Poszukiwanie szczęścia w różnych krajach i kulturach jest dziś niezwykle popularne. W ślad za duńskim hygge i szwedzkim lagom poszukiwacze przyjęli japońską filozofię ikigai. Co to właściwie jest?
Ikigai to umiejętność znajdowania satysfakcji, radości i uważności w codziennych aktywnościach. Dosłownie „ikigai” można przetłumaczyć jako sens życia. Składa się z dwóch słów – „iki”, czyli żyć i „gai”, czyli powód. Sama filozofia narodziła się na wyspie Okinawa, gdzie mieszka największa grupa stulatków na świecie. Wielu badaczy uważa, że kluczem do tak długiego życia jest właśnie ikigai.
Znalezienie swojego ikigai to długi proces, który wymaga głębokiego zrozumienia swoich pragnień i potrzeb we wszystkich dziedzinach życia. Krótko mówiąc, jest to odpowiedź na pytanie: co powinienem zrobić ze swoim życiem?
Koncepcja składa się z 4 elementów. To:
Strach przed dostatkiem, zaprzeczanie pieniądzom, chciwość, koncentracja tylko na pieniądzach, która odsuwa pierwsze trzy strefy na dalszy plan – to główne problemy, z którymi się zmagamy.
Prawdziwy ikigai można osiągnąć, gdy wszystkie sfery przecinają się w centrum zrównoważonego i szczęśliwego życia. Na przykład możesz robić rzeczy, które kochasz i których inni potrzebują, ale może to nie przynosić Ci pieniędzy. Lub odwrotnie, możesz robić coś, co jest dobrze płatne i w czym jesteś dobry, ale czuć pustkę i brak satysfakcji.
Dążenie do ikigai jest wyzwaniem i wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości, ale poprawi Twoje życie i przyciągnie do niego pozytywne relacje.
Oczywiście aby osiągnąć ikigai, nie trzeba być Japończykiem. Wystarczy stać się bardziej uważnym i świadomym w życiu codziennym. Ken Mogi, autor książki „Ikigai. Japońska sztuka szczęścia” wskazuje 5 kroków na drodze do odnalezienia swojego sensu życia.
Rozpoczęcie od małych rzeczy polega na wprowadzaniu w życiu drobnych zmian, które stopniowo je poprawią. Zacznij wcześnie rano wstawać, poświęć godzinę dziennie na aktywność fizyczną lub ciekawe hobby, przygotuj zdrowe jedzenie itp.
Aby znaleźć ikigai, musisz zaakceptować siebie i uwolnić swoją esencję, musisz obudzić wewnętrzne dziecko, nauczyć się być bardziej bezpośrednim, odważnym i niezależnym od opinii innych.
Możesz osiągać swoje cele i marzenia tylko pamiętając o innych ludziach, przyrodzie i otaczającym świecie. Nie można znaleźć ikigai, szkodząc im.
Szczęście leży nie tylko w czymś wielkim i materialnym. Codzienne szczęście składa się z drobiazgów: pysznego śniadania, słonecznego poranka, wieczornej wycieczki rowerowej. Celebruj rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, ciesz się nimi i bądź wdzięczny losowi za nie.
Umiejętność bycia tu i teraz jest bezpośrednio związana z umiejętnością cieszenia się drobiazgami i uwolnienia się. Jest podobna do stanu przepływu (flow), o którym pisał obszernie amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia Mihaly Csikszentmihalyi.
Przepływ lub „bycie tu i teraz” to stan, w którym dana osoba jest tak zaangażowana w swoje działania, że wszystko inne traci na znaczeniu. Znajduje przyjemność w pracy i staje się ona nie środkiem do celu, ale celem samym w sobie. Oznacza to, że nie pracujesz, aby zarabiać na życie, ale dlatego, że czerpiesz z tego przyjemność, samorealizujesz się, osiągasz swoje cele i czynisz świat lepszym miejscem.
Ikigai pokazuje cel, a jednocześnie daje siłę, by się do niego zbliżać. Według badań przeprowadzonych przez wydział medyczny Uniwersytetu Tohoku z miasta Sendai w północnej Japonii ludzie, którzy znaleźli ikigai, żyją dłużej, mają lepsze zdrowie i osiągnęli więcej w życiu zawodowym i osobistym.
I jest na to proste wytłumaczenie. Po znalezieniu powodu do życia, czegoś, co przynosi radość każdego dnia, ludzie zaczynają dbać o swoje zdrowie, porzucają szkodliwe destrukcyjne nawyki, częściej doświadczają pozytywnych emocji i rzadziej są smutni. Dlatego dla każdej osoby, która chce żyć długo i szczęśliwie, tak ważne jest, aby znaleźć coś, dla czego warto wstawać rano.
Zdj. główne: Finde Zukunft/unsplash.com