Nowa praca Cię stresuje? To może być Twój atut

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć stres jest przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych, bez niego nie moglibyśmy żyć. Dzięki tej reakcji organizmu na niestandardowe sytuacje naszym dalekim przodkom udało się przetrwać w trudnych warunkach i dziś niewiele się w tej kwestii zmieniło. Według psychologii stres ma wiele pozytywnych aspektów – pomaga przystosować się do zmian, radzić sobie z trudnościami i podejmować właściwe decyzje. To kilka z tych umiejętności, które bez wątpienia przydadzą się w nowej pracy, ale od Ciebie zależy, czy będziesz umiał z tego skorzystać. Co więc dobrego może dać Ci stres?

Poprawia zdolność samoanalizy

Aby czerpać korzyści ze stresu, ważne jest, aby postrzegać go jako niezbędny element rozwoju zawodowego. Jeśli się z nim pogodzisz, Twoje oczy otworzą się na nowe możliwości i dostrzeżesz to, co do tej pory było dla Ciebie niezauważalne. Stres zawsze ujawnia nasze słabości lub pokazuje, gdzie brakuje nam wiedzy i doświadczenia. Kiedy zdajemy sobie sprawę z naszych braków, możemy nad nimi pracować.

Sprawia, że myślisz kreatywnie i pracujesz wydajniej

Źródłem stresu są nieprzewidziane wydarzenia. Choć wolelibyśmy, żeby wszystko potoczyło się według z góry ustalonego scenariusza, to nie możemy nad wszystkim zapanować i przygotować się na nieoczekiwane zwroty akcji. Stres trzyma nas w ciągłym napięciu, przez co staramy się uprzedzać fakty i przygotowywać się na różne scenariusze. Nierzadko wiąże się to z kreatywnym podejściem do rozwiązywania problemów, wykraczaniem poza ogólnie przyjęte standardy i mniejszym strachem przed podejmowaniem ryzyka. Wraz ze stresem organizm uwalnia także adrenalinę – energię, którą warto skierować na nowe pomysły, ciężką pracę i osiąganie wysokich wyników.

Pomaga w ustalaniu priorytetów

Kiedy stajemy przed wyborem, nasza reakcja na stres podpowiada nam, na co należy zwrócić szczególną uwagę, a co możemy odłożyć na później. Warto zidentyfikować najważniejsze zadania i podjąć się ich realizacji w pierwszej kolejności. Gdy tylko uporamy się z nagłą stresującą sytuacją i największymi wyzwaniami, przychodzi ulga i, co najważniejsze, uczucie głębokiej satysfakcji, że wszystko się udało!

Otwiera nowe możliwości

Stres zwykle oznacza, że musisz stawić czoła jakiemuś wyzwaniu, zmienić kierunek, nauczyć się czegoś, postępować inaczej, przezwyciężyć strach przed porażką i stworzyć sobie nowe możliwości. Choć problemy powodują stres, lepiej postrzegać je jako okazję do wykazania się i samodoskonalenia. Pamiętaj – dla tych, którzy szukają możliwości, otwierają się nowe drogi.

Zwiększa inteligencję

Udowodniono, że stres poprawia funkcje poznawcze i niektóre aspekty naszego myślenia. Naturalna reakcja typu „walcz lub uciekaj” aktywuje pewne neuroprzekaźniki, które powodują, że natychmiast skupiamy się na pilnych i najważniejszych zadaniach.

W stresie nie tylko stajemy się niezwykle uważni, ale także wykazujemy wybitne zdolności umysłowe. Nasza pamięć szybciej odtwarza szczegóły i zdarzenia, co jest bardzo ważne w sytuacjach krytycznych, gdzie wymagana jest umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów.

Podpowiada skuteczne strategie

Kiedy ogarniają nas wątpliwości i niepokoje, stres wskazuje nam właściwe wyjście z nawet najbardziej zagmatwanych sytuacji. Pod jego presją jesteśmy bardziej pomysłowi i zdeterminowani. Aby jednak stres zamienił się w sojusznika, musisz trochę zwolnić i zapanować nad nim. Przyniesie Ci korzyści, ale tylko w niewielkich dawkach. Uświadom sobie jego dobre strony i staw czoła stresującej sytuacji, jaką są pierwsze kroki w nowej pracy.

Zdjęcie główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

16 + 8 =