Taniec był z człowiekiem niemalże od początków cywilizacji, jest dla nas czymś absolutnie wrodzonym i naturalnym. Nawet najwięksi flegmatycy potrafią dać się ponieść rytmowi swoich ulubionych utworów. To nie tylko zabawa, ale przede wszystkim niezastąpiony sposób na utrzymanie zdrowego umysłu i ciała.
Taniec – forma aktywności balansująca na granicy rozrywki, sztuki i treningu – od dziesiątek lat podbijał serca milionów ludzi, ale współcześnie obserwować można prawdziwy taneczny boom. Wszystko to za sprawą mieszania się różnych kultur, nurtów i przekraczania utartych schematów. Salsa, swing, hip-hop, jazz, tango, taniec brzucha, balet, freedance… Taniec nie musi kojarzyć się nam jedynie z „Tańcem z gwiazdami”. Coraz więcej trenerów i propagatorów tej aktywności podkreśla, że to, co ważne, to poruszanie się w rytmie i ufanie naszemu ciału. Niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, poprawić nastrój, zachować elastyczność mięśni czy bystry umysł, taniec może być odpowiedzią niemalże na wszystko.
Taniec jest formą ćwiczeń, więc naturalnie pomoże wzmocnić kości, stawy i mięśnie. Gdy zmotywujemy się do rozpoczęcia tanecznej przygody, wzrośnie nasza siła, dzięki czemu będziemy mieć więcej energii, aby trenować dalej. To samonapędzający się mechanizm!
Taniec nie tylko dodaje wdzięku, ale także pomaga z wdziękiem starzeć się mózgowi. Według badań może poprawiać pamięć i zapobiegać rozwojowi demencji, dzięki odwracaniu zmian w hipokampie.
Trening taneczny to również sposób na większą elastyczność i mniejszą sztywność ciała. W tańcu niejednokrotnie używamy partii mięśni, które w codziennym życiu są nieco zastane. W ruchu pomagamy im na nowo odzyskać sprawność.
Jeśli często czujemy się spięci lub zestresowani, ukojenie i uwolnienie od negatywnych emocji z całą pewnością odnajdziemy w tańcu. W kontrolowanym badaniu opublikowanym w „Journal of Applied Gerontology” naukowcy odkryli, że taniec partnerski widocznie redukuje stres.
Jak wynika z badań, w których testowano osoby z depresją, taniec naprawdę podnosi na duchu. Mierząc się z trudami tej ciężkiej choroby, warto podjąć rękawicę i wprawić swoje ciało w ruch.
Taniec to świetna aktywność dla osób zagrożonych chorobami układu krążenia. Osoby z niewydolnością serca, które zaczęły trenować, znacznie poprawiły kondycję serca, jakość oddychania i jakość życia w porównaniu z osobami, które wybrały rower lub chodzenie na bieżni.
Jeśli nudzą nas klasyczne formy treningu, takie jak biegi czy rower, warto postawić na taniec. Badanie opublikowane w „Journal of Physiological Anthropology” wykazało, że jest on tak samo pomocny w utracie wagi jak one.
Nauka tańca polega na kształtowaniu mięśni głębokich, odpowiedzialnych za zachowanie prawidłowej postawy, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić swoją równowagę.
Zajęcia taneczne to idealne miejsce do nawiązywania nowych znajomości i towarzyskiego rozwoju. Bycie zaangażowanym w życie tanecznej grupy prowadzi do poczucia szczęścia, zmniejszenia stresu i silniejszego układu odpornościowego.
Wykonując taneczne układy lub figury, tak naprawdę poddajemy nasz umysł ciężkiemu zadaniu koordynowania wielu złożonych czynności jednocześnie. Przez regularne ćwiczenia wzmacniamy połączenia między półkulami w mózgu i czynimy go bardziej sprawnym.
Zdjęcie główne: Aditya Ali/unsplash.com