Dlaczego niektórzy ludzie lubią czarny humor?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2017 roku czarny humor jest lubiany przez osoby z wyższym ilorazem inteligencji. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu i dowiedzmy się, dlaczego niektórzy ludzie lubią czarny humor.

Badania dotyczące osób, które lubią czarny humor

Prof. Ulrike Willinger z zespołem z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przeprowadziła badania dotyczące czarnego humoru. Zaprosiła 156 osób w średnim wieku 33 lat – w tym 76 kobiet. Na podstawie 12 komiksów zawierających czarny humor – dzieł z „Das schwarze Buch” niemieckiego rysownika Uliego Steina – oceniła poziomy zrozumienia dowcipów i rozbawienia.

Do przykładowych żartów należały:

  • Nigdy nie zapomnę ostatnich słów mojego dziadka do mnie tuż przed śmiercią: „Czy nadal trzymasz drabinę?”.
  • Moja 60-letnia żona powiedziała do mnie: „Chodźmy na górę i kochajmy się”. Ja westchnąłem i powiedziałem: „Wybierz jedno, nie mogę robić obu”.
  • Moi starsi krewni lubili dokuczać mi na weselach, mówiąc: „Ty będziesz następny!”. Szybko jednak przestali, gdy zacząłem robić im to samo na pogrzebach.

Czym charakteryzują się osoby lubiące czarny humor?

Uczestnicy badania nie tylko zostali wystawieni na bezpośrednią styczność z czarnym humorem, byli też badani pod kątem werbalnego i niewerbalnego IQ oraz pytani o nastrój, agresję i wykształcenie. W badaniu wytypowano trzy grupy uczestników. 

Grupa nr 1

Zespół z największym uznaniem i zrozumieniem czarnego humoru otrzymał najwyższe wyniki w werbalnych i niewerbalnych testach IQ. Ta grupa miała również lepsze wykształcenie i uzyskała niższe wyniki w zakresie agresji i złego nastroju.

Grupa nr 2

Drugi zespół wykazał umiarkowane zrozumienie żartów. Nie cieszył się też z ich wysłuchania. Były to osoby o przeciętnych wynikach inteligencji. Wykazywały też najwyższy negatywny nastrój i większy poziom agresji.

Grupa nr 3

Trzecia grupa również wykazywała umiarkowane zrozumienie czarnego humoru. Miała przeciętne wyniki inteligencji. Cechowała się ogólnie pozytywnym nastrojem i umiarkowanymi wynikami dotyczących agresji.

Jakie wnioski można wyciągnąć z badań?

Można stwierdzić, że poczucie humoru koreluje ze współczynnikiem ilorazu inteligencji. Obala też powszechne stwierdzenie, że czarne żarty są używane przez osoby o tendencjach do bycia zrzędliwym czy skłonnym do sadyzmu. Wygląda na to, że czarny humor jest rodzajem niszowych żartów. Traktowanie ich 1:1 nie jest zazwyczaj odpowiednie.

Docenia się raczej ich nieszablonowość, złożoność, a także obecność podtekstów. Dlatego nie są używane i rozumiane przez osoby z niskim ilorazem inteligencji i skłonnością do agresji.

Kiedy czarny humor jest nieadekwatny do sytuacji?

Jedną z ważnych kwestii, które są związane ze stosowaniem czarnego humoru, jest moment jego używania. Wypowiedzenie żartów o tym charakterze na spotkaniu rodzinnym (z grupą starszych osób), podczas pogrzebu czy w trakcie kłótni może popsuć atmosferę. Dlatego warto używać czarnego humoru tylko wtedy, gdy mamy pewność, że druga osoba doceni żart, a nie poczuje się przez niego urażona.

Zdjęcie główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*