największą dostępną liczbę rat ustala sam pożyczkodawca.

I tutaj wyłaniają się dodatkowe różnice między pożyczkami bankowymi a oferowanymi przez parabanki. Pozabankowe instytucje finansowe oferują zazwyczaj krótsze maksymalne okresy spłaty niż oficjalne banki. W przypadku chwilówek jest to 30 lub 60 dni, z kolei najdłuższe ratalne pożyczki gotówkowe w parabankach sięgają 5 lat. Z kolei banki umożliwiają spłacanie zobowiązania nawet przez 10 lat – wynika to z faktu, że oferują wyższe pożyczki.

materiał partnera

Fot.: materiał prasowy Partnera.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*