Jak znaleźć motywację do zmiany pracy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niejednokrotnie nie możemy już wytrzymać w obecnym miejscu pracy. Powody tego są różne – brak możliwości rozwoju, toksyczne środowisko, niskie zarobki. Właśnie takie oznaki/czynniki powinny być motywacją do zmiany zatrudnienia.

Obecna praca nie wspiera Twoich celów zawodowych

Ważne jest, aby wyznaczyć realistyczne cele długoterminowe i krótkoterminowe, ale zachować elastyczność na zmiany. Jeśli wiesz, jakie są Twoje cele zawodowe, ale Twoja obecna pozycja nie mieści się w tych ramach, być może nadszedł czas, aby zmienić pracę.

Nową pracę możesz znaleźć na stronach internetowych, takich jak https://pracujtu.pl/. 

Żółte biurko i akcesoria biurowe
(fot. Amy Hirschi, źródło: unsplash.com)

Toksyczne środowisko pracy

Zidentyfikowano kilka oznak, które mogą wskazywać, że pracujesz w toksycznym środowisku, są to między innymi powszechna złość i frustracja, tolerowanie lub podziwianie zastraszania w miejscu pracy, obwinianie kozłów ofiarnych i dysfunkcyjne relacje. Wielu z nas pracowało wcześniej w toksycznym środowisku i często sytuacja nie poprawia się na tyle szybko, aby usprawiedliwić kontynuowanie tam pracy.

Nikt nie zasługuje na ciągłe niesprawiedliwe traktowanie. Jeśli pracujesz w toksycznym środowisku, może to być naprawdę ogromna motywacja do zmiany pracy.

Niestabilna praca

W wyniku globalizacji, outsourcingu, kontraktów, redukcji zatrudnienia, recesji, a nawet klęsk żywiołowych, bezpieczeństwo zachowania pracy należy do przeszłości. Do pewnego stopnia nikt tak naprawdę nie ma całkowitej pewności zatrudnienia, ale istnieje różnica między konkurencyjnym rynkiem a niestabilną firmą.

Jeśli ludzie są zatrudniani i zwalniani z kaprysu i każdego dnia musisz się stresować, zastanawiając się, czy będziesz następny, oszczędź sobie bólu i zacznij szukać. 

Twoja pensja nie odzwierciedla Twojego doświadczenia

Możesz pogodzić się z niższą pensją, jeśli ma to jakiś sens, ale pozostawanie w firmie dłużej niż powinieneś bez dobrego powodu jest bezcelowe. Dobra polityka wynagrodzeń ma służyć jako sposób na utrzymanie personelu. Jeśli uważasz, że Twój pracodawca nie próbuje Cię zatrzymać, oferując pakiet odpowiedni do Twoich umiejętności i doświadczenia, musisz sprawdzić inne miejsca pracy, które mogą to robić.

Świnka skarbonka
(fot. Fabian Blank, źródło: unsplash.com)

Druga szansa nie dała efektu

Wytrzymanie czegoś niedobrego może być godnym podziwu osiągnięciem, ale czasami trzeba po prostu wiedzieć, kiedy się poddać. Jeśli ciągle szukasz wymówek dla swojego pracodawcy, być może nadszedł czas, aby rozważyć odejście na dobre. 

W przypadku wszystkich relacji, czy to osobistych, czy zawodowych – musisz wiedzieć, kiedy ograniczyć straty. Nie bądź męczennikiem i pomyśl, że może nadszedł czas, aby zmienić pracę.

Praca nie oferuje wyzwań

Możemy pomyśleć, że nie posiadanie zbyt wiele do zrobienia w pracy byłoby błogosławieństwem, ale każdy, kto tego próbował, wie, że stanowisko, w której nie ma wyzwań, może w rzeczywistości być przekleństwem.

Podejmowanie trudniejszych zadań w pracy ma kluczowe znaczenie dla czerpania satysfakcji. Jeśli nie mamy wystarczającego wyzwania, czujemy się znudzeni, niespokojni i nieproduktywni. Musisz znaleźć równowagę. Jeśli Twoja praca jest zbyt wymagająca – może to prowadzić do ciągłego stresu. 

Relacje z szefem

Rozmowa biznesowa
(fot. Roland Samuel, źródło: unsplash.com)

Większość z nas miała przyjemność pracować dla kogoś, kto nas inspiruje, i nieprzyjemność z bycia zatrudnionym u kogoś, kto doprowadza naszą krew do wrzenia.

Jeśli ciągle znosisz sytuacje, w której czujesz się sfrustrowany, to z pewnością zacznie to wpływać na Twoją pracę. Nie pozwól, aby związek ze złym szefem zrujnował Twoje szanse na awans. Jeśli Ty i Twój szef naprawdę nie potraficie współpracować i kwestionujesz sposób, w jaki prowadzi on zespół, może to oznaczać, że nadszedł czas, aby powiedzieć “do widzenia”.

Twój pracodawca jest o krok od upadłości

Istnieją oznaki, które wskazują na upadek firmy. Ludzie tracą pracę, menedżerowie i dyrektorzy są przenoszeni lub otrzymują nowe tytuły, ograniczone jest zaopatrzenie biura itp. 

Jeśli widzisz, że Twoja firma jest na skraju ruiny finansowej – lub gorzej – to prawdopodobnie dobry moment na znalezienie nowej pracy. Nie ma potrzeby schodzenia na dół ze statkiem; wykonaj strategiczny ruch, aby z niego wyskoczyć, póki jeszcze możesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*