10 powodów, dla których warto założyć własną firmę

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto zrezygnować z myślenia o ciepłej posadce na etacie i zdecydować na trudy prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Czy korzyści z posiadania firmy dają się wyrazić jedynie za pomocą sukcesu finansowego? Oto 10 powodów, dla których warto być biznesmenem.

Powód 1: Niezależność

Praca na etacie jest być może dość pewna i raczej wiadomo, czego można się po niej spodziewać, ale bardzo ogranicza naszą niezależność. Większość polskim przedsiębiorców podkreśla, że to właśnie w możliwości bycia szefem dla samego siebie widziało główny bodziec dla założenia działalności gospodarczej. Swój biznes to możliwość kreowania swojej historii zawodowej w sposób, który odpowiada nam, nie naszym przełożonym.

Kobieta leżąca na łące
(fot. Aki Tolentino, źródło: unsplash.com)

Powód 2: Ustalenie formy i czasu własnej pracy 

Po raz kolejny warto odwołać się do zatrudnienia na etacie, które bez wątpienia daje większe poczucie stabilności, ale nie dla każdego praca od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 jest szczytem marzeń. Praca z domu, w innym mieście lub nawet kraju może stać się udziałem osoby, która prowadzi własną firmę. Dodatkowo może pracować tyle, ile chce i uważa za stosowne. Jest w tym jednak pułapka: praca na własnej działalności gospodarczej niekoniecznie sprawdzi się w przypadku osób, które nie potrafią zarządzać swoim czasem. 

Powód 3: Szansa na wysokie zarobki

Jeden z kluczowych powodów, które skłaniają ludzi do założenia firmy. Podwyżka w pracy na etacie bywa często szczególnym i rzadkim świętem, niekoniecznie jest też wysoka. Sprawny, kreatywny i posiadający liczne kontakty przedsiębiorca teoretycznie nie ma limitu zarobków do uzyskania. W praktyce o każdy kolejny kontrakt może być bardzo trudno i wcale nie od razu uda się zarobić krocie, ale wiele zależy od umiejętności przedsiębiorcy do szybkiego uczenia się. Dodatkowo można korzystać z ulg i wybierać wśród opcji zapłaty podatku dochodowego, których osoba na etacie nie ma. 

Powód 4: Wyrobienie sobie sieci kontaktów biznesowych

Bez nich zaistnienie w biznesie jest trudne. Przy ich zdobyciu zaś – szybko mogą się przed nami otworzyć nowe okazje. W niektórych branżach stając się przedsiębiorcą, wkraczamy w bardzo interesujące, kreatywne i motywujące do rozwoju środowisko.

Spotkanie przy kawie
(fot. Christin Hume, źródło: unsplash.com)

Powód 5: Ciekawa praca

Kreatywność i wciąż nowe wyzwania zamiast monotonii. Możliwość weryfikowania swojego celu i podejmowania nowych wyzwań. Praca z interesującymi ludźmi, których można sobie samemu wybierać. To niewątpliwie sprawia, że przedsiębiorca nie powinien się nudzić.

Powód 6: Zyski proporcjonalne do własnego wkładu

Wyjmujesz to, co wkładasz – właśnie taka zasada powinna przyświecać duchowi przedsiębiorczości. W praktyce również tutaj zdarzają się sytuacje, w których wynik nie jest w stanie odzwierciedlić ilości pracy włożonej w próbę osiągnięcia sukcesu, ale i tak łatwiej jest o to, niż podczas pracy na etacie.

Praca zdalna w domowym zaciszu
(fot. Thought Catalog, źródło: unsplash.com)

Powód 7: Czas i możliwości, by rozwijać swoje hobby

Praca od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie może niesamowicie wyczerpać, ale jednocześnie nie zawsze przynosi duże zarobki i odpowiedni ekwiwalent za włożony w nią czas. Posiadanie własnej firmy często sprowadza się do konieczności zachowania czujności przez cały czas, ale pozwala wygospodarować momenty na rozwój swojego hobby. Dodatkowo jesteśmy też w posiadaniu odpowiednich zapasów pieniędzy, żeby się realizować. 

Powód 8: Zmaganie z dużym wyzwaniem

Właśnie prowadzenie działalności gospodarczej może się okazać życiowym wyzwaniem pełnym trudów i niebezpieczeństw, ale potencjalnie ze szczęśliwym efektem w postaci zastrzyku środków pieniężnych i ogromnej satysfakcji.

Powód 9: Posiadanie firmy pozwala pomagać

To dzięki niej można pomagać na znacznie większą skalę. Dysponuje się odpowiednimi środkami do tego, tak samo jak know-how i siecią kontaktów. Pomoc może być skierowana w wybranym kierunku – niezależnie czy chodzi o walkę z ciężkimi chorobami, dbanie o środowisko naturalne czy też o zwyczajne wyciągnięcie ręki do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z przedsiębiorczością. 

Serce ułożone z dłoni
(fot. Tim Marshall, źródło: unsplash.com)

Powód 10: Można być wzorem dla innych

Historie ludzi sukcesu, większych i mniejszych przedsiębiorców, są treścią książek, wywiadów i cieszą się ogromną popularnością w Internecie. Rozpoczęcie przygody z własną firmą daje nadzieję na dołączenie do ludzi, którym biznes się udał i są za to podziwiani.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Andrew Neel, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

cztery × cztery =