Co zapewni bezpieczeństwo w biurze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Skrót BHP znają wszyscy, ale tak naprawdę niewiele osób naprawdę wie, jakie zasady się pod nim kryją. Niektórzy nie wiedzą nawet, jak rozwija się ten skrót. Jednak warto znać zasady bezpieczeństwa w pracy i świadomie się do nich stosować, żeby zapewnić komfort i pewność sobie i swoim pracownikom. Zatem jakie elementy powinny znajdować się w biurze, żeby praca w nim była nie tylko przyjemna, lecz także bezpieczna dla wszystkich? Sprawdź!    

Oznaczenie dróg ewakuacyjnych i ćwiczenia    

Na drogach ewakuacyjnych obowiązkowo muszą znaleźć się odpowiednie oznaczenia. Trzeba też wiedzieć, jak się do nich zastosować w praktyce. Ćwiczenia ewakuacyjne powinny być przeprowadzane co najmniej raz na dwa lata. Przeżycie hipotetycznej sytuacji zagrożenia może pomóc niektórym osobom odtworzyć ten scenariusz, kiedy zajdzie taka sytuacja w prawdziwym życiu.   

Gdy w biurze zaistnieje realne zagrożenie, można spodziewać się chaosu i paniki. Kiedy wszystkie procesy są pracownikom znane i zostały przećwiczone, pomimo lęku, łatwiej jest stosować się do zamieszczonych oznaczeń. Biura do wynajęcia Warszawa często posiadają już podstawowe oznaczenia BHP, jednak warto przed otwarciem siedziby firmy upewnić się, że wszystkie tabliczki znajdują się w odpowiednich miejscach. O plan ewakuacyjny najlepiej jest zapytać zarządcę budynku, który powinien mieć dostęp do takiej dokumentacji.   

Zapobieganie wypadkom w pracy   

Biuro jest miejscem, w którym wiele osób krząta się w pośpiechu. Mając mało czasu, na załatwienie jakiejś sprawy, mało kto z uwagą patrzy pod nogi. Dlatego w biure konieczne jest widoczne oznaczenie wszelkich nierówności w podłodze i obniżeń sufitu, tak, by były łatwo zauważalne. Jeśli kolor podłogi sprawia, że próg lub zejście na schody są słabo widoczne, oznaczenia są tym bardziej potrzebne. Dodatkowy aspekt bezpieczeństwa zapewni posadzka antypoślizgowa.  

Nie są to zbędne dodatki czy udogodnienia. Upadek ze stopnia lub uderzenie głową w podłogę przy potknięciu mogą być bardzo niebezpieczne. Prowadzą do poważnych urazów, takich jak skręcenia stawów, pęknięcia i złamania kości, a nawet wstrząs mózgu. Gdy w miejscu pracy dochodzi do wypadku, służby sprawdzają, czy zastosowane były wszystkie konieczne oznaczenia. Jeśli takowych nie będzie, pracodawca musi nie tylko wypłacić pracownikowi odszkodowanie, lecz także zapłacić wysoką karę.  Pamiętaj też, że w czasach COVID-19 konieczna jest regularna dezynfekcja.

Monitoring w biurze   

Przypadki drobnych i większych kradzieży w firmach zdarzają się na porządku dziennym i często bywają niezauważone. Ich sprawcami wcale nie muszą być osoby zatrudnione w biurze – oszuści i złodzieje każdego dnia krążą po siedzibach firm w poszukiwaniu łupów. Zainstalowanie kamer monitoringu w przestrzeniach wspólnych biura, takich jak korytarze czy recepcja, zapewni pracownikom większe bezpieczeństwo i pozwoli zapobiec kradzieżom sprzętu biurowego czy innym nieuczciwościom. Unikaj jednak ustawiania kamer przy stanowiskach pracy czy w open space, wtedy pracownicy będą czuli się obserwowani i kontrolowani. To może wpłynąć bardzo negatywnie na ich komfort pracy oraz atmosferę panującą w biurze. Nigdy też nie ukrywaj faktu, że biuro jest monitorowane, wszyscy powinni być poinformowani, że dla ich bezpieczeństwa, w otoczeniu znajdują się kamery monitoringu.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Cadeau Maestro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Aleksandra 26.07.2022

    Ciekawe i przydatne spostrzeżenia. Bezpieczeństwo w pracy jest jednym z podstawowych praw każdego pracownika. Uważam, że przede wszystkim nie można bać się otwartej rozmowy z pracodawcą na ten temat.