Artykuł sponsorowany
Niewystarczająca edukacja dotycząca problemów ze zdrowiem psychicznym oraz koniecznej profilaktyki prowadzi do trudności w definiowaniu profesji psychologa i psychiatry. Czym charakteryzują się te zawody? Jakie obowiązki spoczywają na specjalistach obu dziedzin? Sprawdźmy!
Psychiatra to lekarz, który ukończył uniwersytet medyczny, odbył wieloletnie szkolenie, zwieńczone przeprowadzonym Państwowym Egzaminem Specjalistycznym (PES). Kariera zawodowa psychologa rozpoczyna się wraz z ukończeniem pięcioletnich, jednolitych studiów magisterskich oraz wyborem specjalizacji. W jej ramach znajdują się – psychologia społeczna, biznesu i psychologia kliniczna.
Po przeczytaniu artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy wyżej wymienionymi ekspertami oraz poznasz specyfikę ich pracy od podszewki.
Do głównych obowiązków lekarza psychiatry należy diagnozowanie zaburzeń na tle psychicznym. Warto pamiętać o tym, że nie każde zaburzenie oznacza konieczność rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Specjalista uprawniony jest do wypisywania recepty na przyjmowanie odpowiednich leków. Podejmuje również decyzję dotyczącą dawkowania, rezygnacji lub zmiany medykamentu.
W przeciwieństwie do psychiatry, psycholog nie posiada uprawnień zezwalających na wypisywanie leków psychiatrycznych. Jego praca uzależniona jest od specjalizacji, którą wybierze. Przykładowo psycholog kliniczny zajmuje się diagnozą zdrowia i zaburzeń psychicznych na podstawie ukształtowanych modeli i koncepcji oraz uwarunkowań zaburzeń. Z kolei zadaniem psychologa sportowego jest przeprowadzanie pogłębionych rozmów ze sportowcami celem zidentyfikowania określonego zachowania, myśli czy emocji, które mogą bezpośrednio wpływać na osiągnięcia oraz samopoczucie.
Decyzja o wizycie u psychologa nie musi być zawsze determinowana przewlekłym pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego, lecz próbą podjęcia rozwiązania codziennych, powtarzających się trudności. Na czym więc polega psychoterapia Białystok? Pierwsze spotkanie przybiera formę konsultacyjną. Pacjent powinien dowiedzieć się nieco więcej na temat procesu przeprowadzanej terapii wraz z uwzględnieniem jego oczekiwań. To również szansa, aby poznać metody, którymi posługuje się dany psychoterapeuta. Podczas kolejnych wizyt specjalista koncentruje się na budowaniu relacji, interpretacji emocji i zrozumieniem określonych motywacji i trudności pacjenta.
Jeśli zaobserwowałeś u siebie długookresowe obniżenie nastroju, niechęć, zmęczenie lub inny niepokojący symptom związany z samopoczuciem, zrób pierwszy krok i skonsultuj swój stan ze specjalistą.
Do kogo udać się w pierwszej kolejności? Myśli samobójcze i depresja to poważne problemy, które mogą wymagać pomocy psychiatry i wdrożenia leczenia. Częstą praktyką ekspertów obu dziedzin jest wzajemna rekomendacja – psychiatrzy mimo przepisania recepty zalecają podjęcie psychoterapii, natomiast psycholodzy kierują pacjentów na wizytę psychiatryczną.
Porozmawiaj ze swoimi bliskimi, szczególnie dziećmi, które wymagają szczególnej uwagi. Poszukaj wsparcia i zajrzyj na stronę https://puer-zawiercie.pl/Psycholog-m. Proponowana konsultacja on-line to doskonały pomysł dla introwertyków, dlatego warto pomyśleć o zachowaniu komfortu wśród najmłodszych, niechętnie podejmujących rozmowę o niemiłych doznaniach i uczuciach.
Fot.: SHVETS production/pexels.com